Космическата сонда на САЩ „Вояджър 1" се готви на скок в междузвездното пространство, напускайки Слънчевата система, предаде АП. 
По този начин тя ще първият в историята на нашата цивилизация направен от човека апарат, който е успял на напусне границите на Слънчевата система и да се отправи в дълбокия космос.
Сондата е на финалната права преди да напусне завинаги Слънчевата система.
Това може да се случи както до няколко месеца, така и след две-три години, прогнозира научният ръководител на проекта Едуард Стоун.
Космическият апарат се намира на така наречената "магнитна магистрала", където магнитно поле на Слънцето си взаимодейства със силовите линии на магнитното поле на междузвездното пространство.
От декември 2004 г. "Вояджър 1" навлезе в район, наречен от учените „хелио пауза“. Сондата е на разстояние от 18 млрд. км от Слънцето.
Тя се движи със скорост 17 км в секунда.
„Хелио паузата“ е най-външният слой на хелиосферата.
Там силата на междузвездните космически лъчи от частици забавя слънчевия вятър, идващ от звездата ни.
Сондите „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“ бяха изстреляни през 1977 г. Апаратите проучиха между 1979 г. и 1989 г. Юпитер, Сатурн, Нептун и Уран, предоставяйки на учените нови знания.
Учените смятат, че до 2020 г. двете сонди ще имат достатъчно енергия. Тогава ще трябва да се изключи първия от инструментите, а последният ще престане да работи през 2025 г.
Мисията „Вояджър 1“ носи данни за човешката цивилизация, така и гласа на Валя Балканска
(виж видеото).
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 фен
16:11 04.12.2012
2 диан
ние глас
изревали сме на умряло
00:42 05.12.2012
3 Вълчевски
неповторима. Поздравления за НАСА и Валя.
11:58 06.12.2012
4 Prelude
20:18 06.12.2012