Базел разгроми Валенсия, Порто с минимална победа над Севиля

• лига европа

Порто доминира напълно над Севиля, докато Валенсия направи твърде много пропуски срещу Базел

Базел разгроми Валенсия, Порто с минимална победа над Севиля - 1
Снимки: БТА/AP

Швейцарският Базел разгроми испанския Валенсия с 3:0, осигурявайки си участие на полуфиналите в Лига Европа още след първия си мач от четвъртфиналите.

Мачът бе дуел между палачите на българския Лудогорец, след като Базел отстрани нашия представител в последния квалификационен кръг за групите на Шампионската лига, а Валенсия от осминафиналите на Лига Европа. Базел доминираше играта през първото полувреме, като напълно логично Матиас Делгадо даде преднина на швейцарците в 35-та минута. Само три минути по-късно аржентинецът вкара втори гол, давайки сериозна преднина на своя отбор

Второто полувреме започна със сериозен натиск от страна на Валенсия, като Ян Зомер трябваше да спасява няколко опасни удара на Едуардо Варгас. Варгас пропусна още две изключително чисти положения в 69-та и 79-та минути. В 89-та минута Сейдку Кейта стреля опасно към вратата на Базел, но Ян Зомер отново се намеси успешно. В крайна сметка испанците бяха наказани за пропуските си, като след прекрасно проведена атака в 90-та минута Валентин Щокер вкара трети гол за Базел, осигурявайки изключително солидна преднина за своя отбор, преди реванша на „Местая“.

Другият испански представител в турнира Севиля също трябваше да преглътне загуба в четвъртфиналната фаза на Лига Европа, след като загуби с 1:0 от Порто в Португалия.

Португалците спечелиха след гола на защитника  Елаким Мангала в 31-та минута. Те подложиха на натиск своите гости от самото начало на мача, като в 19-та минута Дефур изпусна изключително чисто положение пред испанската врата. Малко по-късно Джаксън Мартинез за малко не си вкара автогол, след опасен удар на Фабиано Фрейтас срещу португалската врата.

Все пак в 31-та минута Мангала вкара с глава, след перфектно центриране на  Куарешма. Малко по-късно Мангала отново изпусна да вкара с глава, а испанският вратар Бето трябваше да избива силен удар от далече на Куарешма. Порто продължи да доминира и през второто полувреме, като в 60-та минута красив удар на Куарешма мина покрай испанската врата.

Най-чистото положение за Севиля дойде в 71-та минута, когато Фабиан Фрейтас с мъка изби силен удар на Бака. При рикушета топката попадна в краката на Кевин Гамейро, който от близо я изпрати в аут. В самият край на мача опорният халф на домакините Фернандо си изкара два жълти картона в рамките на няколко минути и остави съотборниците си с човек по-малко. Севиля обаче не успя да създаде сериозни опасности и Порто ще играе реванша в Испания с гол преднина.