Last news in Fakti

26 Януари, 2023 11:52 758 10

ЕС иска да затегне миграционната си политика

  • ес-
  • миграция-
  • политика-
  • затягане-
  • депортиране-
  • мигранти-
  • незаконни

Министрите по миграцията на Европейския съюз ще обсъдят визовите ограничения и по-добрата координация вътре в блока

ЕС иска да затегне миграционната си политика - 1
Източник: БГНЕС

Министрите по миграцията на Европейския съюз ще обсъдят визовите ограничения и по-добрата координация вътре в блока, за да могат да депортират повече хора без право на убежище в Европа обратно в родните им страни, включително в Ирак, съобщава "Ройтерс".

Три години след като 27-членният ЕС се съгласи да ограничи визите за държави, за които се смята, че не съдействат за приемането на своите граждани обратно, само Гамбия беше официално наказана, пише news.bg.

Европейската комисия предложи подобни стъпки по отношение на Ирак, Сенегал и Бангладеш, въпреки че двама служители от ЕС посочиха, че сътрудничеството с Дака при връщането на хора оттогава се е подобрило.

Все пак общият процент в ЕС на ефективно депортиране е бил 21% през 2021 г., както става ясно от последните данни на Евростат.

Това е равнище, което страните членки смятат за неприемливо ниско, заяви един от служителите на ЕС.

Имиграцията е политически чувствителна тема в Съюза, където страните членки биха предпочели да обсъдят увеличаване на депортациите, както и намаляване на нелегалната имиграция на първо място, отколкото да подновят споровете си относно това как да си поделят задачата да се грижат за тези, които достигат до Европа и получават право да останат.

"Създаването на ефективна и обща система на ЕС за депортиране е основополагащо за добре функциониращи и надеждни системи за миграция и убежище", отбелязва се в становище на ЕК до министрите.

По данни на ООН през 2022 г. около 160 000 души са прекосили Средиземно море - основният път към Европа за бягащите от войни и бедност в Близкия изток, Африка и Югоизточна Азия. Освен това близо 8 милиона украински бежанци бяха регистрирани в страни от Стария континент.

"Необходими са бързи действия, за да се гарантира ефективно връщане от Европейския съюз в страните на произход, като се използват като лост всички съответни политики на ЕС", гласи проект на съвместното им изявление, видяно от "Ройтерс".

Вътре в ЕС обаче няма достатъчно ресурси и координация, за да се гарантира, че всяко лице без право на престой е ефективно върнато или депортирано, според Комисията.

Недостатъчното сътрудничество на страните на произход е допълнително предизвикателство, добавя се в позицията.

Натискът от ръководителите на миграционните служби да накажат някои трети страни с визови ограничения в миналото беше срещу външните министри и министрите на развитието на ЕС или се провали поради противоречив дневен ред на различни страни от ЕС.

Следователно досега няма достатъчно мнозинство сред страните от ЕС, за да бъде наказана друга страна освен Гамбия, където хората вече не могат да получават многократни визи за влизане в блока и са изправени пред по-дълго чакане.

Докато някои страни от ЕС, като Австрия и Унгария, остро протестират срещу незаконна имиграция - предимно на мюсюлмани - от Близкия изток и Северна Африка, Германия е сред държавите, които се стремят да отворят пазара на труда си за така необходимите работници извън блока.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Местния Козар

    12 0 Отговор
    Що бре, нали им трябваха работници, даже щяха да внасят от трети страни
  • 2 плюс минус

    9 0 Отговор
    Сетила се Мара.....
  • 3 Не оставяйте

    9 1 Отговор
    мигрантите да се движат с такива примитивни лодки и корабчета. Пращайте им круизни кораби с капацитет по 5-6 000 души по двама в каюта. Хем бързо, хем безопасно и подобаващо луксозно - все пак не са тръгнали да мизерстват както в собствените си страни. Басейни, момичета (бели), рум-сървис, да свикват.
    По време на пътуването се прави интервю с всеки - къде предпочита да живее, каква религия изповядва, каква помощ за безработни да получава, какво жилище, каква кола иска, какъв тип жени харесва и.т.н. По-евтино ще излезе отколкото да ги гони по морето "Фронтекс", да ги претоварва на други кораби, да издирва удавените, да се плаща за заплати, горива, приемни центрове и др. подобни харчове.

    Коментиран от #5, #10

  • 4 Бежанец е

    10 0 Отговор
    този който просто временно се скрива от бомбите и куршумите, милее за родината си, благодарен е на хората които са го приютили ВРЕМЕННО и чака с нетърпение да се завърне откъдето е дошъл. Тия са от държави в които няма тотални войни, 85% са мъже 20-40г. (неслучайно Асад ги смята за дезертьори) и нямат намерение да се връщат. Нахални са сякаш сме им длъжни, да не говорим за отношението към нашите жени, към нашата религия, хранене, пиене, култура.
  • 5 Айде и ти сега

    2 0 Отговор

    До коментар #3 от "Не оставяйте":

    Подкрепям. Те е си платят даже и пак ще им излиза по-евтино
  • 6 Трябва да се

    6 0 Отговор
    мисли и как да се отървем от икономическите емигранти дошли за социал, жилище, кола, бяла робиня.
  • 7 Гориил

    2 2 Отговор
    Кой може да спре айсберги с размерите на Лондон в Антарктида
  • 8 ХАХАХА

    1 0 Отговор
    Сетила се Мара да се побара и късно ешбе за китка! ХАХАХА
  • 9 Ти си

    0 0 Отговор
    Стига бе изроди , нарушавате човешките права на саждите!
    Какво стана с ценностите които ни натрапвахте от 2015 г. ,сега вече не важат ли .......
  • 10 TV Бобов дол

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "Не оставяйте":

    Е то и без това си е бизнес между каналджиите , НПОтата които ги събират по морета и полета и съответната държава . За всеки има далавера от транспорта до строежа на огради и назначаване на персонал и комисии !