Тема: Украйна

Зеленски обяви нови преговори с партньори в подкрепа на енергийната система на страната

10 Ноември, 2025 04:42, обновена 10 Ноември, 2025 04:44 2 050 20

  • зеленски-
  • енергетика-
  • война-
  • украйна-
  • беларус-
  • тръмп

Тръмп назначи специален пратеник за Беларус

Зеленски обяви нови преговори с партньори в подкрепа на енергийната система на страната - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският президент Володимир Зеленски обяви нови преговори с партньори в подкрепа на енергийната система на страната, предаде Укринформ.

Той направи това снощи - ден след като масирана руска въздушна атака нанесе щети на енергийни обекти в Украйна.

"През следващите седмици ще проведем нови преговори, насочени предимно към по-голяма подкрепа за енергийния сектор - конкретни решения, необходимото финансиране и оборудването, от което се нуждаем. Някои страни, по-конкретно от Северна Европа, вече ни помагат, а ние подготвяме споразумения и с държави от Южна Европа", пише в изявление, публикувано на официалния уебсайт на Зеленски.

Украинският президент каза снощи във вечерното си видеообръщение, че хиляди хора са ангажирани с усилията за стабилизиране и възстановяване на енергийната система на страната след нанесените ѝ наскоро щети.

Вчера властите в няколко руски власти също съобщиха за прекъсвания на електро- и топлоснабдяването след украински нападения.

И тази нощ в Украйна е в сила въздушна тревога.

В редица руски области пък е в обявена опасност от дронове, предаде ТАСС. Няколко летища в страната - във Волгоград, Саратов, Тамбов, Самара и Пенза, временно са затворени.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп назначи специален пратеник за Беларус. Ролята е поверена на Джон Коул, който е помогнал в преговорите за освобождаването на политически затворници от беларуски затвори, предаде "Ройтерс", цитирана от БНР.

Тръмп заяви, че иска от Минск да освободи още политически затворници. Той вече изпрати на няколко пъти делегации в беларуската столица по-рано през годината, в резултат на което президентът Александър Лукашенко, който е близък съюзник на Владимир Путин, разпореди през септември освобождаването на 52-ма задържани

Смята се, че в Беларус има 1 400 политически затворници, които Тръмп дори нарича "заложници". Според американския президент, Джон Коул е успял да договори освобождаването на 100 от тях и ще постигне същото за още 50 души.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 24 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ако

    35 60 Отговор
    няма ток Зеления да я кара на свещи и видело !
  • 2 Зеления път

    40 56 Отговор
    Колко ли го мразят и проклинат това Зеленото в Украйна..
  • 3 Зеленото влечуго

    41 65 Отговор
    ще загроби цяла Европа ,като стой та гледай !Тая Украйна ще ни излезе златна !Северна Европа вече му помагала ,сега и нас ще набутат с договори ,пе да няма мърдане ,да не би да се отметнем ....
    Па да питам за колко време ще е договора и какво става с него при евентуална капитулация и край на войната или тоя мисли да векува ?

    Коментиран от #6, #17

  • 4 пак ще ни крадът

    32 57 Отговор
    по заповед от брюксел
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Имаш мозък на коза

    24 15 Отговор

    До коментар #6 от "Прав си копейко мaлoyмна!":

    центаджио!Поне обясни, що ли Путин влезе в Украйна !Не ми разтягай лакардии !

    Коментиран от #15

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 още ли си жив

    15 9 Отговор

    До коментар #6 от "Прав си копейко мaлoyмна!":

    Кеф, една седмица по-малко с твое присъствие! Да не се зарадваш нещо?! Само омраза че по-бързо дапсе отървем от теб!
  • 11 още ли си жив

    20 0 Отговор

    До коментар #6 от "Прав си копейко мaлoyмна!":

    Аре бе, кога ще ни отървеш от присъствието си?
  • 12 шиши..

    18 0 Отговор
    Бегенцата сега като си извадат спестяванията из под дюшеците на светло за да ги обменят за валутата на изкуствената сържава..и ние с боки ще пуснеме некой млрд в гушата на зеления бандерски мухал
  • 13 Зеленото хептен

    12 1 Отговор
    на лудо почнал да гледа.
  • 14 Перо

    17 0 Отговор
    Тоя ционистки шут, защо си мисли, че друг е длъжен да му плаща провокираната война? За всички други държави, това е чужда война и скоро ще се спре пълненето на кацата, без дъно! Щом населението иска превратаджийски, ционистки режим, да си стоят гладни, на тъмно и студено! Донорите вече сдадоха багажа!

    Коментиран от #16

  • 15 Шопо

    10 0 Отговор

    До коментар #8 от "Имаш мозък на коза":

    Украйна не е държава а територия, руска територия.
  • 16 Госあ

    9 0 Отговор

    До коментар #14 от "Перо":

    Точно така ! Като го харесват, да му сърбат попарата. Те могат да искат да точат Европа до безкрай…
  • 17 Госあ

    4 0 Отговор

    До коментар #3 от "Зеленото влечуго":

    иииииххххаааа откъде тия минуси бе човек 😂
  • 18 Отреазвяващ

    0 0 Отговор
    Две кофи и от мен.
  • 19 Горски

    1 0 Отговор
    Преди доста време (през лятото) излезе инфо, че НАБУ е подслушвало дома на Миндич и има записи, в които дори се споменава Зеленски. Депутат от Радата даже каза, че се чува как обсъждат да купят френска банка, щото имали 4 милиарда и се чудят какво да правят с тях. Явно е, че Зеленски и тези негови бизнес-партньори са откраднали ужасно много пари от помощите, които им дават САЩ и ЕС. Интересно, че чак сега НАБУ, които са управлявани от САЩ, започнаха тази операция срещу корупцията, явно се готви нещо. В 404 корупция не вършат само бебетата до 9 месеца.
  • 20 боико борисуф

    1 1 Отговор
    стига ни занимаваите с тоя наркоман просещ омръзна ни от украина и украинци нии българити сме за русия и путин не ни боли за урки
Новини по държави: