27 Юли, 2024 13:04 2 427 15

Мюмюн Тахир: Пролетарий на политиците

  • мюмюн тахир-
  • пролетарий-
  • политици-
  • избори

В разградения двор на нашите политически нрави се появиха хора с непомерна амбиция за ръководни роли в области, за които нямат нито професионални, нито морални качества. Но по силата на същия този необясним наш български парадокс те се радват на определена обществена подкрепа

Мюмюн Тахир: Пролетарий на политиците  - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Някога Албер Камю нарече Сизиф божи пролетарий, безпомощен и разбунтуван. Сизиф е герой от старогръцката митология. Боговете го наказват да бута тежка скала към върха на планината, но малко преди да го стигне, камъкът се сгромолясва обратно и мъченикът отново и отново започва непосилния си труд. Така до безкрайност… Явно още в онези времена боговете са били наясно, че няма по-страшно наказание от безполезния и безнадежден труд.
Всеки пореден избор отива в архива на нашата съдба и за сетен път става ясно, че окончателно сме се превърнали в пролетарии на политиците. Повече от три десетилетия търчим от урна на урна с надеждата нещо да се промени, а „произведем” ли поредните управници, пак ставаме безпомощни (не обаче „разбунтувани”) свидетели на все същата корупция, същото управленско бездарие, безнаказаност и като следствие – продажност, беззаконие, шуробаджанащина, бедност, безработица и безизходност.
Тикаме непосилния житейски камък към парламента, президентството, областта, общината, кметството и тъкмо изкачим поредния мандат, пак се сриваме на изходното положение – в подножието на следващите избори. И т. н., и т. н... (Да ме прости патриарха Вазов за перифразата, но започва да ми звучи „...от урна на урна и от век на век”!)
Няма излаз от хроничното положение, при което бедните стават все по-бедни, а богатите по-богати. Социалното неравенство е смазващо, над 6 милиона българи живеят около физическия минимум, затова пък шепа хора тънат в охолство.
България трайно е на всички последни места в ЕС – на последното по брутен вътрешен продукт, по мизерни доходи, по здравен статус, по потребителски възможности. Съответно – на едно от първите места по недосегаема престъпност, прекомерно раздута администрация, несвобода на словото, откровени грабежи на националното богатство... А гръмко разтръбената „финансова стабилност” е пиар-уловка, зад която няма и не се задава реално производство и оптимално селско стопанство. Вече не сме убедени, че сегашната обществена уредба е символ на демокрацията, благоденствието, сигурността.
В разградения двор на нашите политически нрави се появиха хора с непомерна амбиция за ръководни роли в области, за които нямат нито професионални, нито морални качества. Но по силата на същия този необясним наш български парадокс те се радват на определена обществена подкрепа. Ренегатите – онези, които „...и на предишния министър, и на тоя подават палтото...”, които знаят професионално само да се кършат в кръста и безогледно да драпат към постове и далавери – станаха цяла, застрашително набъбваща социална прослойка. А седналите веднъж на управленската трапеза усърдно култивират първичния инстинкт да останат колкото се може повече там. С цената на всичко. Ярък израз на казаното е интервю за „Факти“ на една народна представителка, която говори за ценности без да ги дефинира. За сметка на това споменава пет пъти името на шефа си, говори за архитект, далновидност, визионерство. Това вече е криза на високото българско Слово. За този случай няма да пиша нищо повече, само ще спомена написаното във форума от един читател: „Имам чувството, че чета реч на съветски партиен функционер в прослава на Сталин. Срам ме хваща, че съм турчин, когато чета този панегирик. Съжалявам тази жена.“ Ценността е категория, с която се означава годността на нещата да задоволяват човешките потребности, и неправомерно е нейното съдържание да се разширява така, че да включва всяко нещо, което е необходимо за друго нещо. Ценностите са значими за човека идеи, представи, вярвания, с помощта на които той се самоопознава и самовъзприема, осъзнава и възприема другите; защитава честта и достойнството си.

Трагедията на Сизиф е нарицателна. Тя ни дава другата представа за вечността – възмездието заради греха. Но Сизиф е наказан от боговете, докато ние се самонаказваме, което погледнато отстрани спокойно може да се окачестви като някакъв особен вид мазохизъм. Дали пък заради примирението си не смятаме, че съдбата ни е предопределила да ни управляват хора нито по-умни, нито по-подготвени, а най-малко по – почтени от нас?
Нашият труд е сизифовски, но мъчението ни не е сизифовско. Сизиф няма надежда, че ще успее. Знае, че ще бута своя камък во веки веков. Ние живеем винаги с надежди, че най-после ще настъпи имагинерната промяна. Но се оказва, че надеждата не умира последна. Тя убива човека и продължава да живее самостоятелно.
В едно свое слово Ейбрахам Линкълн беше казал: „Ако само веднъж излъжете своите съграждани, никога няма да си върнете тяхното доверие и почитание. Можете да мамите всички хора известно време, можете дори да мамите някои хора през цялото време, но не можете да мамите всички хора винаги”.
Оказа се обаче, че ние се лъжем лесно. Достатъчно е само да обещаят (и то не съвсем убедително), че ще ни управляват в името на общото благополучие, на сигурността, реда и съзиданието. Чуйте само как механично отговарят на въпросите ни – по форма и стилистика тези отговори са като готови рецепти. И толкова.
А Сизиф няма и време да слуша отговори и да търси отговорност. Пък и никой няма да му ги даде – неговата работа е да си бута камъка нагоре (какво всъщност бута, кого тика и що за камък търкаля, е вече друг въпрос). Друг въпрос е и защо нашенецът, като се освободи от тая тегоба – камъка и като стане политик, на мига се превръща в героя от „Приказка за стълбата” на Христо Смирненски. Неговите братя са вече други и други са химните, които ухото му свиква да слуша.
А иначе пред нас са блеснали житата…

Мюмюн Тахир


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 22 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ

    9 5 Отговор
    КАТО ЗНАМ КОЛКО СА ПРИМИТИВНИ ОТНОШЕНИЯТА В ДПС, НЕ ВЯРВАМ МЮМЮН ТАХИР ДА Е НАПИСАЛ ТОВА ПРАЗНОДУМНО СЛОВОБЛУДСТВО :))
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 РЕАЛИСТ

    9 6 Отговор
    Прочетох това "Явно още в онези времена боговете са били наясно, че няма по-страшно наказание от безполезния и безнадежден труд." и разбрах защо немските фашаги Втората световна са карали руски военнопленници да местят камъни от едно място и после отново и отново да ги връщат. Гадинки немски.

    Коментиран от #5, #11

  • 4 българка

    10 3 Отговор
    Адмирации г-н Тахир! Много правдиво, интелигентно, човеколюбиво, но и непримиримо към неправдите, с които народът от мързел или от глупост се е примирил.

    Коментиран от #10, #15

  • 5 ха ха ха...

    0 1 Отговор

    До коментар #3 от "РЕАЛИСТ":

    Сега ги карат собствените им управници, дето сами си ги избират.
  • 6 6823

    5 3 Отговор
    Един бъркоч написал човекът. Ония в НС изобщо не са Сизиф или друг нещастник. Народът бута, ония крадат. Народът бута чужд камък.

    Коментиран от #8

  • 7 Кой разбрал, разбрал...

    3 1 Отговор
    "...а „произведем” ли поредните управници, пак ставаме безпомощни (не обаче „разбунтувани”)..."
    Затова като каже някой, че българите сме "Божия народ" изобщо не се учудвайте! Способни сме да вършим до безкрайност безсмислени и безполезни работи или да се спъваме непрекъснато в един и същ камък, но това не ни прави недоволни или по разумни. Също като Сизиф, който реално обаче е заимстван в гръцката митология от тракийската, но това се премълчава. Дали имаме или не кръвна връзка с траките няма да коментирам, но със сигурност сме наследили поне езика, много техни качества и постижения в различни области на живота.
  • 8 Ха сега де...

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "6823":

    А защо го бута и продължава да го бута? Всеки път вижда, че няма полза, но започва пак и пак докато стигне до същото място, откъдето камъка се връща отново назад.
  • 9 Чистка Бг

    1 1 Отговор
    сталин+кгб+дс+т. живков =доган
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Язо

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "РЕАЛИСТ":

    Явно не си ходил в казарма
  • 12 Умен по цялата глава

    3 3 Отговор
    Мюмюне,с есето си " Мита за Сизиф" Албер Камю получава Нобелова награда,защото отговаря на вековния въпрос на всички Екзистенциалисти - Какъв смисъл има да се Родиш,да Живееш и да Умреш...А ти, с твоя бълвоч по Камю е по- добре да седнеш и да го прочетеш толкова пъти,колкото е нужно,за да разбереш,че този Мит е Метафора на Смисъла на човешкия живот....Че Камъка,който бутаме в годините, е онова,което Осмисля Живота ни и без него целия ни Живот губи своя Смисъл ..И така нататък...и т.н.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Караджата

    5 0 Отговор
    Добър и поучителен текст. А и четивен.
  • 15 Милчо лаков

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "българка":

    Добре,всички знаем как е,но никой няма визия,как да се оправи....