Събитията от последните дни в Украйна и Русия коренно промениха картината на войната, както и отношението към руския агресор, пише Игор Бондар в коментар, публикуван от The Hil, цитиран от Фокус.
Наскоро се появи показателен знак за тази промяна: за първи път от почти 20 години Русия проведе своя празничен годишен парад на Червения площад без танкове и ракети. Путин бе принуден да отмени участието на тежката военна техника от страх от украински удар.
През последните седмици възприятията за Русия се промениха по целия свят. Идеологическата експанзия на Русия не беше подкрепена и от събитията на културния фронт: неотдавнашна протестна акция на руската рок група Pussy Riot прекъсна усилията на правителството да включи Русия в европейската културна политика чрез изкуството по време на събитие във Венеция.
Путин също така внезапно промени реториката си по отношение на Украйна. Той вече не нарича властите в Киев "наркомани“ и "неонацисти“, които са "взели за заложници целия украински народ“. Вместо това, сега той учтиво се обръща с "господин Зеленски“, когато говори за украинския президент. Той дори изглежда отваря възможност за среща с него.
Причините са ясни. Руският диктатор наистина усети силата на украинската армия. Нейните удари дълбоко в руска територия нанасят сериозни щети на руската военна машина и на морала на населението. Междувременно Русия се опитва да използва ракетите и дроновете си предимно за да тероризира украинското гражданско население и да унищожава културни ценности като музея в Чернобил, като ефектът върху украинската армия е значително по-малък.
Украинските сили вече четири пъти за две седмици са унищожили нефтения терминал в Туапсе. Те са нанесли удари и по балтийските пристанища Приморск и Уст-Луга. Дори чак на изток, в Урал, те унищожават системите за противовъздушна отбрана по-бързо, отколкото Русия може да ги подмени.
Наред с драматичните експлозии в Туапсе и Уст-Луга има и друг важен знак за плъзгането на Русия към поражение. Благодарение на украинските дронове тактиката на водене на война се променя. Логистичният контрол, установен от тези украински въздушни сили, доведе до многобройни удари по вражеското оборудване зад линията на фронта близо до Мариупол. Той също така позволи контрол на огъня по пътищата около Донецк.
По този начин масивните удари на повече от 1200 километра навътре в руска територия, проведени от украинската армия с дронове, демонстрираха ефективността на тази стратегия. Това промени не само президентската реторика на Путин – тъй като той се страхува от украинските дронове над Червения площад – но и самата карта на руско-украинския фронт.
Можем също така да твърдим, че украинската армия променя тактиката на водене на война, като прилага модел на технологична обсада срещу окупираните територии. Вместо класическото обкръжаване на градове от пехота и танкове, Въоръжените сили на Украйна преминават към пълна огнева блокада на вражеската логистика чрез масово използване на дронове.
В резултат на това цялата територия, окупирана от руски войски и извън украински контрол, рано или късно ще стане смъртоносно опасна за руснаците. Донецк и Луганск в крайна сметка може да бъдат обкръжени – не от тежко украинско оборудване, а от украински дронове. Такава е логиката на съвременната война, въведена от Украйна.
Реалността на фронта е дори по-сурова. През април, за първи път от 2024 г. насам, Русия загуби повече територия, отколкото превзе. И за пети пореден месец Украйна убива руски военнослужещи по-бързо, отколкото Путин може да набира заместници за тях. Като цяло, през годините на пълномащабната инвазия в Украйна са убити близо 500 000 руски войници, а ранените са още повече.
Всичко това — включително промяната в реториката на руския президент, способността на украинските сили да нарушават логистиката на врага в Русия и постепенната загуба на територия от страна на руснаците — показва една отслабена Русия, вероятно насочваща се към унизителен край.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Варна 3
Коментиран от #11
11:11 03.06.2026
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Още по-гладни
11:12 03.06.2026
4 Дааа
11:12 03.06.2026
5 Жожи
11:13 03.06.2026
6 Бай Дан
11:13 03.06.2026
7 авантгард
Голямо старание да се манипулира.
11:14 03.06.2026
8 Разберете това
Коментиран от #30
11:14 03.06.2026
9 Да, добре
Коментиран от #17, #22
11:16 03.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 авантгард
До коментар #1 от "Варна 3":
Ако предпочиташ Мечоков да дойде, да не плачкаш после.Ще видиш къде зимуват раците.
11:17 03.06.2026
12 Отговорът
11:18 03.06.2026
13 нннн
11:22 03.06.2026
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 На фронта е патова ситуация
11:24 03.06.2026
16 Петър Танев
11:25 03.06.2026
17 Баща ти
До коментар #9 от "Да, добре":
После няма да остане и един помияр в блатото Масква!11:25 03.06.2026
18 Без име
11:26 03.06.2026
19 Герак Митко
11:27 03.06.2026
20 ООрана държава
11:27 03.06.2026
21 Паветник ( прос кат тъоагьоз )
11:28 03.06.2026
22 За какво ти е да използваш ЯО,
До коментар #9 от "Да, добре":
всичко ценно - заводи, инфраструктура, жилища, културни и спортни центрове, тоалетни чинии и хората включително просто изчезват. "После нас - тишина" е крилатия лозунг на руските РВСН, че и песен имат такава.Та нали демилитаризираш и денацифицираш? Според Кремъл дори няма държава Украйна и всичките ѝ жители са руснаци, кои всъщност убиваш?! Ще има милиони зомбита болни от лъчева болест - какво ще ги правиш, ще ги лекуваш ли след като си ги "асвабадил"? Да не говорим в какво ще се превърне и РФ при ответния удар, НАТО няма да остави това престъпление срещу човечеството току-така, дори зомбираният руснак ще разбере какво е направило едно старо джудже завряло се в бункера и мечтаещо за вечна власт и живот. Кой ще живее в тази радиоактивна пепел, как ще се възстанови тая пустиня?11:29 03.06.2026
23 Кочо
Коментиран от #34
11:29 03.06.2026
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Звездоброец
11:31 03.06.2026
26 руската мечка
11:31 03.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Вишис
11:33 03.06.2026
30 Кори
До коментар #8 от "Разберете това":
Летищата гипсирани, ж.п.-то бомбардирано, камионите изгорени! Няма патрони, няма сухари. Украйна ги парализира отзад напред. А те , горките още не са разбрали какво ги очаква!11:34 03.06.2026
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Хардлайнер
11:34 03.06.2026
33 ПАПА ЛЪВ XIV
11:36 03.06.2026
34 Путин няма да посмее
До коментар #23 от "Кочо":
да използва ЯО, а и не е сигурно дали някой ще изпълни такава налудничева заповед да се стреля по големите градове в ЕС и САЩ с ядрено оръжие. Американците са му казали, че му знаят всички бункери и входовете/изходите към тях ще бъдат затрупани с дълбоко-подземни ядрени фугаси. Не му завиждам ако остане затрупан на 1км под земята с 50(примерно) души лична охрана за вечни времена. Електромагнитният импулс ще унищожи всякаква електроника и комуникации в бункера, ще е тъмно, студено и без вентилация. Може да имат храна за 1-2 години, но трябва и въздух. Ще има да си мечтае за проветривата килия в Хага в компанията на тия обезверели главорези.Коментиран от #45
11:47 03.06.2026
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Датс инаф
11:53 03.06.2026
37 Зелен
11:55 03.06.2026
38 Ами правилно сте...
Из европейската преса ДW
11:58 03.06.2026
39 Ден на урко фашистките лъжи
12:00 03.06.2026
40 Бибитко от Банкя
12:03 03.06.2026
41 Дарвин
Коментиран от #56
12:07 03.06.2026
42 Некой си
Фатките твърдят, че Русия е успяла за две седмици ТРИ ПЪТИ да изгради нефтен терминал, след като е бил унищожен от ВСУ.
Това е инженерно и логистично постижение.
Или фатките малко послъгват и терминалът не е бил унищожен, а?
12:12 03.06.2026
43 604
12:18 03.06.2026
44 А стига де
с таа усръинскъ пи...к04
12:19 03.06.2026
45 Компот
До коментар #34 от "Путин няма да посмее":
"Американците са му казали...."Много се кефя на измислици!
Коментиран от #47
12:25 03.06.2026
46 ЕГА ти ИСТОРИКА
12:35 03.06.2026
47 Те не са му
До коментар #45 от "Компот":
го казали в очите, то си има начини. Путин, 21.02.2022г: „Обръщам се към нацията да са готови за внезапен удар към страната ни. В стратегически американски документи е записано, че може да се очакват такива удари. В документите на НАТО Русия е посочена като основна заплаха за евроатлантическия съюз”. Това заяви президентът на Русия Владимир Путин в извънредно обръщение към руснаците. „Не искаме да вярваме в това, но фактите са такива. Искам те да са ясни за Украйна, и за Русия. Тактическата авиация на НАТО може да порази границите ни до Казахстан, а техниката на НАТО ще позволи да контролират въздушното ни пространство до Урал. С балистически ракети могат да поразят цели до 5000 километра. Крилати ракети могат да ударят Москва за пет минути, а други ракети могат да стигнат дори за 4. Това е като да ти забият нож в гърлото, допълни той, цитиран от БГНЕС.12:39 03.06.2026
48 Григор
Ако човек се информира от подобни източници, рискува. Има опасност от мозъчно увреждане. За какво става дума не е ясно, но фактите говорят друго. Украйна контролира едва 10% от Донбас, а до броени дни ще загуби Константиновка, която е ключов пункт.
12:47 03.06.2026
49 Аз съм от ссср
13:08 03.06.2026
50 Замислен
Коментиран от #53
13:32 03.06.2026
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Фантазии
14:59 03.06.2026
53 Айде след 10 дни ти да пишеш
До коментар #50 от "Замислен":
като не успеете да превземете още едно село... Нефелни неможачи крепостни!15:07 03.06.2026
54 Диоген
Явно специалната военна операция (СВО) приключи и Русия започва истинската война. Това се случва в момента.
От Кремъл заявяват, че Киев скоро няма да е пригоден за център, от който да се ръководят армията и държавата.
Всякакви преговори с европейските лунатици са напълно безмислени и ако се водят такива, то ще бъде само след капитулация на Украйна и отстраняване на Зеленски от властта в Киев. Това е положението.
Същото важи и за патологичните европейски русофоби и отчаяни спонсори на хунтата на Зеленски в лицето на брюкселските розови комисари и ръководителите на подкрепящите ги национални правителства.
След Киев ще падне и цялата ос на Четвъртия райх в Берлин, Лондон, Париж и Брюксел, както и периферията им в Източна Европа, която корумпираните изпаднали в тежка зависимост от касиера си Зеленски политици наричат "фланг".
СТРАХИЛ АНГЕЛОВ, "Факла"
15:38 03.06.2026
55 фбр
15:53 03.06.2026
56 Кори
До коментар #41 от "Дарвин":
Зеленски има необходимото да превърне Москва в руини.16:12 03.06.2026
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 реалността
16:38 03.06.2026
59 ЗАГУБИТЕ НА УКРАЙНА СА =2,3 МИЛИОНА !
20:22 05.06.2026