1 Юни, 2022 15:11 4 142 34

Шолц призова Турция да се въздържа

  • германия-
  • олаф шолц-
  • гърция-
  • съюзници-
  • отношения-
  • нато

Германският канцлер, Олаф Шолц, призова Турция да прояви сдържаност спрямо Гърция

Шолц призова Турция да се въздържа - 1
Снимка: БГНЕС

Германският канцлер, Олаф Шолц, призова Турция да прояви сдържаност спрямо Гърция, тъй като напрежението между двете страни силно расте, каза говорител на германското правителство днес, предаде Ройтерс.

„Канцлерът е на мнение, че предвид настоящата ситуация е необходимо всички съюзници в НАТО да застанат заедно и да се въздържат от провокации помежду си“, каза говорителят на редовна пресконференция в Берлин.

„Нахлуването на гръцкото въздушно пространство и прелитането над гръцките острови не е правилно и противоречи на духа на алианса“, добави говорителят.

Турция и Гърция, и двамата съюзници в НАТО, отдавна са в противоречие по множество въпроси като морските граници, обхвата на техните континентални шелфове и въздушно пространство и отношенията с етнически разделения Кипър.

Германия се ангажира да разреши отворените въпроси между Гърция и Турция в частен диалог и въз основа на международното право, каза говорителят.

"В същото време", каза говорителят, "не можем да приемем поставянето под въпрос суверенитета на държавите-членки на Европейския съюз".


Поставете оценка:
Оценка 4 от 9 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 АнтиГост

    3 10 Отговор
    С други думи - Русия е твоя!

    Коментиран от #6

  • 2 Васил

    26 8 Отговор
    Алоооооооо западните тъпаци а зашо тогава инвестирате в Турция?

    Коментиран от #24

  • 3 Историк

    24 1 Отговор
    Да видим при конфликта който се очертава чия страна ще вземе НАТО-...Пък може и доставки на оръжие и за двете страни от посока САЩ-Обичат ги те тези работи...
  • 4 Инфо

    14 14 Отговор
    Кървави инциденти при сблъсъците между протестиращи и полиция на площад Таксим. „Ердоган ще си тръгне, няма друг начин“, „мракът ще си отиде“, „съпротивата е навсякъде“, викаха протестиращите. Много от тях държаха снимки на осъдени на затвор или снимки на хора, загубили живота си при полицейски репресии. Обвиняемият президент на Турция приравни участниците в масови мобилизации с кюрдски сепаратисти, превратаджии, терористи и престъпници.

    Коментиран от #8, #15, #20

  • 5 българина

    13 1 Отговор
    въпросът към лицемера е, защо като имат противоречия териториални са в нато???? там има такова изисква както и за ес? чакам отговор!
  • 6 Мдаа

    9 1 Отговор

    До коментар #1 от "АнтиГост":

    Глупостта ти е професия..
  • 7 ъъъ

    17 0 Отговор
    винаги ми е било интересно -
    ако стане (не дай си боже) нещо - ние на чия страна ще сме?

    Коментиран от #10, #12

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 квя

    24 4 Отговор
    Макар и да не съм фен на Ердоган, но ако той падне Турция ще последва съдбата на другите арабски държави. Или на България, зависи кого сащ ще сложат на власт.
  • 10 ГОЛЯМ СМЯХ

    15 0 Отговор

    До коментар #7 от "ъъъ":

    ние винаги сме на страната на булката, не знам как го правим но видиш ли на коя страна сме ние там е буката

    Коментиран от #11, #14

  • 11 Гого

    16 2 Отговор

    До коментар #10 от "ГОЛЯМ СМЯХ":

    Затова и съм рахат че НАТО ще загуби срещу Русия.
  • 12 Бай село

    6 0 Отговор

    До коментар #7 от "ъъъ":

    От към булката ние винаги сме от там..
  • 13 Реалност

    9 8 Отговор
    Самите турци го казват ... Съобщение на 6 партии от турската опозиция (в анкетите представляват 60%) днес „Трябва да се избягват напрежението, авантюристичната реторика и политиките, които ще изместят баланса на силите срещу нас в Източното Средиземноморие и Егейско море и ще подкопаят многоизмерните нужди на външната политика на Турция“. Тези хора виждат, че нещо идва с висока скорост към Турция... Заслепен от омраза, арогантност и неспособност да преодолее финансовата криза, Ердоган не вижда нищо повече от носа си. Съставки за национална катастрофа...
  • 14 ъъъ

    7 0 Отговор

    До коментар #10 от "ГОЛЯМ СМЯХ":

    а можем и за "гъби" точно тогава да идем? ама едва ли ... ше ни хванат за ушите и марш в казана...
  • 15 Ботев

    1 3 Отговор

    До коментар #4 от "Инфо":

    Браво точен прицел

    Коментиран от #22, #23

  • 16 Хихи

    16 3 Отговор
    Жалкият немски фашист размахва пръстче на Султана вместо да се учи на политика от него. Сигурно турците вече се радват, че не са в шантавия ЕС. А кой ще направи забележка на наглите гърци?
  • 17 ДОСТ

    15 4 Отговор
    БРЯ. ТУРЦИЯ ДА СЕ ВЪЗДЪРЖА. ИМАШ ДА ВЗЕМАШ МНОГО МИЛИАРДИ ОТ ЕЛИНИТЕ НАЛИ? НА ТЕЯ ЕЛИНИ ПО ЕДИН КОЛ В ЗАДНИЦИТЕ ИМ И ЩЕ СТАНАТ ХОРА. И ТО ЧУДЕСНИ. НАПРАВО ЩЕ СТАНАТ ОБРАЗЕЦ ПРЕД СВЕТА.
  • 18 По темата

    7 9 Отговор
    "морски граници, континентален шелф, въздушно пространство" ... "Германия се ангажира да разреши откритите спорове между Гърция и Турция в частичен диалог и въз основа на международното право." Проблемът е, че Турция не иска да прилага международното морско право. Тези въпроси са решени в международен план с международното морско право. Можете също да подадете молба до международен компетентен съд. Но Турция не иска нито това. Тя мисли, че със заплахата от война ще вземе това, което иска, половината Егейско море, в море, въздух, острови. Но тя не може да направи това, Гърция има много силни въоръжени сили и е член на НАТО и ЕС.
  • 19 Минувач

    12 4 Отговор
    Точно Германия е една от страните които реално най-много подържат агресора Турция и си затварят очите за всичките им безобразия. Така че в случая изказването на Шолц е чиста проба лицемерие! Приказки с 0-ева стойност и понеже турците очевидно са напълно наясно си "ГО преместиха от единия в другия джоб"! Без съмнение полетите над гръцките острови ще продължат
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Целина

    11 1 Отговор
    Много им пука на турците следващата им цел е Тел-Ръфат и Мюмбич в Сирия.
  • 22 Ботьовото

    0 0 Отговор

    До коментар #15 от "Ботев":

    Не си коментирай коментара.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Иван

    6 1 Отговор

    До коментар #2 от "Васил":

    Инвестират там където е сигурно. Да се питаме защо Фолксваген искаше в Турция,а не в България.. Никой инвеститор не инвестира там където има несигурност.. Ти би ли инвестирал милиарди в несигурна държава
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Шолц по-добре да дръпне ушите

    4 1 Отговор
    На разглезеното европейско дете Гърция вместо да дава съвети там където няма думата
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Нулево достойнство

    8 0 Отговор
    Жалки разнежени гърци. Турците уж всеки ден им нарушават някакви пространства, дупчат за сондажи уж в техни води, а тези пикльовци вместо да се изправят като мъже и да си отстоят своето ходят, плачат и се унижават пред всеки. После искали уважение....уважението се печели, не ти се полага по право

    Коментиран от #33, #34

  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 лаконичен

    0 1 Отговор

    До коментар #29 от "Нулево достойнство":

    ей "поличка"
    турците говорите много но говорите празни думи
    гърците говорят малко но е.ат и бият. много
    ще видиш ти
Новини по държави: