Върховният съд в Бангладеш осъди на смърт високопоставения представител на ислямистката опозиция за военни престъпления и масови убийства, съобщават световните медии.
През февруари 65-годишният Абдул Куадер Мула бе осъден от специален трибунал за престъпления по време на войната за независимост с Пакистан през 1971 г.
„Съдът замени доживотната му присъда със смъртно наказание”, обяви прокурорът Мохамад Али, след като съдът отхвърли обжалването с искане да бъде оневинен от всички обвинения.
Доживотната присъда, наложена тогава предизвика гневни улични протести из страната. Неговите поддръжници настояваха, че обвиненията са политически мотивирани, но опонентите му твърдяха, че присъдата е твърде снизходителна.
Хиляди организираха бдения в Дака, настоявайки за смъртно наказание за Мула, който е отговарял и е следял кланетата по време на кървавата борбата за независимост.
Мула е четвъртият човек в ръководството на партията „Джамаат-е-Ислами”. Той е и първият политик, признат за виновен от върховния съд на страната.
Неговото осъждане и последвалите присъди на други ислямистки лидери от трибунала през последните няколко месеца предизвикаха вълна от протести от страна на поддръжници на Джамаат, които обвиняват правителството за преследване на политическа вендета. Повече от 100 души бяха убити в размириците от януари насам, припомня Би Би Си.
Специалният съд бе създаден през 2010 г. от сегашното правителство на Бангладеш, за да се справи с обвинените в сътрудничество с пакистанските сили, които се опитват да спрат Източен Пакистан (както е тогавашното име на Бангладеш) да стане независима държава.
Но правозащитни организации заявиха, че Трибуналът не отговаря на международните стандарти.
Според официални правителствени данни, повече от три милиона души са били убити по време на войната за независимост. Според други изследователи, цифрата е между 300 000 и 500 000.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА