Приходите на Русия от износаа петрол са намалели през миналия месец въпреки увеличаването на производството до нива, които са малко под тези отпреди инвазията в Украйна, обобщава в. "Гардиън".
Международната агенция по енергетика (МАЕ) посочи, че това е знак, че усилията на Запада да ограничи приходите на Кремъл дават резултат.
По оценки на МАЕ през ноември Русия е спечелила около 15,8 млрд. долара от продажби на петрол, което е вторият най-нисък резултат за тази 2022 година след 14,7 млрд. долара за септември.
Спадът на приходите дойде въпреки увеличението на руския износ на суров петрол и продукти до 8,1 млн. барела дневно, което е най-високото ниво от април, два месеца след като Русия нахлу в Украйна.

Това е положителен сигнал за западните държави, които се надяват да ограничат финансирането на Кремъл от износа на енергия, който представлява най-големият източник на приходи за Русия.
На 5 декември ЕС и Г-7 въведоха ценови таван от 60 долара за барел руски морски петрол, тъй като правителствата се опитаха да намерят баланс между намаляването на приходите на Кремъл и запазването на контрола върху инфлацията на цените на горивата. В сряда цената на неруския петрол беше около 81 долара за барел.
Наблюдатели от бранша поставиха под въпрос доколко ефективно ще бъде ограничението, тъй като руският петрол вече се търгува под 60 долара за барел. По данни на МАЕ експортната смес на страната - суров петрол "Уралс" - се е понижила до около 43 долара за барел в началото на декември.
Ограничението, което доведе до струпване на танкери край Турция непосредствено след въвеждането му, ограничи достъпа до застрахователни и транспортни услуги за всички купувачи на руски петрол, които откажат да се придържат към прага.
Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че ограничението няма да окаже значително въздействие върху икономиката на страната, но може да навреди на международния енергиен пазар и да принуди Русия да намали производството. Неговият американски колега Джо Байдън беше разгневен, когато през октомври петролният картел "Опек+" намали производството с 2 млн. барела на ден с решение в полза за Русия и Саудитска Арабия.
МАЕ прогнозира, че добивът на петрол в Русия ще намалее с 1,4 млн. барела дневно през следващата година.
"Макар че по-ниските цени на петрола са добре дошли за потребителите, които се сблъскват с нарастващата инфлация, пълното въздействие на ембаргото върху доставките на руски суров петрол и продукти предстои да се види", заявиха от агенцията.
МАЕ добави, че ръстът на световното търсене на петрол ще се забави през следващата година, но все пак ще бъде стабилен - 1,7%, тъй като Китай се възстановява от икономическите ограничения, свързани с Covid.
Агенцията прогнозира, че търсенето на петрол в Китай ще се свие с 400 000 барела дневно до 15,4 млн. барела през тази година, преди да се възстанови с почти един милион барела дневно през 2023 г.
Агенцията заяви, че световното търсене на петрол през 2022 г. се е увеличило с 2,3 млн. барела дневно в сравнение с миналата година, а през следващата година се предвижда да нарасне с 1,7 млн. до 101,6 млн. барела дневно.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Българин
Коментиран от #11, #19, #20, #43
09:41 15.12.2022
2 ДДРОнег
блатная кочина използват парите за войни и за олигарси, самият руzки народ получава трохи и живее скотски !!!
Коментиран от #37
09:42 15.12.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Жа омра
Коментиран от #12, #46
09:44 15.12.2022
6 Е пак ли
Коментиран от #41, #59
09:45 15.12.2022
7 МАГУРА ЧЕЙНДЖ🚦
09:45 15.12.2022
8 Ввв
09:45 15.12.2022
9 8888
09:49 15.12.2022
10 Урюрвкос
09:50 15.12.2022
11 ФЕЙТЛЕС
До коментар #1 от "Българин":
Лежете вие ма тези соросоидни мантри затова в страните от г7 затварят рафинерии.Коментиран от #15
09:50 15.12.2022
12 Ние пасем трева
До коментар #5 от "Жа омра":
Едва ли разбират какво им говориш. На такива се обяснява като на ученик09:50 15.12.2022
13 Някой
09:51 15.12.2022
14 Много ми е мъчно за Русия
Коментиран от #54
09:54 15.12.2022
15 Българин
До коментар #11 от "ФЕЙТЛЕС":
ами хората живеят модерно-карат колите си на ток,не замърсяват природата -а руснаците в 18 век се върнахаКоментиран от #26, #28
09:54 15.12.2022
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Бизнеса върви яко без $
09:55 15.12.2022
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Българка
До коментар #1 от "Българин":
Вяра на Факти да нямаш.От тук ли се образоваш и информираш? Хак да ти е на знанието. Гьобелс пак започна от ранни зори с лъжи и промивки на обли и гладки
"българи". Всичко написано тук е лъжа и пропаганда.
Коментиран от #25
09:56 15.12.2022
20 Наиврн
До коментар #1 от "Българин":
Долара замира, бизнеса се върти без $ вече!!!09:56 15.12.2022
21 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
На Путин и ОПЕК не им пука за долара ‼️
Путин получава толкова рубли за барел , колкото и преди ❗
Коментиран от #22, #23
09:57 15.12.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Бесен- _Язовец
10:00 15.12.2022
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Факт е,
До коментар #15 от "Българин":
Швейцария забрани използването на електромобили.И това е началото...
Коментиран от #35
10:00 15.12.2022
27 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
Коментиран от #38
10:01 15.12.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Ха ха ха ха ха
10:01 15.12.2022
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
10:03 15.12.2022
33 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
И пътят е само ....
надолу, напред но ..надолу‼️
/който разбрал , разбрал/
10:05 15.12.2022
34 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
10:06 15.12.2022
35 Българин
До коментар #26 от "Факт е,":
това е бъдещето-ако не си го разбрал,много зле говори за теб -относно забраната-да не се зареждат зимата от обществени зарядни станции -едва ли ще осмислиш разликата.....10:07 15.12.2022
36 Бесен- _Язовец
10:07 15.12.2022
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Ха,ха,ха
До коментар #27 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
Важна е денонощната пропаганда на Гьобелс. Смятай как са хванати за гушата повечето ни " независими"СМИ, щом бълват откровени лъжи, които всеки що- годен информиран човек може да опровергае.10:09 15.12.2022
39 ПУТИН В НОКАУТ
10:18 15.12.2022
40 Танцуващия с праз
Коментиран от #53
10:21 15.12.2022
41 един
До коментар #6 от "Е пак ли":
Ти колко държави видя през живота да се затрият изведнъж?Вероятно николко,но я си спомни че е имало могъщи империи,като Римската,Османската а в по-ново време и Великобритания и СССР!Всички те, не са се сринали изведнъж или за един човешки живот,това е ставало постепенно!Така че спокойно,и Русия върви натам!10:22 15.12.2022
42 ПУТИН ША ПЛАЩА
Коментиран от #52
10:31 15.12.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Повече нефт
10:44 15.12.2022
45 Ясно
10:45 15.12.2022
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Мишел
Нефтопреработвателните заводи в Китай закупуват руски нефт с доставка през февруари на цена 67,3 долара на барел.
През последните месеци цената на всички видове нефт спадаше, така че изводите в статиятa са валидни не само за Русия.
След поставянето на таван на цената на руския нефт , цените на нефта започнаха да растат.
10:48 15.12.2022
48 стоян георгиев
10:54 15.12.2022
49 Звучи като
11:08 15.12.2022
50 Хххх
11:14 15.12.2022
51 Украинка
11:37 15.12.2022
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Сащ са велики
До коментар #40 от "Танцуващия с праз":
Във войни, дразнители, подстрекатели, лъжци.11:41 15.12.2022
54 Путин
До коментар #14 от "Много ми е мъчно за Русия":
Недей, мисли си за България и за Байдьн.11:44 15.12.2022
55 курс на рублата днес
Коментиран от #56
11:45 15.12.2022
56 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #55 от "курс на рублата днес":
Ами добави курса на Японската валута ❗Страх те е да не сравним валутата с икономиката им ли ‼️
Коментиран от #57
11:47 15.12.2022
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 Солей
Коментиран от #61
12:12 15.12.2022
59 1944
До коментар #6 от "Е пак ли":
жалката ти матушка катастрофира още през 1917 година. ма вие на село още взривявате влакове и обирате мандри. победихме ви дрогаре , свиквайте.12:23 15.12.2022
60 1944
12:29 15.12.2022
61 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #58 от "Солей":
Ти не прочете какво съм написал ли ❓Или не разбра написаното ❓
13:02 15.12.2022
62 пропаганда
Европееца трябва да стиска палци цената на Брент да не надскача 90$, т.е. Урал да остане в рамките на 58-59$ и да няма ефект от тавана на цената. При повиаване над 90$ и цената на руския нефт отива над 60$, но тогава рязко намаляват количествата за Европа, което неминуемо води до изкуствено повишаване (но от ниво 90$). Така са нещата, ще плащаме ние.
14:19 15.12.2022
63 Дъ-Ге
14:56 15.12.2022
64 Да бе
19:23 15.12.2022
65 Чичовци
05:06 16.12.2022