България победи Египет в труден мач във Варна (ВИДЕО)

• победа-
  • варна-
  • национален отбор

Националите по волейбол надделяха над Египет с 3:1

България победи Египет с 3-1 (25-11, 33-31, 19-25, 25-19) в първия си мач във Варна. Нашите момчета се представиха блестящо срещу четвъртите от наскоро приключилото африканско първенство в първия гейм.

Последва отпускане. Египтяните се съживиха и имаха шест геймбола във втората част, но все пак българите я взеха с 33-31, предава topsport.bg.

Така мачът се закучи и африканците успяха да спечелят една част с 25-19, когато момчетата на Силвано Пранди бяха неузнаваеми. Те все пак се взеха в ръце след средата на четвъртата част и затвориха мача с 24-19 след 2 часа и 5 минути.

Днес от 20:30 часа съперник ще ни бъде Пуерто Рико, а в неделя по същото време е решителният сблъсък с Бразилия. При игра като тази в средата на мача, шансовете ни за Токио са илюзорни. Но медалът има и друга страна - изявите на "лъвовете" в първия гейм.

Силвано Пранди започна с Цветан Соколов, Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Николай Пенчев, Виктор Йосифов, Георги Сеганов и либеро Теодор Салпаров. Соколов завърши с 28 точки от 38 вдигнати му топки. Тодор Скримов разлизира 14 точки, а Николай Гоцев наниза 11 точки. Останалите практически отсъстваха в атака.

Още в първите разигравания пролича разликата в класите. Цветан Соколов беше неотразим и резултатът стана бързо 11-7. Последваха сервиси на Скримов, почивка за Египет и една грешка на българите.

Втората почивка дойде при 16-8. Соколов и Йосифов направиха много хубава двойка на блок и затвориха египетските атаки. Холандският наставник на гостите изхаби и втората си почивка при 9-19.

Гоцев направи ас, а Скримов реализира още една точка. Имаше и един ас на Соколов, за да бъде затворен геймът с 25-11 за 23 минути.

Пранди не направи смени в началото на втората част, но играта се закучи и африканците успяха да изравнят за 9-9.

Въпреки спадналото качество на играта второто техническо прекъсване дойде при 16-13 за България. Последва ново отпускане и спасени топки от египтяните. Пранди взе почивка, но африканците дори поведоха с 19-18 след успешна блокада срещу Соколов.

Хубав пайп на Скримов след трудно спасяване отзад постави нещата по местата им за 21-20. Нашите оставиха гостите да забият без блок и да поведат отново с 22-21. Пранди се ядоса много и взе втората си почивка в гейма.

Нашите се стегнаха и отново върнаха брейк точката след неразбирателство в египетското поле за 23-22. При 24-23 Димитров замени Пенчев за изпълнение на сервис, който за съжаление излезе в аут.

Така частта отиде след 25-ата точка. Соколов заби в центъра на празна мрежа, но гостите отново направиха лесен сайдаут. Соколов беше хванат на блок. Пранди поиска видеочелъндж за мрежа. Напразно. Египтяните за малко не спасиха следващата атака на нашите - 26-26.

И отново Цецо Соколов се наниза на африканската блокада. Сеганов не вдига важни топки на друг. Корекцията беше направена и Скримов заби пирон отляво - 27-27.

Йосифов направи хубав блок, но топката падна от външната страна линията. Йосифов с бърза атака доведе до ново равенство - 28-28. Египтяните посрещнаха трудно, но пуснаха зад нашия блок. Соколов този път намери хубава права - 29-29.

Скримов пропусна хубава атака при 30-30, ненамирайки в полето. После се коригира и 31-31. Гоцев изпълни хубав флот и гостите сбъркаха. Най-сетне Йосифов направиха хубав гейм и взеха гейма с 33-31. Частта продължи 42 минути.

Египтяните използваха инерцията от втория сет и за първи път дръпнаха на теническо прекъсване с 8-6 след две директни точки.

Дори прекъсванията на Пранди не помогнаха и след мощни сервиси на Шафик Ахмед разликата стана застрашителна - 16-11 за Египет.

Селекционерът направи двойна смяна, която често се използва от бразилците. Влезнаха Алекс Грозданов и Добромир Димитров на местата на Георги Сеганов и Николай Гоцев.

Нов ас на гостите, постигнат след оспорване направи резултата 19-13 за Египет. На сервис застана Цветан Соколов, но успяхме да вземем само две точки при негови подавания.

За съжаление и Скримов беше превъртян лесно за 17-21. Последва нанизване на блока от Соколов, напразно оспорвано от Пранди. Цецо отстъпи мястото си на Венелин Кадънков след още една грешка. Розалин Пенчев също зае мястото на брат си Николай.

Всичко това доведе само оформяне на резултата в третия гейм 25-19 за Египет след пирон в центъра.

Двата отбора се захапаха в четвъртата част. Играеше се точка за точка до 11-11. Тогава нашите успяха да направят точкова блокада и дръпнаха с 13-11. Така прекъсването дойде при 16-14 за "лъвовете".

Играта на африканците се разстрои и при 18-14 Вермюлен поиска прекъсване. Скримов направи много труден блокаут и накара Пранди да скочи. Тодор направи и следващия сайдаут за 20-15.

Завършването на двубоя беше вече въпрос на рутина.