Когато чуете словосъчетанието "промишлена зона", в съзнанието ви най-често изплуват квадратни сиви бетонни сгради и комини, бълващи пушек до небето - все неща, които нямат никаква хармонична връзка с природата.
Лека-полека обаче някои от индустриалните гиганти се усещат и започват да строят съвсем различни заводи. Един от тези малобройни примери е свързан с британския автомобилостроител McLaren. Неговият завод спокойно може да бъде наречен паметник на архитектурата.
Уникалното съоръжение беше открито само преди дни от министър-председателя на Великобритания Дейвид Камерън. Проектът е дело на компанията Foster+Partners и представлява новият производствен център на McLaren в Грийн Хил.
Една голяма част от завода (34 500 кв.м.) е вкопана частично в земята, като над нея е изграден допълнителен ландшафт. Иначе част от интересните иновации са системата за събиране и използване (в производството и за пиене) на дъждовна вода.
Предвидена е и огромна слънчева батерия, енергията от която също ще се използва в производството. Благодарение на уникално архитектурно решение свежият въздух в помещенията се движи по естествен път, образуван от формата на сградите.
Колкото и футуристично да изглежда това здание, то си остава автомобилен завод, от който на всеки пет дни излиза по един не по-малко уникален автомобил. Кога ли обаче подобни съоръжения няма да се единици, а ще са част от ежедневието на всеки?
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Един
Как се чувства една жена която износва детенцето си при нормална бременост и как се чувства жена ползваща услугите на "сурогатна" майка.
Иначе нещата изглеждат доста, че и повече от доста прилични.
Има неща които смущават, но като се има впредвид участието на Фостър - това обяснява изчанчените овали на картинката. Журналистите само това чакат - да се хванат на необичайното, различното. Преди 21 години самият Норман Фостър упрекна себе си, че за едно градоустройствено решение в Лондон е наложил волята си в резултат на което се е заличило от картата на града едно емблематично тържище за риба установено там още през 14-ти век.
На снимките от интериора на фабриката не се виждат овални линии в технологичния порядък, но нейсе. Важното е за журмалистите да има зрелища.
Коментиран от #2
16:48 19.11.2011
2 Друг
До коментар #1 от "Един":
@1 Вероятно толкова дим, колкото и за обикновено (неекологично) предприятие. Тънката разлика е че този ще произвежда в пъти по-малко вредни газове от останалите заводи, заради слънчевите батерии и ще се самоснабдява с вода. Така че в случая няма нужда от критика.02:38 21.11.2011