Край на вечния кошмар на електромобилистите – трескавото търсене на работеща зарядна станция и безкрайното висене по магистралните отбивки. На хоризонта се задава истинска технологична революция, която е на път да изпрати т.нар. „пробег на тревожност“ в историята. Световният лидер в производството на тягови акумулатори CATL официално обяви, че насочва огромна част от развойния си капацитет към създаването на радикално нови литиево-въздушни батерии. Успехът на този проект обещава да превърне електрическите превозни средства в безкомпромисни маратонци, способни да покриват брутални дестинации от порядъка на над 1600 километра с едно-единствено зареждане.
На фона на реалността, тази концепция звучи като научна фантастика, но законите на физиката зад нея са железни! За разлика от класическите и доста тежки литиево-йонни клетки, с които сме свикнали днес, иновативната архитектура работи на принципа на дишането – тя буквално черпи кислород директно от атмосферния въздух около автомобила. Благодарение на този умен подход отпада необходимостта от внедряването на масивни, скъпи и изключително тежки вътрешни химични компоненти. Резултатът е драстично олекотяване на целия пакет, което автоматично развързва ръцете на инженерите.
За да разберем колко сериозен е този скок, трябва да погледнем сухите цифри. Масовите батерии по пътищата в момента предлагат енергийна плътност от около 270 Wh/kg, а сочените за бъдещ спасител твърдотелни алтернативи (solid-state) обещават да достигнат границата от 500 Wh/kg. Всичко това обаче бледнее пред теоретичния лимит на литиево-въздушната технология, който заковава феноменалните 12 000 Wh/kg. Това е умопомрачително постижение, което на практика изравнява енергийния капацитет на батерията с този на традиционния бензин.
В лабораторни условия учените вече са успели да прескочат летвата от 1200 Wh/kg с работещи прототипи. Това е над четири пъти повече от капацитета на сегашните серийни електромобили по пазарите. И все пак, шампанското е рано да се отваря, тъй като масовото производство на "дишащите" клетки остава задача за следващото десетилетие. Големият препъникамък в момента е изключително високата чувствителност на химичните процеси към влагата и въглеродния диоксид във въздуха, които бързо съкращават живота на батерията. Въпреки това, заявката на гигант от калибъра на CATL е ясен знак, че автомобилната индустрия е стъпила на прага на най-голямата си трансформация.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пич
Коментиран от #11, #28
11:43 08.06.2026
2 Абе...
Коментиран от #5, #29
11:44 08.06.2026
3 чудесно
11:45 08.06.2026
4 започват разработката
11:47 08.06.2026
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Някой
13:16 08.06.2026
7 Антиелектрика
Коментиран от #13, #15, #16
13:27 08.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Истината
ДВГ умре....
17:27 08.06.2026
10 Косача
19:57 08.06.2026
11 Абе
До коментар #1 от "Пич":
Какъв кислород ще хаби, ти добре ли си? Вместо електролит ще има въздушна празнина. Все едно да кажеш, че гъбата за миене на чинии ти хаби въздухът защото има дупки в нея.23:49 08.06.2026
12 знаещия
23:49 08.06.2026
13 Оги
До коментар #7 от "Антиелектрика":
А бензинът като гори какво хаби? Май кислород, а?01:09 09.06.2026
14 УдФ
07:06 09.06.2026
15 Иронията
До коментар #7 от "Антиелектрика":
Имам чувството, че китайците ти четат коментарите и са направили списък с недостатъците които си изброил през годините за електромобилите и ги задраскват един по един в списъка.След времето за зареждане, пожароопасността, сега вече и пробега и теглото задраскаха.
Какво стана като недостатък?
Когато цените на електромобилите се изравнят с ДВГ, а зарядните станции са навсякъде и зареждането е по-евтино от бензин, какво ще задържи шофьорите към ДВГ?
Ще ги плашиш с радиацията която се излъчва от електродвигателите и лъчева болест?
09:18 09.06.2026
16 Иронията
До коментар #7 от "Антиелектрика":
"Колко и до каква степен ще изразходва кислород от околната среда??? Да не се наложи в градовете хората да си носят кислородни бутилки за дишане. :-D"Като ти чета коментарите И се чудя да се смея или да плача! Батерията при движение взима кислород от въздуха, а при зареждане го връща всичкия и нищо не задържа.
Един автомобил с ДВГ при движение поглъща 5-6 пъти повече кислород на километър , но НИКОГА ПОВЕЧЕ НЕ ГО ВРЪЩА в рамките на човешкия живот. Свързва го с въглерода, а въглеродният диоксид остава между 100 и 300 години в атмосферата.
09:23 09.06.2026
17 Хм…
Коментиран от #18, #19, #20, #22, #23
10:27 09.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Cлънчeв удар
Както виждаш в момента над 100% от потреблението на България се произвежда от възобновяема енергия
11:14 09.06.2026
25 Ти да видиш
11:15 09.06.2026
26 Омагьосан
11:42 09.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Хе хе...
До коментар #1 от "Пич":
Я, още един плоскоземец!Абе вие така си се раждате или минавате специални настройки?
07:37 10.06.2026
29 ои8уйхътгрф
До коментар #2 от "Абе...":
Штъ разочаровам- илюзорното 3-годишно ФауВе за което си мечтаеш някога да имаш има заложен ресурс до 300 000км. и максимум 10 години... Мога да ти дам много хубав списък с неща които гарантирано ще се споминат до 200 000км. и/или до 8-та година чийто ремонт при такъв пробег/възраст ще е силно нерентабилен...16:10 10.06.2026
30 ои8уйхътгрф
Към момента 60 литра гориво които стигат за минимум 750км. смесено каране и за 1000км. извън града се зареждат за пряко сили 5 минути... И ако има 20 колонки на мястото- значи 20 коли могат да заредят едновременно по 60 литра за 5 минути...
Електричките които могат да заредят от 20% до 80% (или да ги кажем реално 60квт) за 5 минути на теория са да кажем 30% от тези които са на пътя... Че тези 60квт са пряко сили 350км. не се заяждаме... ОК, колата може да се зарежда бързо- да кажем приема 500квт при зареждане... И каква полза като 70% от зарядните у ваштъ дупкъ и по света са с мощност ДО 180квт... И обичайно тази мощност е разделена на 2 пистолета...
През март тази година спирам за почивка на зарядните станции на IONITY с гордите надписи 350квт и т.н.... На 30+ колонки с по 2 пистолета зареждаха максимум 18-20 автомобила... Разходих се, поговорих си с хората и установих, че НИКОЙ НЕ ЗАРЕЖДА с повече от 120квт... И че поне 10 пистолета не работят... Друга зарядна станция в радиус от 40км. няма... Найс, а...
Коментиран от #31
16:38 10.06.2026
31 Да питам
До коментар #30 от "ои8уйхътгрф":
Разходи ли се до онази зарядна станция на 122 км с петте нови автомобила които щеше да купуваш виртуално и да ходиш да пробваш мощността?А електрическият камион който щеше да купуваш само за да спечелиш един бас или ако го изгубиш да дадеш 2 милиона купи ли го? Пробва ли го преди Да изгубиш баса Има ли или няма такава зарядна станция в България на която камион може да зарежда 1 мегават на 1,4 мегавата конектор ?
Само питам, Не че някога съм разчитал на виртуалните 2 милиона или че ще отидеш с виртуалния камион да пробваш реалните зарядни станции.
Така че можеш да си приказваш врели пнекиели колкото си искаш, но зарядната инфраструктура е на улицата и си работи перфектно. Само където електромобилите с 5 минути зареждане Още ги няма в България, ако не броим твоите 5 виртуални
Коментиран от #32
17:32 10.06.2026
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 А50
22:42 10.06.2026
34 Серсемин
00:47 11.06.2026