Исландия удари Австрия в последните секунди

• исландия-
  • австрия-
  • евро 2016

Ледените воини завършват втори в група F

Отборът на Исландия затвърди отличните впечатления от началото на Евро 2016. Островитяните се добраха до победата в последнатаси среща от група F и финишираха втори пред тима на Португалия и с равен брой точки с лидерите от Унгария.

Исландците биха драматично Австрия с 2:1, а решителното попадение дойде чак в 94-ата минута на мача.

Островитяните започнаха мача много силно и след по-малко от 2 минути игра Йохан Гудмундсон разтресе гредата над Роберт Алмер.

Логичното се случи в 18-ата минута, когато  капитанът Арон Гунарсон изпълни тъч към наказателното поле, където притичалият в предни позиции Кари Арнасон с глава свали за Йон Дади Бьодварсон.

Централният нападател показа добро първо докосване, а след това прониза вратата с нисък диагонален шут отблизо – 1:0.

Постепенно Австрия иззе инициативата и в последните минути на първата част натисна отчетливо. Така се стигна до 35-ата минута, когато Ари Скуласон много лекомислено задържа Дейвид Алаба за ръката в наказателното си поле и реферът Шимон Марчиняк наду свирката за дузпа.

Изненадващо зад топката застана централният защитник на австрийците Александър Драгович. Той нанесе много силен шут по тревата, който бе извън възможностите на Халдорсон, но пък срещна десния стълб и излезе в аут.

Секунди по-късно Биркир Бярнасон прокара топката между краката на Алмер, останал сам срещу него. Попадението резонно обаче не бе зачетено, тъй като крилото на исландците се намираше в засада при паса на Гудмундсон.

Втората част започна под яростен австрийски натиск и защитата пред Халдорсон започва да се пропуква.

В крайна сметка резултатът бе изравнен в 60-ата минута. Алаба намери Шьопф в половината на Исландия и той напредна към наказателното поле. Там с хубав финт свали противник на тревата и от 15-ина метра технично насочи кълбото в долния ляв ъгъл за 1:1.

Австрийците продължиха да натискат до самия финал и дори хвърлиха вратаря си Алмер при поредицата от корнери в продължението.

Именно в него бе сложена точка на спора, когато исландците подеха контраатака след изчистена топка. Трима футболисти на Исландия имаха само един защитник пред себе си и Елмар Бярнасон даде идеален пас по тревата за резервата Траустасон, който отблизо прониза вратата за крайното 2:1.