Last news in Fakti

11 Януари, 2022 10:31 3 386 7

Ето къде в Европа искат да учат българските студенти и какви са възможностите им в днешните условия

  • студенти-
  • европа-
  • университети-
  • кандидатстване

Бъдещи студенти се срещат онлайн с представители на европейски университети

Ето къде в Европа искат да учат българските студенти и какви са възможностите им в днешните условия - 1
Снимкa: Shutterstock

Всяка година немалък брой млади българи напускат страната ни, за да продължат своето средно или висше образование в чужбина. Но още преди кандидатстване е важно всеки бъдещ студент да е запознат с някои особености на образованието и системата в дадена страна.

Интернет ни позволява да намерим почти всичко, което ни е необходимо като информация, включително и за учебните заведения в чужбина. На своя уеб сайт всеки университет представя своите учебни програми и подробности за кандидатстването, обучението и таксите. Но истината е, че информацията в интернет не може да замени реалния контакт и обратна връзка, която бъдещите възпитаници могат да получат от първоизточник.

Именно затова съществуват български агенции за образование в чужбина, които се грижат за успеха на младите българи зад граница.

Една от най-важните инициативи, които осъществяват организациите за образование в чужбина, е именно да срещнат заинтригуваните младежи и представители на различни учебни заведения, както от Европа, така и от други страни по света. И за това са се сетили специалистите от ЕДЛАНТА.

Експерти в областта, споделят, че чрез осъществяване на онлайн уебинари („talk show”) се създава дискусия между представителя на университета и бъдещите кандидати. Така, в пряк контакт, участниците могат да зададат своите предварително подготвени въпроси, както и спонтанно възникнали, и да получат отговор от първо лице, което провежда своето обучение там. Така получената информация ще бъде напълно обективна.

Задачата на консултантите е да координират разговора и да споделят всички останали важни подробности, които един кандидат трябва да знае и няма да намери в уеб страниците, на който и да е университет. Например информация за настаняване, възможност за кредити и работа, насоки за кандидатстудентски изпити…

Експерти, наблюдаващи тенденциите през последните две години споделят, че интересът към образование в чужбина не е намалял, въпреки сегашната ситуация и мерки. Съобщават, че фокусът е обърнат предимно към Германия, Австрия, Нидерландия, Италия, Испания, Белгия и Швеция. Германия остава на водеща позиция като най-предпочитана страна за образование по медицина, Нидерландия и Италия са водещи в избора за изучаване на психология.

Друг интересен факт е, че се е увеличил интересът към медицинските специалности - биоинженерство, бионауки, фармацевтичните специалности, както и психология. Все по-голям интерес има и към образованието в Япония. Според експертите, това е така, защото страната предлага все повече програми на английски език, но привлича интереса към себе си със своята култура и история, както и с възможността за изучаване на японски език, който е включен в учебните програми.

Съвсем очаквано, там най-търсени са технологичните специалности. Любопитен факт е, че Дания вече не е обект на интерес, защото от новата учебна година 2022/2023 програмите, които са се предлагали на английски език за чуждестранни студенти, напълно безплатно, вече отпадат, според решение на датското правителство.

Друг интересен факт е, че за един от най-предпочитаните университети в Европа се счита University of Glasgow в Шотландия. Например за да се кандидатства за бакалавърска степен в University of Glasgow е необходима диплома за завършено средно образование с минимален успех 5.30, както и две положени матури с успех за всяка - 5.50 (изборът на предмети за матури трябва да бъде съобразен с избраната от вас специалност), академична справка от 9 ти до 11 ти клас, мотивационно писмо, както и препоръка от преподавател.

Друг начин за кандидатстване е с международно признати сертификати. За магистърска степен е необходима диплома за висше завършено образование, като необходимия успех за кандидата зависи от специалността, която избира за магистър. Академична справка, препоръка от преподавател, както и CV или портфолио са допълнителни изисквания, зависещи също от специалността.

Определено препоръчителна е консултация с експерт, независимо от учебното заведение, към което бъдещият студент се насочва. Така той ще бъде напълно подготвен и информиран предварително за всички особености, които са от значение за успешното кандидатстване.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 сбруя

    3 2 Отговор
    Всяка година немалък брой млади българи напускат страната ни, за да продължат своето средно или висше образование в чужбина. ДО ТУКА БЪЛГАРИЯ СА Я НАПУСНАЛИ НАД 3 МИЛИОНА ДУШИ. НЕЩО КАТО 500К,КЮЛЧЕТА И ПАЧКИ,НЪЛ ТЪЙ?
  • 2 ПиПи

    8 1 Отговор
    Трябва и мама,и тати с бая валута да имаш,иначе ще видиш Канада или Харвард само на снимка. Времената на Кошлуков и оная,дето е в чужбина отминаха. Данъкоплатците ги пратиха да учат в САЩ.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 ученик

    6 0 Отговор
    децата на честни частници, с кеш, браво на Дания, отказала е да бъде спонсор на клошарията в Европа, учи датски, пък се записвай след това в техен университет, ето ви пример за интелигентна държава, която знае какво прави
  • 5 антикомуне

    4 2 Отговор
    Никой не иска да учи в Москва,защо ли ??? Кажете бе русофилчета,вашите деца в кой университет в Москва са завършили ???
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 НАБЛЮДАТЕЛ

    4 0 Отговор
    Ами сремежът на българите винаги е бил доброто обучение, но вече се намесва факторът ПАРИ,.. а за доста хора това не е проблем за родителите им и учат на запад каквото дойде за да се каже, че учат...
    Другите млади българи избират да работят 2-3 години за да се самоиздържат, алабала е теорията за студентските кредити, ако не са взели до сега,по-добре е да не вземат, казвам го от личен опит