• европейското първенство по футбол

Домакините на европейското разнищиха Шотландия

Блестящ старт за Германия на ЕВРО 2024!  - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

В откриващият мач на Европейското първенство по футбол, домакините от Германия разгромиха Шотландия с 5:1.

Бундестима започна добре мача и това даде резултат. В 10-ата минута Тони Кроос пусна страхотен пас към Йозуа Кимих отдясно. Десният бек намери Флориан Виртц на границата на наказателното поле, който нанесе силен удар. Вратарят на Шотландия Ангъс Гън опита да избие, но топката срещна дясната греда и влезе във вратата за 1:0.

Девет минути по-късно Илкай Гюндоган напредна с топката през центъра и пусна извеждащ пас към Кай Хавертц в наказателното поле. Нападателят подаде към Джамал Мусиала. Той овладя топката, преодоля елегантно противник и със силен удар от около 10-11 метра направи резултата 2:0.

В 41-ата минута Ангъс Гън спаси удар с глава на Гюндоган, след което Хавертц не успя да направи добавка, а Портиъс влезе брутално в краката на Гюндоган. Ситуацията бе разгледана от ВАР, реферът Тюрпен отсъди дузпа и показа директен червен картон на защитника на Шотландия. Кай Хавертц застана зад топката и вкара за 3:0.

При този резултат двата тима се оттеглиха на почивка.

Нещата за Шотландия се влошиха още повече в 68-ата минута. Никлас Фюлкруг едва не скъса мрежата след поредната добра германска атака, реализирайки за 4:0.

Фюлкруг още веднъж вкара топката във вратата на шотландците, но голът беше отменен заради засада.

Три минути преди края на мача шотландците центрираха от пряк свободен удар, топката се удари в Антонио Рюдигер и той се вкара автогол за 4:1.

С последното докосване на топката в мача, влезлият като резерва Емре Джан вкара за 5:1.