ФАЦ: България е по-богата, отколкото изглежда

3 Януари, 2026 13:01 3 592 64

  • българия-
  • евро-
  • еврозона-
  • избори-
  • президент

Въпреки това България засега се развива стабилно, независимо от държавния си глава и от множеството избори през последните години

 ФАЦ: България е по-богата, отколкото изглежда - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

От този 1 януари България е част от еврозоната. След присъединяването към НАТО през 2004 г., към Европейския съюз през 2007 г. и към Шенгенското пространство през 2025 г. балканската държава с 6,5 млн. жители затваря последната голяма глава от своята интеграция със Запада.

Икономически страната се намира в по-добро състояние, отколкото репутацията ѝ в чужбина често подсказва. Държавният дълг на България е изключително нисък. По данни на Европейската комисия през 2025 г. той е възлизал на едва 28,5% от брутния вътрешен продукт – сред най-ниските равнища в еврозоната. За сравнение, държавният дълг на Германия е над 63%, а в останалата част от еврозоната задлъжнялостта надхвърля значително 80%. Това се казва в анализ на Михаел Мартенс – кореспондент за Югоизточна Европа на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“, предаде БГНЕС.

Бюджетният дефицит на България също е нисък – 1,9% в последния отчетен период, докато в Германия той достига 4,8%. Единствено инфлацията през последните години често беше сравнително висока, което обаче до голяма степен се дължи и на стабилния икономически растеж на страната.

България постепенно наваксва икономическото изоставане

Макар България да остава държавата с най-нисък БВП на глава от населението и с най-ниски заплати в ЕС, след присъединяването си към Съюза преди 18 години тя последователно наваксва изоставането. Икономиката растеше стабилно в продължение на много години и продължава да се разширява. През изминалата година българският БВП е нараснал с около 3% по оценки на Европейската комисия, като за първата година в еврозоната се прогнозира сходен темп.

Докато икономическите показатели изглеждат стабилни, политическата ситуация е далеч по-проблематична. В средата на декември българското коалиционно правителство подаде оставка след масови протести. Макар министър-председателят Росен Желязков и министрите му все още да изпълняват функциите си, дните на кабинета са преброени.

Теоретично е възможно в настоящия парламент да се формира ново управляващо мнозинство, но това е малко вероятно. Ако три опита за съставяне на правителство се провалят, това би означавало вот през първата половина на 2026 г. – осми парламентарни избори за едва пет години. Гласуванията през април, юли и ноември 2021 г., октомври 2022 г., април 2023 г., както и през юни и октомври 2024 г. не доведоха до стабилно управление.

При пълни мандати осмите избори след 2021 г. трябваше да се проведат едва след 2050 г., но подобни сметки нямат общо с реалността в силно фрагментираната политическа система на черноморската държава.

Правителството в София, което се провали след по-малко от една година, още от самото начало беше нестабилна конструкция: трипартийна коалиция от много различни партньори, която въпреки това не разполагаше със собствено мнозинство и в парламента разчиташе на търпимостта на парламентарната група на съмнителния олигарх и медиен магнат Делян Пеевски.

Протестите срещу коалицията, чиято най-голяма партия беше ГЕРБ на дългогодишния министър-председател Бойко Борисов, бяха предизвикани от проекта за бюджет за 2026 г., който предвиждаше сериозно увеличение на данъци и такси. Само по себе си това вероятно нямаше да предизвика такова възмущение, но от проекта стана ясно и че възнагражденията на държавните служители трябваше също рязко да се повишат.

Мнозина разпознаха в това почерка на действащия задкулисно олигарх Пеевски. Смяташе се, че по този начин той е искал да си купи лоялност в държавния апарат за сметка на обществото. Пеевски обаче се провали пред политически будната общественост на страната. Фактът, че коалицията разчиташе не на друг, а на най-непопулярния политик в страната, така или иначе се възприемаше от много хора в България като нещо вредно.

Макар коалицията да се опита чрез оттегляне на проектобюджета да спре инерцията на протестите, демонстрациите вече бяха развили собствена динамика. Министър-председателят Желязков, човек на Борисов, беше принуден да отстъпи.

Въпреки това далеч не е сигурно дали вече вероятно неизбежните седми поред предсрочни избори, които ще бъдат и осмите от 2021 г. насам, могат да доведат до фундаментални промени. При сегашното положение по-скоро може да се очаква те отново да произведат неясно разпределение на силите – освен ако навлизане на популярния президент Румен Радев в активната политика не внесе раздвижване в ситуацията. Радев, бивш генерал от българските Военновъздушни сили, е държавен глава от 2017 г. Той беше преизбран през 2021 г. и според социологическите проучвания е най-популярният политик в страната. Отдавна се говори, че той обмисля идеята да основе собствена партия след наближаващия край на втория си и според конституцията последен мандат като държавен глава. Дали това би му донесло успех, обаче, е всичко друго, но не и сигурно.

Бившият български президент Георги Първанов също беше сравнително популярен, но опитът му след десет години като държавен глава да се наложи в активната политика с партия, наречена "АБВ“, се провали напълно. Ако Радев действително основе партия и бъде по-успешен от своя предшественик, това би могло поне временно да разчупи граничещите с неуправляемост съотношения на мнозинствата в страната.

Какво би означавало това за западната ориентация на някогашната комунистическа държава, остава несигурно. Радев дължи популярността си и на популизъм, който понякога придобива отенъка на демагогия. Това пролича например при опита му да спре въвеждането на еврото в България чрез референдум.

Президентът съзнателно си служеше с опасенията на населението от поскъпване вследствие на въвеждането на единната валута и съзнателно пренебрегна решение на българския Конституционен съд. Съдът беше обявил сходно искане на подкрепяната от Русия партия "Възраждане“ за противоконституционно, като мотивът беше, че България се е задължила да въведе еврото с присъединяването си към Европейския съюз и че референдум не може да поставя под въпрос международните задължения на държавата.

Дори в новогодишното си обръщение Радев изрази недоволство, че за въвеждането на еврото е трябвало да има референдум. "Управляващите не пожелаха да чуят гражданите“, заяви той. И в други случаи изявленията на Радев често варират между популизъм и национализъм. Фактът, че той съзнателно разпалва страховете на населението, свързани с Русия, и същевременно отрича на демократично избрания български парламент да представлява народа, граничеше с пренебрежение към демокрацията.

Въпреки това България засега се развива стабилно, независимо от държавния си глава и от множеството избори през последните години. Макар от 2021 г. насам страната практически да се намира в постоянен предизборен режим, политическият елит – включително с оглед на целта за присъединяване към еврозоната – в повечето случаи устоя на изкушението да разхлаби бюджетната дисциплина. Проектобюджетът за 2026 г., провалил се под натиска на общественото недоволство, беше изключение от това правило.

Управителят на Българската народна банка Димитър Радев (без роднинска връзка с президента) успокои обществеността след провала на последното правителство в интервю, като подчерта, че държавата не може да бъде свеждана до продължителността на отделни кабинети. Докато институциите изпълняват надеждно своите функции, дори дълбоки политически кризи могат да бъдат преодолени без сериозни икономически последици. Политическите сътресения не водят непременно до икономически трудности, посочи още банкерът.

През изминалите години това действително се потвърждава. Предстоящите месеци ще покажат дали вече 21-вият член на еврозоната ще успее да остане на този курс и занапред.


Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 76 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ЕВРО СТОТИНКА

    46 4 Отговор
    КОЙ НЕ СКАЧА Е ДЕБЕЛ....НАЛИ...
  • 2 ФАЦ ПРЪЦ: на гол тумбак чифте пищови

    59 10 Отговор
    Чекмеджан тикваров е по-богат, отколкото изглежда

    Коментиран от #40

  • 3 !!!!!

    59 28 Отговор
    Това е началото на края на България докато не излезем от сатанинския съюз

    Коментиран от #17

  • 4 АЗ ЯМНА ЖИВЕЯ

    15 5 Отговор
    На Марс
  • 5 Мда

    45 6 Отговор
    Ще има повече за крадене от закъсалите финансово западни "партньори"

    Коментиран от #31

  • 6 Борисов

    27 3 Отговор
    много го измъчи това Франкфуртер Алгемайне Цайтунг. Ама много пецаше вчера с това име при Дачков, докато се опитваше да го цитира.

    Коментиран от #59

  • 7 🖕🖕🖕

    51 2 Отговор
    Много е богата щом десетилетия крадат и още има.
  • 8 хмм

    46 12 Отговор
    България е по-богата и сега ще я ограбят ястребите от ЕС.

    Коментиран от #10

  • 9 Парите са в зайчарника.

    23 5 Отговор
    И в сателитите.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 факти насърчава конструктивни дебати.

    20 2 Отговор
    и метачите после замитат квото им скимне
  • 12 Пустиня(к)

    25 4 Отговор
    Я си знам, че сме скрити лимонки. Тие си немат идея кви че им ги надробиме. Къде сме отишле, сичко е давало фира.
  • 13 даката

    21 4 Отговор
    Много по богата.
    При нас, чистачките ходят да почиват в Гърция и Турция
  • 14 ДрайвингПлежър

    34 12 Отговор
    И понеже е богата, ще бъде източена и занулена!
    Хората си нямат дори бегла представа каква проказа е еврото и колко е сбъркана и че когато капана щракне, а той ще щракне, защото финансовата система на еврозоната е на ръба - последстията ще са много ама много глад!

    От успяхме, вече почват да ви казват, че сме щели да видим промяна след поне 10 години... ама не ви казват каква ще е промяната!
  • 15 идиоти вън

    18 3 Отговор
    Да но е и много ограбвана!!!

    Коментиран от #19

  • 16 Ирония

    16 8 Отговор
    Да се пукат от яд румънци, сърби и македонци!
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 ФАЦНАТА СИ ПО ГЛАВАТА ФАЦ.

    18 4 Отговор
    Тук богати са само УПРАНИЦИТЕ на шиша ТУУУЛУПА зафчо гуцанчо СЛАФЧо и тези от уж НЕКВА опозиция.. Всички други сме у киреча. НАЙ НАЙ НАЙ НАЙ И НЕЩАСТНИ СМЕ. ПОПИТАЙ НАРОДА ПО СЕЛА ГРАДЧЕТА ПАЛАНКИ. А У СОФЕТО ПО БОГАТИ НО ТАМ ПРИРОДАТА ИМ ГО ВРЪЩА. СМОГ ПУШИЛКА И НЕРВИ. А МИЛИ МИ ФАЦИ НАПРАВЕТЕ ТАКА, ЧЕ ТИЯ ИЗБРОЕНИТЕ ПО ГОРЕ И ОКОЛО ТЯХ ДА ВЪРНАТ КРАДНАТОТО И ТОГАВА КАЖЕТЕ БЪЛГАРИЯ Е ШВЕЙЦАРИЯ НА БАЛКАНИТЕ.
  • 19 Хммм

    22 4 Отговор

    До коментар #15 от "идиоти вън":

    Щом народа го позволява...щом си избира необразовани крадливи мутро-мафиоти...

    Коментиран от #25, #26

  • 20 Поръчкова статия

    26 5 Отговор
    ФАЦ що не се разходи извън София. Поръчкови лъжи обслужващи Борисов. Една магистрала не е направена без пропадания. А от къщите за гости колко прибра Борисов ще попита ли ФАЦ
  • 21 Ха, ха, ха

    24 7 Отговор
    Гьоринг- "Една лъжа повторена сто пъти се превръща в истина!" Да ама не! И хиляди пъти да я повторите ще до остане лъжа! Не сме по богати! С тези лъжци няма и да станем! Напротив, България се спомина!! Бог да я опрости!
  • 22 Ха ха

    22 3 Отговор
    СмЕх на кутийки! България е бедняшка държава, винаги е била и винаги ще бъде! Богати има, в Сомалия също някои са богати. Но общото ниво е на бедняци-работещи бедни.
  • 23 Иначе е ясно

    12 4 Отговор
    Че в еврозоната ще правим духаст, ама ние винаги това сме правили, едва ли ще е нещо ново за нас.
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 В грешка

    18 3 Отговор

    До коментар #19 от "Хммм":

    Си! Вече 15 г. народа никого не избира! Фашистите вместо да елиминират изборите ги приравняват към 100%! Така победите са им в кърпа вързани!
  • 26 идиоти вън

    22 3 Отговор

    До коментар #19 от "Хммм":

    Незнам, но какви ли не идваха, то от кембридж, оксфорд, та и от харвард, абе всички крадяха!!! Че и цар даже и той за имоти дойде.
  • 27 Никой

    8 4 Отговор
    Младите хора не могат жилища.
  • 28 Ивелин Михайлов

    14 5 Отговор
    България е по-бедна отколкото изглежда
  • 29 пътна маркоровка като слънце

    17 5 Отговор
    винаги съм знаел ,че в Швейцария спрямо нас са като бездомник пред милионер !
    Честито работещи милиардери в Бг-СТАН :)
  • 30 Аоо

    13 3 Отговор
    Като гледам какво става във Венецуела, май да те нарочат, че си богат, не е е много добре- следва обиране
  • 31 Ъхъ

    11 0 Отговор

    До коментар #5 от "Мда":

    Останали са приятно изненадани от плячката! Бандюги!
  • 32 Тома

    11 3 Отговор
    Ако са гледали снимките с кеша в чекмеджето може да се каже че България е богата
  • 33 Евро глупак от ЕССР

    15 2 Отговор
    Няма как да си богат без суверенитет
  • 34 Кремък

    10 2 Отговор
    Преводът :,, България е по- богата отколкото изглежда" е :
    ,,България може да бъде ос куба на повече,отколкото досега.
    За тези ,които вярват може да се добави изказването на Били Клинтън пр посещението у нас:,,Националното ястие на българите е гъши пастет"
  • 35 Хаха

    9 1 Отговор
    ФАЦ: България е по-богата, отколкото изглежда

    Богата,ама само на думи
  • 36 Ценови удари

    10 3 Отговор
    Запази брошурките от супермаркетите днес и ги сравни с тези на 31.12.26. Цени - двойни, както всички страни приели еврото. Говорил съм с гърци, германци от преди 20 г. Всички съжаляват.
  • 37 Чест

    10 1 Отговор
    Помисли за състоянието на България и зависмостта й към изискванията на еврозоната:

    Първо: Спомни си защо в Харватия има таван ха цените на 70 ежедневни продукти, а инфлацията след еврото там? Еврозоната пропада. Дефицитът на Франция е 3.3 трилиона, Германия е в рецесия вече три години.

    Данък сгради 2.5% от стойността им тоест за апартамент от 200000 - значи 5000 годишно.

    Второ: Друго е повишаване на процента на ипотеката. В Европа тя е по-висока.

    Трето: Инфлацията ще полети, защото левовият суверинитет ще изчезне.

    Четвърто: ще се въведе прогресивното данъчно облагане, както е в Еврозоната.

    Пето: Въвежда се цифровото евро тоест финансов концлагер

    Шесто: А закръглянето на цените. При 5 лв сега, в евро 2.6. Потребителят губи почти един лев при ЗАКРЪГЛЯНЕТО при цени сега.

    Коментиран от #60

  • 38 ежко

    7 2 Отговор
    Ако БВП е нараснал, при смаляващо се население,защо инфлацията се покачва?

    Коментиран от #41, #42

  • 39 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 40 Пълният човек с вехтото Опелче

    2 1 Отговор

    До коментар #2 от "ФАЦ ПРЪЦ: на гол тумбак чифте пищови":

    И аз така изглеждам
  • 41 бежко

    8 0 Отговор

    До коментар #38 от "ежко":

    Защото БВП расте само на числа от теглените заеми, от които изливат пари в повишените заплати на администрацията и другите на държавна хранилка. От това съвсем закономерно расте и инфлацията въпреки намаляващото население и нулевото производство в територяита.
  • 42 Щото крепостните икономиката не я

    1 2 Отговор

    До коментар #38 от "ежко":

    разбирате!
  • 43 Януари се бие камбаната,

    7 0 Отговор
    ехото е следващите месеци. Радост и псувни, ама ще е късничко.
  • 44 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 45 Баба Попадийка

    2 0 Отговор
    пиши, пиши Потурко Пършав, пиши !
    Чувам как ти клюцат
    грязните пръстенца по клавишите
    лепкави от лиги и храчки ...
    пиши !
    Заповед !!!
  • 46 Баба Попадийка

    1 0 Отговор
    Човекът от мукава

    На улица "Талашова"
    в къщичка една, картонена, невзрачна
    живеел си човек от мукава.
    Имал си картонена кушетка,
    картонен стол
    и маса от картон,
    обличал си хартиена жилетка
    и от мек папер панталон.
    Имал си от вестници одеяла
    и от целофан покривчици за маса -
    станиолени огледала
    пейчица от твърд тол - а украсата -
    цветята в вазите картонени-
    от оригами
    и даже два апликирани портрета
    на красиви дами,
    висели на стените.
    Редял си цял ден къщички от карти,
    на главата с шапчица за парти -
    се забавлявал, без да се тревожи
    и си живеел най-несложно
    - Може,
    ще кажете - честит е, даже -
    човекът, па макар от мукава.
    Но ... до първия дъжд.
    Заваля.
    Подгизна и шупна се къщата малка -
    столове, маси - кашнати, жалки,
    портретите се разлепиха,
    подгизна пердето,
    цветята се скъсаха
    и ето...
    и ето -
    човекът от мукава целия във вода -
    нещастен и болен от този порой
    за къщицата си нададе картонен, жален вой...
    Какъв е изводът от всичко тов а-
    "Забранени дъждовете над къщите картонени и хората от мукава"
  • 47 фбр

    7 0 Отговор
    НЕМСКИ КРЕТЕН!!!
  • 48 Баба Попадийка

    4 0 Отговор
    Драги сънародници, невероятни български снимки намерих на този сайт. Не съм била в България от 18 години и тези снимки ме разплакаха. Разгледайте ги и вие. Ето линка: БЪЛГАРСКИ ИМОТИ - само още името българско на имотите е останало. Разплаках се!
  • 49 Мнение

    3 0 Отговор
    Да ама много крадат.
  • 50 Платена от мафията публикация

    9 0 Отговор
    Лъжи на килограм
  • 51 Банкерът Мити

    5 0 Отговор
    Е да! Племето на Шишионите са богати! Другите да му мислиме.
  • 52 Май Никой !

    3 0 Отговор
    Май Никой !

    Няма Да Плати !

    Повече4 !

    За Нас Защото !

    Станахме !

    Много !

    Богати !

    Да Видим !

    Какво Още !

    Държавата Ще се Опита !

    Да Ни Открадне !

    Освен Свободата !

    И Правата !

    Които !

    Вече Ни Е !

    Откраднала !
  • 53 Инфлацията 📈

    9 0 Отговор
    Инфлацията е изкуствена от немските вериги и търговци в България. Продават едни и същи продукти на двойни цени от западна Европа. Това е спекулация и трябва затвор за тези престъпници.
  • 54 свети дух

    0 5 Отговор
    Отбелязват го.Въпреки матрьошката със зелени чорапчета.И слава богу.
  • 55 Тези хищници

    8 1 Отговор
    ни третират като пациенти в жива кома. България е най- бедната страна в Европа и тези дни обедня с 80 милиарда лева от принудително отнетия й валутен резерв. Защо всички мълчат и не кажат къде ще отидат тези пари . Историята не познава такъв пладнешки грабеж и той никога няма да бъде забравен.
  • 56 Гласове от зайчарника в Банкя

    7 0 Отговор
    Бацо е и по-дебел и е по-богат отколкото изглежда, но и по-проcт😅
  • 57 Ованес

    8 0 Отговор
    Какво наваксваме? Нямаме вече земеделие и животновъдство. Всичко идва от внос. Единствено наваксваме с бинго зали и кредити.
  • 58 Гошо

    6 2 Отговор
    Богата е България според този немец. Там минималната заплата за 40 часа работа е към 2300 евро бруто месечно и към 1500-1600 евро нето. У нас след вдигането на 620.20 евро минималната заплата е 500 евро нето. 1000 евро да беше нето,щях да му повярвам, ама при тая мизерия за над половината българи,които гравитират около 5-600 евро месечно при често по-скъпа храна у нас ми е трудно да му се доверя на тоя немец.
  • 59 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 60 Къде сте учили математика

    0 1 Отговор

    До коментар #37 от "Чест":

    Не различавате промил от процент. Може и да не сте чували тази дума и не сте наясно със значението и.
  • 61 Факт

    1 0 Отговор
    Кой чете тези излияния?
  • 62 Заглавието

    2 0 Отговор
    трябва да е - " България е по-бедна , отколкото изглежда". Нека бъдем честни и искрени.
  • 63 Падението на ФАЦ

    3 0 Отговор
    И вий сте слуги на едрия капитал.
  • 64 Този коментар е премахнат от модератор.