Тръмп поиска от 8 страни да нормализират отношенията си с Израел

25 Май, 2026 06:54, обновена 25 Май, 2026 05:59 1 604 12

  • тръмп-
  • израел-
  • отношения-
  • авраамови споразумения

Президентът на САЩ е настоял те да се присъединят към т. нар. "Авраамови споразумения"

Тръмп поиска от 8 страни да нормализират отношенията си с Израел - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Доналд Тръмп е заявил на лидерите на няколко арабски и мюсюлмански страни, че ако бъде постигнато споразумение за край на войната с Иран, очаква те да нормализират отношенията си с Израел.

Това съобщи изданието "Аксиос", като допълва, че според официални представители искането е било отправено по време на телефонен разговор с лидерите на 8 държави, сред които Турция и Пакистан.

Те са подкрепили евентуалното мирно споразумение с Ислямската република, след което Тръмп е казал, че ще се обади на израелския премиер Бенямин Нетаняху и се надява той да се включи към подобен разговор в бъдеще.

Президентът е поискал от страните да се присъединят към т. нар. "Авраамови споразумения" за дипломатическо нормализиране на връзките с израелската държава.

Саудитска Арабия, Катар и Пакистан обаче никога не са установявали официални отношения с Тел Авив.


Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 14 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 да горят

    29 3 Отговор
    Какво нормализиране, пълно е с кадри на нечовеци, поругаващи християнски символи в новоокупираните ливански земи, избиват и изселват цели села. 8500 ранени и 3000 загинали. Атакуват предимно граждански цели, 16 болници и две поликлиники, над 250 здравни работника. ЕС си мълчи и се прави на разсеята, даге папата нищо не казва. Арабските страни си мълчат и не защитават мюсюлманите. Ако не са Турция и Иран, тия нечовеци ще си правят каквото иска и ще избиват десетки хиляди.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 И геноцидът

    16 2 Отговор
    Просто ей така изчезна.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Айдеее

    7 0 Отговор
    Бай ДЪРТАК ОЛИГОГРЕН Трум. В най скоро време в лудницата и светът в МИР.
  • 6 Ъъъ

    6 0 Отговор
    "Саудитска Арабия, Катар и Пакистан обаче никога не са установявали официални отношения с Тел Авив.$

    Така и трябва.... Не всички са лизачи
  • 7 ЧЕ КОЙ ВЯРВА НА ЕВРЕЙ

    9 0 Отговор
    Дони живее в измислен свят.
  • 8 Лост

    3 0 Отговор
    Ами нормализирани са щом никога не са установили официални отношения.Нито са нападали Израел.Повече какво иска?
  • 9 Моше Честния с "Чесна 208 В"

    3 0 Отговор
    Тръмп зове арабите да са сдобрят с Израел инааапе Нетаняху и Барак ВАДЯТ видеото с изнасилените от ТРЪМП 11деца момиченца на педифилския карибски остров ма ЕПЩАЙН
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 факуса

    1 0 Отговор
    тръмпогъзотворецът продължава да мислисанала