20 Юли, 2022 11:13 2 555 7

Инфлацията във Великобритания достигна нов рекорд

  • великобритания-
  • инфлация-
  • рекорд-
  • връх-
  • цени

Tq достигна нов рекорден 40-годишен връх през юни

Инфлацията във Великобритания достигна нов рекорд - 1
Източник: Shutterstock

Инфлацията във Великобритания достигна нов рекорден 40-годишен връх през юни, съобщава "Ройтерс".

По данни на британската национална статистика през миналия месец годишната инфлация на потребителските цени се е повишила до 9,4% - най-високото ниво от февруари 1982 г. насам., спрямо 9,1% през май. Очакванията на анализатори и икономисти пък бяха за малко по-слаб растеж от 9,3%, цитира news.bg.

Последното увеличение означава, че Великобритания е имала най-висок процент на инфлация през юни сред групата на седемте развити икономики, въпреки че в редица по-малки страни от Европейския съюз има още по-бърз растеж на цените.

Последните данни засилват очакванията, че през август Английската централна банка ще прибегне до повишаване на британската лихва с 50 базисни пункта.

Най-голям принос за ускоряващата се инфлация оказаха цените на моторните горива, които нараснаха през юни с рекордните 42,3% на годишна база, тъй като средната цена на петролните горива се повиши с 18,1 пенса на литър гориво - най-силен месечен ценови ръст от поне 1990 г. За сравнение, година по-рано цената на литър гориво се повиши за месец с едва 2,5 пенса.

С 9,8% на годишна база пък нараснаха цените на храните и безалкохолните напитки от повишение с 8,6% през май. Така те достигнаха най-високи нива от март 2009 г., докато разходите за жилища и комунални услуги се увеличиха с 19,6% след растеж с 19,4% през май.

Основната инфлация (изключвайки цени на храни и енергия) обаче се забави слабо през юни до 5,8% на годишна база от 5,9% през май.

Очаква се инфлацията на Острова да продължи да се увеличава и през следващите месеци, предвид покачването на производствените цени на входа и на изхода на предприятията през юни съответно с 24% и с 16,5% спрямо годината по-рано и след техен растеж съответно с 22,4% и с 15,8% през месец май. Данните показват, че това е най-високата производствена инфлация от 1980 г. насам.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 9 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    19 2 Отговор
    Чудесно! Волът рие - на главата му пада!
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 доко

    11 2 Отговор
    така е благодарение на генерала от банкя боко бокев африката доиде у европа..хвала тебе генерале..евалата на него
  • 4 ТаУмВзе

    18 2 Отговор
    Върти Още санкции и Фалирай в гладен студ на мрак! Тарикати са.
  • 5 Владимир Путин

    15 2 Отговор
    А войната в Европа още не е започнала....
  • 6 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    17 0 Отговор
    Санкциите работят‼️
    Още санкции‼️
    Днес в Рамщайн ще им обяснят колко са добре ‼️
  • 7 Доналд Тръмп

    8 0 Отговор
    Тоест който налага санкций обеднява ,а този когото уж санкционират живее все по добре !Нарича се идиотщина
Новини по държави: