30 Октомври, 2022 11:59 2 492 20

96% от човечеството са усетили влиянието на глобалното затопляне

  • глобално затопляне-
  • температури-
  • тихи океан-
  • тропически

Но някои региони са го усетили много по-силно и по-често от други

96% от човечеството са усетили влиянието на глобалното затопляне - 1
Източник: Shutterstock

Независимо дали осъзнават или не, около 7,6 милиарда души - 96% от човечеството - са усетили влиянието на глобалното затопляне върху температурите през последните 12 месеца, твърдят изследователи, съобщи БГНЕС.

Но някои региони са го усетили много по-силно и по-често от други, според доклад Climate Central, мозъчен тръст за климатични науки.

Хората в тропическите райони и на малките острови, заобиколени от поглъщащи топлина океани, са били непропорционално засегнати от предизвиканото от човека повишаване на температурата, за което те почти не са допринесли.

Сред 1021 града, анализирани в периода септември 2021 г. - октомври 2022 г., столиците на Самоа и Палау в южната част на Тихия океан са изпитвали най-отчетливи климатични отпечатъци, твърдят изследователите в доклада.

Скоковете на температурите в тези места обикновено са били четири до пет пъти по-вероятни, отколкото в хипотетичен свят, в който глобалното затопляне никога не се е случвало.

Лагос, Мексико сити и Сингапур са сред най-силно изложените на въздействието на горещините големи градове, като причинените от човека горещини увеличават рисковете за здравето на милиони хора.

Изследователите от Climate Central, ръководени от главния учен Бен Щраус, потърсиха начин да преодолеят разликата между глобалното затопляне в планетарен мащаб - обикновено изразено като средна температура на земната повърхност в сравнение с по-ранен сравнителен период - и ежедневния опит на хората.

"Диагностицирането на климатичните отпечатъци позволява на хората да разберат, че техните преживявания са симптоми на изменението на климата", каза Щраус пред АФП. " Това представлява предупреждение и показва, че трябва да се адаптираме."

Използвайки данни за 7 десетилетия с висока резолюция за дневните температури от Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози (ECMWF) и две дузини климатични модели, Щраус и екипът му създават инструмент -- Индекс на климатичните промени.

Инструментът изчислява вероятността необичайно топлото време на определено място в даден ден да се дължи на климатичните промени.

Например в 26 града в поне 250 от 365-те дни от октомври 2021 г. се наблюдава увеличение на температурата, което е поне три пъти по-вероятно да се дължи на изменението на климата.

"Несправедливо и трагично"

Повечето от тези градове се намират в Източна Африка, Мексико, Бразилия, малки островни държави и Малайския архипелаг - поредица от около 25 000 острова, принадлежащи на Индонезия и Филипините.

"Ефектът от затоплянето е много по-забележим в екваториалния пояс, защото там исторически е имало по-малка температурна променливост", каза Щраус пред АФП.

Ето защо дори относително скромното повишаване на местните температури, предизвикано от глобалното затопляне, се отразява толкова ясно на индекса, обясни той.

"Температурите на островите са силно зависими от температурата на заобикалящия ги океан", каза Щраус, който също така е направил карта на прогнозираното въздействие на покачването на морското равнище върху крайбрежните райони по света.

"Да се види, че малките островни държави по същество вече са загубили историческия си климат - дори когато са изправени пред загубата на земята си от покачващите се морета - е много несправедливо и трагично."

Спешната нужда от средства за подпомагане на уязвимите тропически държави да се адаптират към климатичните въздействия ще бъде поставена на дневен ред, когато близо 200 държави се срещнат след 10 дни на преговорите на ООН за климата в Египет.

Богатите държави все още не са изпълнили поетия преди десетилетие ангажимент да увеличат финансирането на климатичните промени за развиващите се страни до 100 млрд. долара годишно, въпреки че според оценките на консултативната група на ООН по въпросите на климата - IPCC - годишните разходи за адаптация могат да достигнат един трилион долара до 2050 г., ако затоплянето продължи с бързи темпове.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Глобализацията

    14 0 Отговор
    води до това

    Коментиран от #5, #6

  • 2 Зеленски

    14 0 Отговор
    Ама в бункера е много студено и тъмно.
  • 3 честен ционист

    3 0 Отговор
    Ами тия на екватора?
  • 4 Тръмп каза,

    19 0 Отговор
    че глобалното затопляне е пълна глупост.

    Коментиран от #7

  • 5 Госあ

    14 0 Отговор

    До коментар #1 от "Глобализацията":

    Бих перифразирал, че капитализма води до това и единственият инструмент за намаляване на антропогенния фактор е плановата икономика, технологиите ( високите технологии имам предвид, като термоядрения синтез и паралелното производство на водород, а не ветропоказатели, платна и батерии) и локалното разпределение на производството, за да се намали транспорта. Няма проблем решенията да бъдат глобални, но изпълнението трябва да бъде локално. Изобщо, както пише японеца Кохеи Сайто в книгата си, излишно е да се коментират ползите и негативите на капитализма, тази система трябва да бъде изцяло сменена.
  • 6 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    2 1 Отговор

    До коментар #1 от "Глобализацията":

    До кое ?
    Зимата, като си пуснеш котлоните и отвориш прозореца, на улицата ще ходят по къс ръкав 😀😀😀😀
  • 7 Анти-маймуна

    2 6 Отговор

    До коментар #4 от "Тръмп каза,":

    Тръмп още каза, че се е срещнал с Президента на Пуерто Рико. И че Пуерто Рико бил остров, който е заобиколен от вода.
  • 8 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    15 0 Отговор
    Колко енергия на Земята идва от Слънцето и колко от дейността на човека ❓
    Все едно да пуснеш крана на чешмата на МАХ и да гребеш с кофа за да не се препълни ваната ❗
    Ама като знам едни дето с вентилатори щяха да спират ураган ......
  • 9 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    18 0 Отговор
    Абе какво стана с Грета ТУЛУМБЕРГ ❓ Спаси ли Планетата ❗

    Коментиран от #13

  • 10 Госあ

    12 0 Отговор
    Изобщо, простолюдието прегърна брътвежите на лаика дарвин преписал понятието и тезата за еволюцията от Ламарк. Дори когато Кимура публично изхвърли писанията на дарвин в кофата, простолюдието продължи да ги повтаря, като папагали. Не конкуренцията, а кооперацията са в основата на еволюцията и прогреса. Кооперацията изгради ноосферата за която говори Вернадски. И точно тази грешна мантра за конкуренцията пречи на добрите и работещи решения за бъдещето на планетата и човечеството.
  • 11 Соваж бейби

    9 0 Отговор
    Или сме вече в Апокалипсиса за който и Баба Ванга споменава ,болести,суша,война ,ще събираме вода в" буркани "но това е тълкуване тук водата се пести ,вече е лукс има села в които реките още са пресъхнали.Или си освинихме планетата с два реда -Наричат ​​ме луд, защото пуша марихуана, но наричат ​​човека, който е изобретил атомната бомба, гений." -Боб Марли
    Хората не разбраха че от войни файда няма !
  • 12 Марш

    14 0 Отговор
    Аха, усетили са го, ама не са го разбрали...

    Единствената ми надежда е, че тази зима - когато милиони хора в ЕС, Британия и САЩ се срещнат отблизо с мизерството и бялата смърт заради липсата на енергоресурси и непосилната цена на отоплението, те ще вдигнат революция и ще избeсят зеленашите по стълбовете !!!
  • 13 Вече е стара

    4 0 Отговор

    До коментар #9 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    за тази дейност. На сто процента е и с увредена психика.
  • 14 Механик

    9 0 Отговор
    "Незвисимо дали го осъзнават или не"- това е точно като ни убеждаваха за ковида. Болен, неболен - БОЛЕН СИ, нищо че нищо ти няма. Нищо, че си добре- зле ти е! Няма не искам, няма недей!

    Коментиран от #19

  • 15 Защо така безогледно

    8 0 Отговор
    се изсичат горите и оставят лунен пейзаж след себе си, а не се заемат с възстановяването им? И тая сеч се извършва от наднационалните корпорации. Спокойно могат да бъдат залесявани участъци с дървета от значение за дърводобива, които след изсичането да бъдат веднага отново залесявани, а не да го правят наред и безрасъдно.
  • 16 Шопо

    7 1 Отговор
    През Февруари ще си мечтаем за глобално затолляне.
  • 17 Иван

    7 0 Отговор
    Въпроса не е в природата а в парите!
    Финансирането на климатичните промени за развиващите се страни до 100 млрд. долара годишно!
  • 18 Аршлох

    5 0 Отговор
    Абе и аз го усещам днес,Но по скоро е въпрос на някакви слънчеви цикли,а въпросния въглероден отпечатък най вероятно знаят къде да го на пъ хат и дано да му се изкефят напълно.
  • 19 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    9 0 Отговор

    До коментар #14 от "Механик":

    Да!
    Даже въведоха термина
    "Безсимптомно болен" ❗
  • 20 МОШЕницииии

    5 0 Отговор
    няма да ви мине номера!!!