• санкт петербург

Кипърци останаха непобедени сред студа и димния ужас на стадион „Петровски“

Апоел Никозия пише историята на кипърския футбол в ШЛ - 1
Снимка: "Ройтерс"

Апоел Никозия е първият кипърски отбор, който достига до елиминационната фаза на Шампионската лига. Това стана факт, след като кипърци направиха нулево равенство при гостуването си на Зенит в Санкт Петербург и със спечелената точка остават на върха в група „G” на ШЛ и след този кръг.

Зенит бе по-добрият тим през целия двубой. Отборът на специалиста Лучано Спалети създаде една дузина голови положения пред вратата на АПОЕЛ, но нито едно от тях не бе реализирано. Бухаров дори уцели гредата, но като цяло нападателите на италианския специалист разочароваха. Кипърският тим разчиташе предимно на контраатаки, които вещаеха опасност за Малафеев.

На два пъти срещата бе прекратявана за няколко минути, тъй като стадион „Петровски“ се превърна в пиротехническо шоу. Димки и факли бяха запалени и хвърлени от феновете на домакините. Зенит нямаше загуба в 12 поредни мача преди тазвечершния двубой.

В заключителните минути на сблъсъка Спалети на два пъти поиска дузпа за своя тим. При първия случай Анюков бе повален в пеналта от играч на гостите, а секунди по-късно Нуно Мораиш игра с ръка в наказателното поле. 11-метров удар не бе отсъден и срещата завърши 0:0.