Иранските власти очакват огромни тълпи от хора, достигащи до 20 милиона души, на траурните церемонии и погребението на бившия върховен лидер аятолах Али Хаменей, който беше убит при израелски въздушен удар в края на февруари, предаде ДПА, позовавайки се на иранската новинарска агенция Мехр, пише БТА.
Церемониите ще започнат на 4 юли в Техеран и в поклонническия град Кум. Погребението ще се състои на 9 юли в родния град на Хаменей - Машхад, в североизточната част на страната.
Тъй като се очакват температури около 40 градуса по Целзий, властите работят съвместно с полицията и Иранският корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР), за да осигурят безпроблемното протичане на събитията, посочва агенция Мехр.
Планирана е и церемония в светилището на третия шиитски имам Хусейн в Кербала, Ирак. Това обаче все още не е потвърдено.
Според информацията иранският министър на външните работи Абас Арагчи се намира в Багдад за преговори с иракски официални представители във връзка с този въпрос.
Осемдесет и шест годишният Хаменей беше убит в официалната си резиденция в Техеран по време на първата вълна от израелски и американски атаки на 28 февруари 2026 г.
Погребението му първоначално беше насрочено за много по-рано, но беше отлагано многократно по съображения за сигурност, отчасти защото на него щяха да присъстват всички представители на политическото ръководство.
От момента на убийството му в Техеран, Кум и Машхад бяха обявени общо пет официални неработни дни.
Не е ясно дали синът му, Моджтаба Хаменей, който беше сериозно ранен при същия удар, ще присъства. Той беше назначен за нов ирански върховен лидер седмица след смъртта на баща си. Оттогава обаче той не се е появявал публично, което предизвика спекулации относно здравословното му състояние и дори, че е починал, но смъртта му се пази в тайна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Владимир Путин, президент
Пачему ?
Коментиран от #4, #7
18:55 28.06.2026
2 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
18:56 28.06.2026
3 хаха
18:56 28.06.2026
4 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
До коментар #1 от "Владимир Путин, президент":
тоя ход не си ли го пресметнал?18:58 28.06.2026
5 Последния Софиянец
18:58 28.06.2026
6 Саваж бейби
Коментиран от #18
18:59 28.06.2026
7 Гълъбова
До коментар #1 от "Владимир Путин, президент":
Пациенти от лудницата, които всеки ден се мислят за някое величие не се допускат при персите. 20 млн. ще те на. ст и после ще родиш тризнаци. Урсула ще те изражда, а Зеленски ще им дава да зобят Бело.Коментиран от #8, #17
19:00 28.06.2026
8 Д-р Здравко Желязков, уролог
До коментар #7 от "Гълъбова":
"..за някое величие.."Ако Путин е величие, аз съм доктор 👈😆
19:02 28.06.2026
9 1945
19:03 28.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Мунчо
19:15 28.06.2026
12 гост
19:18 28.06.2026
13 Само минавам тъдява ама да попитам де
За селскио иди ОТИН Ко пейката питам..
Коментиран от #16
19:28 28.06.2026
14 ПРИПОМНЕТЕ МИ
19:32 28.06.2026
15 Иван
19:41 28.06.2026
16 Иван
До коментар #13 от "Само минавам тъдява ама да попитам де":
За Истанбул си тръгнал, помако.19:44 28.06.2026
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Нека да пиша
До коментар #6 от "Саваж бейби":
То и при нас в Бъргария ,мумията Лили Иванова не се ли вмириса .19:48 28.06.2026
19 Тръмпи
19:51 28.06.2026