Коментар на Емилия Милчева:
Когато българските политици си отрежат опашката, известна като Национална служба за охрана (НСО), значи са се появили видими признаци на нормалност. Засега обаче те продължават да се радват на лукса и привилегиите да бъдат охранявани и превозвани от служителите на една военизирана структура, за която данъкоплатците плащат близо 100 милиона лева през 2025 г.
Така че когато от ДПС-Ново начало питат президента Румен Радев за кортежа му от 7 автомобила във Варна, а той задава въпроса защо има депутати, които се охраняват и от НСО, и от жандармерия, те просто осигуряват дозата драматизация и демонстрация на сила в сюжета “Как се ритат атовете”. Същественият въпрос е докога НСО ще съществува като УБО 2.0, няма ли да бъде девоенизирана и трансформирана в структура, подчинена на парламента, МВР или друга институция, с ограничаване на охраняваните лица и/или тези с право на специализиран транспорт. Сред последните сега е, кой знае защо, и кметът на София.
Президентът знае. Защо пита?
НСО е служба към президента, така че Радев няма нужда да пита - той може да посочи депутати и да подскаже защо имат охрана, която пътува навсякъде с тях. Съгласно закона за НСО президентът осъществява общо ръководство и контрол на службата, утвърждава числения състав и структурата, назначава шефа ѝ - и може да откаже на правителството да го освободи, както стана през 2022 г. и генерал-майор Емил Тонев запази поста си.
Сдържан и не така разточителен в първия си мандат, във втория президентът показа вкус към показността, властовите символи и удобствата, които вървят с тях. Когато депутатът от ДПС-Ново начало Калин Стоянов го сочи с пръст, задето кръстосва Варна “с кортеж от четири лимузини, два джипа и един микробус” по отцепени булеварди, това си е наистина демонстрация на сила.
Но онова, което прави началникът на Стоянов - партийният му лидер Делян Пеевски, не е по-различно.
Лидерите на ДПС все под “смъртна заплаха”
От години санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Пеевски се ползва от услугите на НСО - още преди да се превърне в настоящия феномен (както го нарече един от “бащите” му в политиката Ахмед Доган, който също беше клиент на НСО). През годините журналисти и политици често са се опитвали да разберат колко струва охраната на Доган, по-късно и на Пеевски, какви са тези заплахи, които налагат държавните гардове да ги пазят като саудитски принцове. Всички запитвания удряха на камък.
През 2013 г. бившият шеф на разузнаването Димо Гяуров в медийни изяви съобщи, че за охрана на Доган се харчат по 2,5 милиона лева на година. Според по-ранни информации НСО е охранявала лидера на ДПС от 2005 г., а за сигурността му са бдели 24-има охранители. По онова време дори имотите, които обитаваше Ахмед Доган, бяха като частни анклави. Но щом Пеевски го събори от трона, на тази привилегия бе сложен край (явно и на заплахите).
Как политиците си осигуряват лоялността на НСО
Разходите за охрана на конкретно лице, както и кое е лицето не са въпроси, на които може да отговори НСО, безусловно подчинена и лоялна на властта. Политици на няколко пъти обвиниха службата в измислени заплахи, за да има формално основание да се осигури охрана на определени лица. Комисията, която взема тези решения, се състои от началника на НСО, председателя на Държавна агенция “Национална сигурност” (ДАНС) и главния секретар на МВР. Генерал Тонев е избор на президента, а Деньо Денев, вр.и. шеф на ДАНС, от “Продължаваме промяната” бяха определили като “фаворит на Пеевски”. Трети няма. Причината от близо 18 месеца МВР да е без главен секретар е, че Румен Радев не подписва указа за назначение на предложения от правителството за поста.
Но независимо в какъв състав е била комисията, Доган, а по-късно и Пеевски почти неизменно са били сред топ приоритетите. Излиза, че срещу тях има сериозна заплаха от дълги години. Когато съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев казва, че “един депутат ползва най-висок клас брониран автомобил Mercedes S680 Guard, заедно с жандармерия и барети”, той пита кое налага най-високото ниво на охрана на НСО. Според него има изфабрикуван сигнал до ДАНС уж от западни партньорски служби, че отряд на руското ГРУ проникнал в България с цел покушение над партийни лидери, подпомагащи Украйна във войната с Русия. (Тоест, ако заплахата бъде реализирана, българската подкрепа за Украйна силно ще олекне?) НСО би следвало да отговори на въпросите на Мирчев, защото е депутат. Но това не означава, че и обществото ще ги научи.
Девоенизиране, после трансформация
Ако служител на НСО разгласи информация, научена при изпълнение на службата, очаква го военна прокуратура и военен съд. Така политическата класа пази лоялността на НСО, наред със заплатите, социалните придобивки, обезщетенията и условията за пенсиониране.
В съвременния свят, когато рисковете за сигурността са реални и многопластови, оценката и мониторингът на заплахите трябва да бъдат инструмент за защита, а не удобен претекст за разходи и демонстрация на власт. Специализираните автомобили за близо 7 милиона лева, които НСО е заявило в Програмата за приоритетни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за 2025-2028 г., изглеждат по-скоро като луксозни играчки за властта и символ на “силата на държавата”, отколкото като средство за реална защита.
Концепция за бъдещата роля на НСО
Вместо политически закачки и размяна на реплики, има нужда от концепция за бъдещата роля на НСО, в контекста на останалите специални служби - и националната сигурност изобщо. България не е богата държава, за да харчи по сто милиона годишно за обслужване на властта и нейните прищевки, при това непрозрачно за обществото.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Румен Чорапа
Коментиран от #5
23:03 18.08.2025
3 Събирате ли капачки?
Коментиран от #6
23:04 18.08.2025
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Последния Софиянец
До коментар #2 от "Румен Чорапа":
Според договора от Аляска Тръмп и Путин поемат заедно контрола над Боташ, Турски поток и Северен поток.Коментиран от #20
23:05 18.08.2025
6 Последния Софиянец
До коментар #3 от "Събирате ли капачки?":
Не събирам защото разбрах че с капачките купуват генератори за Украйна.23:06 18.08.2025
7 Сандо
23:11 18.08.2025
8 Коста
23:14 18.08.2025
9 !!!?
23:15 18.08.2025
10 Сатана Z
Коментиран от #15
23:20 18.08.2025
11 Емилия Милчева
23:23 18.08.2025
12 Гошо
Коментиран от #34
23:24 18.08.2025
13 Гражданин
23:25 18.08.2025
14 Даниел
23:31 18.08.2025
15 Джо
До коментар #10 от "Сатана Z":
Греда мен,баш този човек,Бог да го прости ,беше данъко питаещ,рядко е плащал данъци.А каккво е виновен Кики?Да не би да е карал той?23:42 18.08.2025
16 Дани кучето
23:44 18.08.2025
17 Пак съм аз
23:45 18.08.2025
18 А като
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Се събуди пръстите ти в контакта ли бяха или вГасатиКоментиран от #29
23:46 18.08.2025
19 Никой
Седят в колата - в очакване - да дойде охраняваната личност. Излишна е тази дейност.
Ама - никога няма да стане обратното - напротив.
Коментиран от #22
23:52 18.08.2025
20 Вече
До коментар #5 от "Последния Софиянец":
С Тръмп и Путин ли си говориш ,пораснала ти е работата ,папата не ти ли сподели нещо23:59 18.08.2025
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Ами
До коментар #19 от "Никой":
добри са, затова пеевски искаше охрана от НСО, частната охрана може да се купи или заплаши, Илия Павлов беше убит пред охраната си, защо никой нямаше в близост до него, когато бяха протестите Борисов организира контрапротест, при поточното предаване протестиращите изведнъж се сетиха, че автобусите са зад "Ал. Невски" и се отправиха натам, имаше няколко души охрана, само след минути дойде подкрепление и защитиха тези в автобусите, потеглиха си по живо по здраво00:25 19.08.2025
23 Един
Коментиран от #24
00:41 19.08.2025
24 Даа
До коментар #23 от "Един":
В България има много за бастисване00:47 19.08.2025
25 Последния Софиянец
00:49 19.08.2025
26 Санкция
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
3 милярда за мвр, и нямя кой да гаси пожари!!!01:13 19.08.2025
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 КАУН СИТИ
.... НАЙ ИЗВЕСТНИЯТ НАРКОДИЛЪР В ХАСКОВО
КЪНЬО МАЙМУНАТА,
САМ СИ ПЛАЩА ЗА 2 - МА ГАВАЗИ С ПИЩОВИ ДА МУ
СЕДЯТ 24/7 НА СТЪЛБИТЕ В КЪЩАТА
.. И ЗА ДВЕ БРОНИРАНИ ТОЙОТИ
ДА МУ ПАЗЯТ ПОРШЕТО КАИЕН :))
......
НЯМА НСО :))
02:20 19.08.2025
29 Последния Софиянец
До коментар #18 от "А като":
Като се събудих, главата ми беше в скута на един африканец, зад мен един и други четирима се наредили на опашка04:35 19.08.2025
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 мърфи
Тази проста истина много хора не искат да проумеят.
Хората не се променят, а хората са държавите.
06:59 19.08.2025
32 Президент е
07:05 19.08.2025
33 Тити
07:29 19.08.2025
34 Много
До коментар #12 от "Гошо":
Тъп си Гоше!07:48 19.08.2025
35 Дейвид
09:41 19.08.2025
36 ники
16:08 19.08.2025
37 ха, ха, ха...
Е добре де,каква е разликата? България плаща повече от милион на ден на Боташ буквално за нищо, а Радев по закон си получава 10% комисионна от сделата.
19:41 19.08.2025
38 1234
14:58 29.09.2025