Какви могат да бъдат причините за скърцането със зъби?

20 Май, 2025 17:15 1 696 15

  • скърцане със зъби-
  • бруксизъм-
  • причини

Бруксизмът представлява неволево стискане или скърцане със зъби, което се проявява най-често по време на сън

Какви могат да бъдат причините за скърцането със зъби? - 1
Снимка: Shutterstock

Бруксизмът представлява неволево стискане или скърцане със зъби, което се проявява най-често по време на сън, но при някои хора може да се случва и през деня. Това състояние засяга както възрастни, така и деца, и често остава незабелязано, докато не се появят осезаеми последици като болка, износване на зъбите или нарушен сън. Макар и на пръв поглед да изглежда като безобидно поведение, продължителното му проявление може да има сериозни последици за здравето.

Причините за бруксизма са комплексни и невинаги напълно ясни. Смята се, че една от основните предпоставки е психоемоционалното напрежение. Стресът и тревожността са почти постоянни спътници на ежедневието, и при много хора организмът реагира на това напрежение именно чрез скърцане със зъби, особено когато съзнанието е в покой – по време на сън. Това е своеобразен начин на тялото да „освободи“ натрупаното напрежение, макар и по вреден начин.

Въпреки че не всеки, който е подложен на стрес, развива бруксизъм, съществуват и други фактори, които повишават риска. Сред тях са нарушенията на съня, като сънната апнея, при която дишането временно спира по време на сън, събуждайки мозъка и предизвиквайки неволеви движения на челюстта. Установено е също, че някои медикаменти, особено от групата на антидепресантите, могат да повлияят на нервната система и да провокират подобни състояния. Възможни са и анатомични причини, като неправилно подреждане на зъбите или деформации на челюстта, които карат зъбите да влизат в контакт по ненормален начин.

Симптомите на бруксизма могат да варират в зависимост от честотата и интензивността на състоянието. Често хората не осъзнават, че страдат от него, докато не бъдат информирани от партньор или не започнат да усещат болка. Най-честият симптом е сутрешната болка в челюстта или слепоочията, както и чувството на напрежение в лицевите мускули. Скърцането може да доведе и до износване на зъбите, напуквания в емайла и повишена чувствителност към студено или топло. При по-тежки случаи е възможно развитие на проблеми в темпоромандибуларната става, което да доведе до болки при дъвчене, отваряне на устата или дори до ограничено движение на челюстта.

Лечението на бруксизма изисква индивидуален подход, тъй като причините и проявленията са различни при всеки пациент. При много хора ефективна мярка е използването на специална шина, която се носи през нощта. Тази прозрачна пластмасова протекция предпазва зъбите от увреждане и облекчава натиска върху челюстта. Освен механичното предпазване, важно е да се обърне внимание на психологическите фактори. Практикуването на техники за релаксация, като медитация, дълбоко дишане или йога, може да намали напрежението и да окаже положително въздействие върху състоянието. В някои случаи е препоръчителна консултация с психотерапевт или психолог.

Понякога бруксизмът може да бъде свързан с други медицински състояния, поради което е важно да се направи цялостна оценка от специалист. Особено при деца, родителите трябва да следят за признаци като износени зъби, болка или оплаквания от главоболие сутрин, тъй като те не винаги могат ясно да опишат проблема. Навременната намеса може да предотврати дългосрочни усложнения и да подобри качеството на съня и общото здравословно състояние на пациента.

Въпреки че бруксизмът може да изглежда като временен или незначителен проблем, дългосрочното му въздействие върху устната кухина и психофизическото здраве е сериозно, предупреждават от puls.bg. Необходимо е повишено внимание към сигналите, които тялото ни изпраща, и навременно търсене на професионална помощ. Това не само ще предотврати увреждания на зъбите и ставите, но и ще допринесе за цялостното благосъстояние на индивида.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 пеласг

    1 4 Отговор
    Няма страшно, не се умира от това, скърцайте си със зъби на воля.
  • 2 Ха Ха

    11 3 Отговор
    Скърцането със зъби нощем е признак , че може да имате глисти .....

    Коментиран от #9, #12

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Град Козлодуй

    2 2 Отговор

    До коментар #4 от "Диамант":

    Как не те е Срам
  • 7 Град Козлодуй

    3 0 Отговор
    Много Истинска статия
  • 8 Абе

    3 2 Отговор
    Знам защо на жените изневиделица им изхвърчат червени капиляри в очите, но това незнам!
  • 9 БГР

    2 1 Отговор

    До коментар #2 от "Ха Ха":

    В 99% процента от случаите е точно както пишеш.
  • 10 Напрежението

    2 0 Отговор
    Поне при няколко мои съученици имаше такова нещо - по време на бригади сме го установявали, нали спяхме в общи помещения. Бяха все притеснителни хлапета, но амбициозни, гонещи висок успех. Знам от някои от тях, че дори и като студенти в първи курс, по време на сесии са скърцали със зъби в съня си, това им казвали техни съквартиранти. С времето, когато се поуспокоили, това изчезнало.
  • 11 допълнение към истината

    1 0 Отговор
    В известен процент от случаите причината е безопасна и любопитна. Но е сравнително трудна за откриване и най- вече за повярване. Абе, требе си мисъл, знание и блещене отблизо. Ако спите с полуотворена уста, завивате се с чаршафа и той е най-вече от американ, то той се трие в зъбите при дишане, изсушава ги и дава скърцащ звук. Направо заслужава публикация в сп. Медицина, а? А вие го научавате безплатно.
  • 12 Чочо

    1 1 Отговор

    До коментар #2 от "Ха Ха":

    Мисля, че глистите ,които те карат да скърцаш със зъби са острици.
    Или,поне това си спомням от училище...

    Коментиран от #13

  • 13 истина ти казвам

    2 1 Отговор

    До коментар #12 от "Чочо":

    При мене се получава като вида Радев по телевизията!👀
  • 14 Камерунеца

    0 0 Отговор
    Имах едно кльощаво гадже, като проникнех дебел и твърд почваше да скърца със зъби. Беше необичайно, после свикнах.
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.