Volkswagen продължава мащабното преструктуриране на своите активи, като този път обект на стратегическа промяна е подразделението му за индустриални и корабни двигатели. Германският автомобилен гигант обяви сключването на ексклузивно споразумение с американската инвестиционна компания Bain Capital за продажбата на 51% от акциите в дъщерното си дружество Everllence (известно до миналата година като MAN Energy Solutions), пише изданието Spiegel. Сделката, която се очаква да бъде финализирана до края на годината, се оценява на внушителните 7,4 милиарда евро, като Volkswagen ще запази миноритарен дял от 49% в компанията.
Тази стъпка идва в момент на сериозен натиск върху основния автомобилен бизнес на концерна, предизвикан от слаби пазарни резултати в Китай и усложнения преход към електрическа мобилност. Главният изпълнителен директор Oliver Blume определи продажбата като правилен ход, който ще позволи на автомобилната група да се концентрира върху ядрото на своята дейност, като същевременно осигури сериозен финансов ресурс за текущата трансформация. За да получи зелена светлина от синдикатите обаче, ръководството на германския концерн е договорило ясни гаранции за петте основни завода на Everllence в Германия, които запазват дейността си без принудителни съкращения най-малко до края на 2030 година.
Паралелно с освобождаването от периферни активи, Volkswagen задейства и драстична програма за оптимизация на разходите. Планът за преструктуриране предвижда мащабно свиване на работната ръка със съкращаването на до 50 000 служители в глобален мащаб до 2030 година. Наред с това, автомобилният производител възнамерява да намали производствените си обеми в европейските заводи с допълнителни 500 000 автомобила до края на десетилетието. Това се наслагва над вече обявеното по-рано свиване на производството с 1 милион автомобила до 2028 година, което очертава една от най-дълбоките структурни кризи в модерната история на марката.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Пич
А......?!
Тъ пи те Урсу лианци към такива успехи водят ЕС!!!
Коментиран от #19
14:27 26.06.2026
3 HEBEPOЯTНИ T ПAЦИ
Вие нормални ли сте?
Фолксваген се "ОТЪРВАВАЛ" от някакъв завод!
Аз вас ви разбирам защото за вас "бизнес" е да получаваш пари за поръчкови статии, но вие дори не осъзнавате, че "отърваването" на европейските фирми от подобни заводи ще доведе ЕС до финансов фалит.
14:29 26.06.2026
4 Летец Пешеходец
14:33 26.06.2026
5 Долу ЕС
14:37 26.06.2026
6 Сандо
14:37 26.06.2026
7 жик так
Фолксваген от производител номер едно с 11 милиона автомобила , когато бяха с руснаците - след изтеглянето от Русия паднаха на 3,3 милиона.
Продадоха два завода на Фолксваген , един на Ауди и Продадоха марката Бугати.
14:41 26.06.2026
8 Гориил
14:41 26.06.2026
9 Дако
На всеки 20 минути в Германия фалира по една фирма !
14:43 26.06.2026
10 Слънчасалия
14:49 26.06.2026
11 БАНко
14:50 26.06.2026
12 Идеална е
14:59 26.06.2026
13 стоян георгиев
15:03 26.06.2026
14 Софиянец
15:04 26.06.2026
15 Да е само
15:17 26.06.2026
16 млад еврас
15:25 26.06.2026
17 Бай той Толстой
15:30 26.06.2026
18 ПЦдпцдпцд
После, следващото шефче започва да продава "активи" с обяснението, че трябва да се фокусират върху основната си дейност и нямат ресурси за други занимания. И после, пак идва шефче като първото и колелото се завърта. Няма друг такъв абсурден цирк като корпоративния свят!
16:02 26.06.2026
19 Наблюдател
До коментар #2 от "Пич":
Урааа, европейците се оттърват от парите си. Да ср пукат сега руснаците от яд.16:05 26.06.2026