Всеки пети в Германия живее в домакинство, което не може да си позволи едноседмична почивка, сочат данни на Федералната статистическа служба на страната "Дестатис", публикувани днес и цитирани от ДПА, предаде БТА.
През 2025 г., както и година по-рано, 21 на сто от населението са живели в домакинства, които според собствената си оценка не са имали финансовата възможност за едноседмична ваканция. Това се равнява на около 17,3 милиона души.
Най-засегнати са самотните родители, като 39 на сто от тях посочват, че не могат да си позволят подобна почивка.
Въпреки това делът на хората, които не могат да финансират едноседмична ваканция, остава по-нисък в Германия спрямо средното за Европейския съюз. По данни на Евростат през 2024 г. 28 на сто от жителите на ЕС са живели в домакинства, които не са могли да си позволят едноседмична почивка извън дома.
Най-висок е делът в Румъния, където 61 на сто от населението не разполага със средства за такава ваканция. Следват Гърция с 47 на сто, както и България и Унгария с по 39 на сто.
Най-нисък е делът в Люксембург - 11 на сто, Швеция - 12 на сто, и Нидерландия - 13 на сто. В Австрия този показател е 18 на сто.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
15:35 23.06.2026
2 Боруна Лом
15:36 23.06.2026
3 Пламен
Така не е ли по-правилно? :)
15:37 23.06.2026
4 Анoнимен
15:40 23.06.2026
5 Mими Кучева🐕🦺
15:41 23.06.2026
6 Атина Палада
15:42 23.06.2026
7 Kaлпазанин
15:42 23.06.2026
8 Боли ме фара за германците
15:43 23.06.2026
9 Иван
15:45 23.06.2026
10 Исторически парк
15:46 23.06.2026
11 българин
15:46 23.06.2026
12 ха, ха, ха...
15:47 23.06.2026
13 важното е че писарката с няколко пълнежа
от там пък пак да при топля стари манджи за менюто
15:49 23.06.2026
14 Абе,
15:55 23.06.2026
15 Цвете
15:55 23.06.2026
16 Сатана Z
Четирима от пет германеца т.е. 80%могат да си позволят едноседмична почивка на море,а петия просто е изтеглил късата клечка и ще си седи вкъщи.
15:58 23.06.2026
17 бай Бончо
Коментиран от #23
16:02 23.06.2026
18 Айляк
Отиваш в Канада на световното, скъпо ти е, една бира не може да цокнеш като хората.
А сега и на Палма де Майорка и Марбея не може да си починеш, тц...
Идвай на Албена, Дойчо. Кафенце и парче торта 27 евро, без пари е, колкото да не е без хич.
16:16 23.06.2026
19 НемциНаНашГръб
Коментиран от #26
16:17 23.06.2026
20 ВКК 531
16:18 23.06.2026
21 РЕГРЕСИЯ
16:19 23.06.2026
22 55555
16:21 23.06.2026
23 Айляк
До коментар #17 от "бай Бончо":
Който е живял по време на цоца, знае.Който не е живял, не знае.
Може и да е чул нещо от родителите си, но не е като да го е изживял.
Взимат мама и тате карта и айде на гьола.
В стола яденето екстра - първо, второ, десерт.
И си почиваш на туй море, та чак ти омръзне:))
Сега е друго.
16:26 23.06.2026
24 Това са почти двайсет милиона души
16:27 23.06.2026
25 Тъп Глупънсбъркър
16:30 23.06.2026
26 Нищо не казваш за въведеното
До коментар #19 от "НемциНаНашГръб":
"Самообслужване на касите" което тези вериги въведоха и уж щеше да е по желание но след като нито една каса не работи в определени часове значи вече задължително е. Тоест поробване. Не стига че им плащаш скъпо и прескъпо стоките ами и се самообслужваш на касите.Коментиран от #28
16:35 23.06.2026
27 Гермянцете
16:35 23.06.2026
28 Млади и стари семейства с деца служители
До коментар #26 от "Нищо не казваш за въведеното":
И всякаква пacмuнa се бута да си плати на касите преди да ги затворят. Защото деветдесет минути сутрин и деветдесет минути вечер за ваше удобство касите не работят освен касите на самообслужване. Не мога да видя министър или поне депутат да го попитам редно ли е да се упражнява такъв тормоз над хората в България.16:41 23.06.2026