Верстапен спечели удивителна победа в Белгия, тръгна от 14-а позиция

• белгия-
  • формула 1

Перес изпревари Льоклер за пълен триумф на Ред Бул

Верстапен спечели удивителна победа в Белгия, тръгна от 14-а позиция - 1

Макс Верстапен (Ред Бул) направи изключително силно състезание, тръгвайки от 14-о място, и спечели Гран при на Белгия от Формула 1 пред съотборника си Серхио Перес (Ред Бул), който вече е втори в генералното класиране. Шарл Льоклер (Ферари) финишира едва шести, след като започна на една редица с победителя на "Спа".

Карлос Сайнс (Ферари) запази първото си място в завой номер 1, а Перес направи бавен старт и моментално отстъпи позиция на Фернандо Алонсо (Алпин) и Люис Хамилтън (Мерцедес). Във втората обиколка 7-кратният шампион обаче направи контакт с болида на испанеца, който го изкара от състезанието и предизвика влизане на автомобил на сигурността, предава БТА.

Макс Верстапен си проби бързо път на фона на хаоса в челото и в осмата обиколка нидерландският пилот на Ред Бул вече беше на трета позиция, използвайки гумите с мека смес.

Сайнс направи първия си бокс в 12-ата обиколка и това отвори вратата на двата болида на Ред Бул към челото. Испанецът се върна шести с гумите с гумите със средна смес, а Ферстапен направи спиране четири обиколки по-късно. Той влезе на трасето пред Перес, но с четири секунди пасив от Сайнс.

Разликата между болидите на Ферари и Ред Бул бе стопена само за три обиколки и в 19-ата Ферстапен направи победното изпреварване в състезанието. След като тази работа бе свършена, погледите се насочиха към Льоклер.

Пилотът на Ферари не успя да предложи същата скорост и след преполовяването на състезанието бе на седмо място.
До края Льоклер успя да направи две изпреварвания, но получи наказание за превишена скорост в питлейна и завърши шести зад Алонсо. Така той не само загуби точки срещу Ферстапен, а и бе изпреварен от Перес в класирането.

Световният шампион е първи с 284 точки, следван от своя съотборник със 191 и Льоклер със 186.
Перес финишира със 17.841 секунди зад Ферстапен, а Сайнс се качи на третото място на подиума в Белгия. Четвърти класира Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес), пети остана Алонсо, а Льоклер финишира на шестото място.