• двойки-
  • "фед къп"
1:1 във финала на "Купа Дейвис" - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Томаш Бердих победи Николас Алмагро с 6-3, 3-6, 6-3, 6-7 (5/7), 6-3 в епична почти четири часова битка и по този начин изравни на 1-1 победи финалната битка за "Купа Дейвис" между отборите на Чехия и Испания, предаде БГНЕС. Бердих, който е номер шест в света, но е ракета номер едно на Чехия при мъжете, спечели срещата за три часа и 58 минути в препълнената "O2 Арена" в чешката столица Прага.

В първия мач за деня, испанците бяха повели в резултата, след като световният номер пет Давид Ферер срази Радек Щепанек с 6-3, 6-4, 6-4 за два часа и 58 минути. По-късно днес, Бердих и Щепанек ще излязат на корта срещу Марсел Гранолерс и Марк Лопес в мача на двойки, а в неделя са обратните сингли. Испанците не могат да разчитат на Рафа Надал, който страда от травма на коляното. Бившият номер едно все пак ще поднови тренировки утре.

Иберийците пък ще опитат да спечелят четвъртата си "Купа Дейвис", след като вдигнаха трофея на три пъти в последните четири години. Бившата Чехословакия, която се раздели на Чехия и Словакия през 1993 година, спечели "Купа Дейвис" през 1980 година.

Ако все пак чешкият тим победи в 100-тното издание на турнира, то Чехия ще стане първата държава след САЩ през 1990 година, която прави дубъл и печели както "Купа Дейвис", така и "Фед Къп". Чехкините спечелиха неофициалното световно отборно първенство за жени преди две седмици в същата зала.