С новите CATL батерии, електрическите автомобили ще могат да изминават повече от 1600 км с едно зареждане

8 Юни, 2026 11:36 26 531 34

  • catl-
  • батерии-
  • въздушно-литиеви клетки-
  • електромобили

Китайският технологичен гигант залага на литиево-въздушни клетки, които буквално дишат кислород от околната среда

С новите CATL батерии, електрическите автомобили ще могат да изминават повече от 1600 км с едно зареждане - 1

Край на вечния кошмар на електромобилистите – трескавото търсене на работеща зарядна станция и безкрайното висене по магистралните отбивки. На хоризонта се задава истинска технологична революция, която е на път да изпрати т.нар. „пробег на тревожност“ в историята. Световният лидер в производството на тягови акумулатори CATL официално обяви, че насочва огромна част от развойния си капацитет към създаването на радикално нови литиево-въздушни батерии. Успехът на този проект обещава да превърне електрическите превозни средства в безкомпромисни маратонци, способни да покриват брутални дестинации от порядъка на над 1600 километра с едно-единствено зареждане.

На фона на реалността, тази концепция звучи като научна фантастика, но законите на физиката зад нея са железни! За разлика от класическите и доста тежки литиево-йонни клетки, с които сме свикнали днес, иновативната архитектура работи на принципа на дишането – тя буквално черпи кислород директно от атмосферния въздух около автомобила. Благодарение на този умен подход отпада необходимостта от внедряването на масивни, скъпи и изключително тежки вътрешни химични компоненти. Резултатът е драстично олекотяване на целия пакет, което автоматично развързва ръцете на инженерите.

За да разберем колко сериозен е този скок, трябва да погледнем сухите цифри. Масовите батерии по пътищата в момента предлагат енергийна плътност от около 270 Wh/kg, а сочените за бъдещ спасител твърдотелни алтернативи (solid-state) обещават да достигнат границата от 500 Wh/kg. Всичко това обаче бледнее пред теоретичния лимит на литиево-въздушната технология, който заковава феноменалните 12 000 Wh/kg. Това е умопомрачително постижение, което на практика изравнява енергийния капацитет на батерията с този на традиционния бензин.

В лабораторни условия учените вече са успели да прескочат летвата от 1200 Wh/kg с работещи прототипи. Това е над четири пъти повече от капацитета на сегашните серийни електромобили по пазарите. И все пак, шампанското е рано да се отваря, тъй като масовото производство на "дишащите" клетки остава задача за следващото десетилетие. Големият препъникамък в момента е изключително високата чувствителност на химичните процеси към влагата и въглеродния диоксид във въздуха, които бързо съкращават живота на батерията. Въпреки това, заявката на гигант от калибъра на CATL е ясен знак, че автомобилната индустрия е стъпила на прага на най-голямата си трансформация.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 46 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пич

    25 25 Отговор
    Тоест, тази диващина ще хаби кислорода за човеците, а китайците ще печелят спокойно, щото на тях съвършено не им дреме за екологията...

    Коментиран от #11, #28

  • 2 Абе...

    29 12 Отговор
    ...може да минават -> може и да не минават. Докато ресурсът на моето заводско три годишно бензиново ФауВе не се изчерпа сле 25 години, мяма засега да си мисля за това, ахахаха. Както е тръгнало след 10-тина години технологията на батерии може да се обяви за токсична и колите на батерии спрени, ахахахах....

    Коментиран от #5, #29

  • 3 чудесно

    35 4 Отговор
    това го четем всеки месец от поне три години.
  • 4 започват разработката

    11 1 Отговор
    но вече край на кошмара.....?
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Някой

    18 2 Отговор
    Разликата е, че китайците всъщност може и да го постигнат.
  • 7 Антиелектрика

    15 11 Отговор
    Наистина 12 кВч/кг е мноооого добра и впечатляваща енергийна плътност. При разход около 18 кВч/100 км батерия за 800 км пробег ще тежи към 120 кг. НО ... остава въпроса с "изчерпването на кислород директно от атмосферния въздух около автомобила". Колко и до каква степен ще изразходва кислород от околната среда??? Да не се наложи в градовете хората да си носят кислородни бутилки за дишане. :-D

    Коментиран от #13, #15, #16

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Истината

    6 29 Отговор
    Ами това беше, бензинови дегенерати, разотивайте се!!!
    ДВГ умре....
  • 10 Косача

    15 5 Отговор
    Защо повечето коментари, защитаващи ДВГ, са изтрити?
  • 11 Абе

    10 3 Отговор

    До коментар #1 от "Пич":

    Какъв кислород ще хаби, ти добре ли си? Вместо електролит ще има въздушна празнина. Все едно да кажеш, че гъбата за миене на чинии ти хаби въздухът защото има дупки в нея.
  • 12 знаещия

    9 0 Отговор
    много обичат фаакти да трият от коментарите
  • 13 Оги

    20 2 Отговор

    До коментар #7 от "Антиелектрика":

    А бензинът като гори какво хаби? Май кислород, а?
  • 14 УдФ

    6 1 Отговор
    Не се разбира изобщо как това подобрява пробега черпели кислород от въздуха и какво?
  • 15 Иронията

    4 3 Отговор

    До коментар #7 от "Антиелектрика":

    Имам чувството, че китайците ти четат коментарите и са направили списък с недостатъците които си изброил през годините за електромобилите и ги задраскват един по един в списъка.

    След времето за зареждане, пожароопасността, сега вече и пробега и теглото задраскаха.

    Какво стана като недостатък?

    Когато цените на електромобилите се изравнят с ДВГ, а зарядните станции са навсякъде и зареждането е по-евтино от бензин, какво ще задържи шофьорите към ДВГ?


    Ще ги плашиш с радиацията която се излъчва от електродвигателите и лъчева болест?
  • 16 Иронията

    6 3 Отговор

    До коментар #7 от "Антиелектрика":

    "Колко и до каква степен ще изразходва кислород от околната среда??? Да не се наложи в градовете хората да си носят кислородни бутилки за дишане. :-D"


    Като ти чета коментарите И се чудя да се смея или да плача! Батерията при движение взима кислород от въздуха, а при зареждане го връща всичкия и нищо не задържа.


    Един автомобил с ДВГ при движение поглъща 5-6 пъти повече кислород на километър , но НИКОГА ПОВЕЧЕ НЕ ГО ВРЪЩА в рамките на човешкия живот. Свързва го с въглерода, а въглеродният диоксид остава между 100 и 300 години в атмосферата.
  • 17 Хм…

    3 1 Отговор
    Щом батерията черпи кислород при разреждане, въпросът е - какво става с него, дали се свързва с някой друг елемент и замърсява атмосферата или остава в батерията и при зареждане се отделя? Друг въпрос е, че самото производство на електроенергия е изключително вредно за околната среда. Дали въздуха ще се замърси с пушеци от тецовете, дали почвата ще се съсипе от фотоволтаиците или естествената среда ще се промени брутално от язовирите, винаги е едно и също.

    Коментиран от #18, #19, #20, #22, #23

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Cлънчeв удар

    1 4 Отговор
    Товaр на РБ 3641.29

    Както виждаш в момента над 100% от потреблението на България се произвежда от възобновяема енергия
  • 25 Ти да видиш

    0 1 Отговор
    Статистиката на ЕСО е толкова вредна за сайта, че като я публикуваш автоматично се изтрива! Евала!
  • 26 Омагьосан

    3 0 Отговор
    От ЕС, затова ще карам коли произведени само в ЕС, за да може ЕС да цъфне и върже.
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Хе хе...

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Пич":

    Я, още един плоскоземец!
    Абе вие така си се раждате или минавате специални настройки?
  • 29 ои8уйхътгрф

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "Абе...":

    Штъ разочаровам- илюзорното 3-годишно ФауВе за което си мечтаеш някога да имаш има заложен ресурс до 300 000км. и максимум 10 години... Мога да ти дам много хубав списък с неща които гарантирано ще се споминат до 200 000км. и/или до 8-та година чийто ремонт при такъв пробег/възраст ще е силно нерентабилен...
  • 30 ои8уйхътгрф

    3 0 Отговор
    Кога ще схванете, че батериите НЕ СА ПРОБЛЕМ... Единственият проблем е ЗАРЕЖДАНЕТО...
    Към момента 60 литра гориво които стигат за минимум 750км. смесено каране и за 1000км. извън града се зареждат за пряко сили 5 минути... И ако има 20 колонки на мястото- значи 20 коли могат да заредят едновременно по 60 литра за 5 минути...
    Електричките които могат да заредят от 20% до 80% (или да ги кажем реално 60квт) за 5 минути на теория са да кажем 30% от тези които са на пътя... Че тези 60квт са пряко сили 350км. не се заяждаме... ОК, колата може да се зарежда бързо- да кажем приема 500квт при зареждане... И каква полза като 70% от зарядните у ваштъ дупкъ и по света са с мощност ДО 180квт... И обичайно тази мощност е разделена на 2 пистолета...
    През март тази година спирам за почивка на зарядните станции на IONITY с гордите надписи 350квт и т.н.... На 30+ колонки с по 2 пистолета зареждаха максимум 18-20 автомобила... Разходих се, поговорих си с хората и установих, че НИКОЙ НЕ ЗАРЕЖДА с повече от 120квт... И че поне 10 пистолета не работят... Друга зарядна станция в радиус от 40км. няма... Найс, а...

    Коментиран от #31

  • 31 Да питам

    0 3 Отговор

    До коментар #30 от "ои8уйхътгрф":

    Разходи ли се до онази зарядна станция на 122 км с петте нови автомобила които щеше да купуваш виртуално и да ходиш да пробваш мощността?

    А електрическият камион който щеше да купуваш само за да спечелиш един бас или ако го изгубиш да дадеш 2 милиона купи ли го? Пробва ли го преди Да изгубиш баса Има ли или няма такава зарядна станция в България на която камион може да зарежда 1 мегават на 1,4 мегавата конектор ?


    Само питам, Не че някога съм разчитал на виртуалните 2 милиона или че ще отидеш с виртуалния камион да пробваш реалните зарядни станции.

    Така че можеш да си приказваш врели пнекиели колкото си искаш, но зарядната инфраструктура е на улицата и си работи перфектно. Само където електромобилите с 5 минути зареждане Още ги няма в България, ако не броим твоите 5 виртуални

    Коментиран от #32

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 А50

    0 0 Отговор
    Тъкмо мислех да напиша шегувайки се 1600км, но еднократно и то излезе, че е вярно
  • 34 Серсемин

    0 1 Отговор
    Чакам цената на електричките да падне до цената на стар Запорожец. Да има пробег поне 3-4 хиляди без зареждане, а със зареждане още толкова.