Някои изказвания на Брад Пит за просопагнозията, от която страда, изненадаха неговите фенове. Това не е често срещано заболяване, още по-малко при известни личности, какъвто е случаят с 58-годишния американски актьор.
Просопагнозията, от която страда Брад Пит, получава по-разговорното име "слепота на лицето". Само по себе си това наименование обяснява част от клиничната картина.
Пациентите не могат да разпознават лицата на другите, дори ако са имали относително близък контакт. Тоест не могат да свържат лицето с човека, когото са срещнали. Може би успяват след продължителен разговор, но не веднага.
Обикновено засегнатото лице има нужда от информация от събеседника, с когото разговаря, за да получи данни, които ще му позволят да уточни кой е той.
Ето нещо, което актьорът призна:
„Много хора ме мразят, защото смятат, че не ги уважавам. Мислят ме за самонадеян, груб и егоцентричен. И става по-лошо, когато ги помоля да ми припомнят момента, в който сме се срещнали. Тогава те се обиждат още повече“, обясни Брад Пит в интервю.
Около 2% от общото население страда от просопагнозия. Някои пациенти се раждат с тази диагноза. При тях се смята, че са го наследили генетично. При други може да се получи вследствие на инцидент.
От друга страна, повечето от засегнатите развиват разстройството през целия си живот поради мозъчни увреждания или невродегенеративни заболявания.
Децата с аутизъм проявяват това състояние с по-висока честота от останалите бебета. Специалистите смятат, че при тях се развива просопагнозия поради прекъсване на връзката с реалността, а не поради увреждане на мозъка.
Това разстройство няма лечение. Досега не са определени подходи, които могат да разрешат проблема за пациентите, които страдат от него.
Това, което се предлага, са стратегии и алтернативи за подобряване на разпознаването на другите въз основа на идентифицирането на отличителни белези, различни от лицето. Например начините на движение и жестовете.
Както Брад Пит изясни относно своята просопагнозия, човек трябва да е в готовност другите да тълкуват последиците от диагнозата като неуважение към останалите.
Често срещано е пациентите да имат симптоми на депресия и социална тревожност. Невъзможността за разпознаване на лица се отразява на представянето в отношенията с другите и затруднява воденето на относително нормален живот сред приятели и колеги.
Въпреки че се провеждат изследвания за напредък в разбирането на разстройството и намиране на основни решения, все още не се знае много за неговия механизъм. В този смисъл и невролозите, специализирани в тази специфична патология, са малко.
Изявленията на Брад Пит за неговата просопагнозия се основават на това, което той чувства. Актьорът подозира, че има този проблем, но не е получил неврологична диагноза.
Важно е да се подчертае, че има голяма разлика между случайното забравяне на лицата и лицевата слепота. Поради тази причина трябва да се посети невролог, който да потвърди диагнозата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Aлфа Bълкът
Сега някоя статия и за извънземните, ако може да напишете?
Коментиран от #12
09:49 05.09.2022
3 Aлфа Bълкът
До коментар #1 от "Браво факти":
За Мача Руиз - Ортис още нищо. Не са се събудили футболните драскачи.09:50 05.09.2022
4 голивууд
09:59 05.09.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Мамул
Коментиран от #10
10:37 05.09.2022
8 Студопор
10:48 05.09.2022
9 Господ да ви съди!
11:22 05.09.2022
10 нееее, не е това
До коментар #7 от "Мамул":
Погледнете нагоре!11:23 05.09.2022
11 Павел пенев
12:32 05.09.2022
12 Ефектът при заболяването
До коментар #2 от "Aлфа Bълкът":
НЕ е "не познаваш" никого, както си го написал. Неприятната последица е, че често НЕ се разпознава (образно казано) физиономията на конкретен човек, когото иначе познаваш (добре или бегло). Или лаишки казано: може в определен момент (рядко, често, завинаги), виждайки физиономията на съседа си, да не разпознаеш, че човекът е именно твоя съсед. Ако обаче съседът заговори, болният веднага ще го припознае по гласа му, че това е именно съседът му. При някои болни това е почти ежедневие, при други е по-рядко или спорадично... Звучи комично. Вероятно страдащите болни не им е смешно, когато чуят гласа на човека отсреща и разпознаят гласа на колега, приятел, роднина (примерно), по чиято физиономия обаче НЕ са го припознали като техния колега, приятел, роднина...09:34 06.09.2022