Франция и Австралия завършиха с победи в групите си

• групите си

И Финландия стигна до Топ 16 на Мондиала

Франция и Австралия завършиха с победи в групите си - 1
Снимка: fivb.org

Френският национален отбор по волейбол измъкна труден успех над Белгия с 3:2 (25:14, 21:25, 25:20, 22:25, 15:12) в последния си мач от 5-ия кръг на Група D на световното първенство за мъже Полша, който се игра в Краков.

Трудната победа гарантира на "петлите" първото място в желязната Група D с 3 победи и 12 точки. Белгийците записаха трета загуба и ще прекратят участието си на Мондиал 2014.

Кевин Тили заби 18 точки (2 аса), а Антонен Рузие (1 ас) и Ървин Нгапет (3 аса, 1 блок) добавиха по 15 точки за победата на Франция.

Брам Ван Ден Дриес се отличи с 23 точки (2 аса, 1 блок), а Сам Деруу добави още 15 точки за Белгия.

Волейболистите на Австралия също записаха труден успех над Венецуела с 3:2 (25:20, 23:25, 21:25, 25:16, 15:9) в мач от 5-ия кръг на Група А, който се игра в зала "Стулеция" във Вроцлав.

Двубоят бе директен сблъсък за четвъртото място, което дава право на участие в следващата фаза. Двата тима влязоха в мача с идентични показатели, като южноамериканците направиха обрат за 0:1 до 2:1 гейма в своя полза. „Кенгурата“ обаче бяха категорични в четвъртия гейм и го спечелиха 25:16, без да дадат мачбол на съперника. В тайбрека австралийците рано си осигуриха солиден аванс, който дори увеличиха до края до 15:9.

Томас Едгар отбеляза 25 точки (1 ас, 2 блока) за успеха на Австралия, а Ейдън Зингел добави още 15 точки (1 ас, 5 блока).

За Венецуела Кервин Пинеруа заби с 24 точки (6 аса, 2 блока), а Максимо Монтоя добави още 18 точки.

Волейболистите от националния отбор на Финландия също се класираха за втората фаза на Световното в Полша. Възпитаниците на наставника Туомас Самелвуо биха категорично аутсайдера Тунис с 3:0 (25:18, 25:14, 25:20) в последния си мач от предварителна Група "В"

Така "Суоми" завърши в групата с 8 точки след 3 победи и 2 загуби и са сигурни за следващата фаза на Мондиала, в която първите 4 отбора от тази Група "В" и ще се изправят срещу първите 4 от Група "С", където е и България. Другите сигурни съперници на "лъвовете" са настоящите шампиони от Бразилия и Германия. Република Корея пък все още има теоритична възможност да заеме 4-то място в класирането, където в момента е Куба. Тунис пък завърши на последното 6-то място в групата без победа и една единствена спечелена точка.

Финландците напълно контролираха играта в първите два гейма и без проблеми ги взеха съответно с 25:18 и 25:14. Едва третата част бе по-равностойна, след като тунизийците поддържаха равенството до 18:18. Последваха силни минути на Оли Кунари, благодарение на който "Суоми" стигнаха до крайното 25:20 и 3:0.

Най-полезни за финландския тим станаха Урпо Сивула (2 блока, 1 ас и 47% ефективност в атака) и Оли Кунари (1 блок, 3 аса и 71% ефективност в атака) съответно със 17 и 16 точки за победата. За тунизийците Маруен Гарци завърши с 12 точки.