4 Април, 2023 13:00 1 664 11

Китай към САЩ: Не повтаряйте "катастрофалните грешки от миналото" с Тайван

  • сащ-
  • китай-
  • тайван-
  • грешка-
  • предупреждение-
  • кевин маккарти

Предвижда се републиканецът Маккарти - третият най-високопоставен американски лидер след президента и вицепрезидента на страната, утре да бъде домакин на среща в Калифорния с тайванския държавен глава.

Китай към САЩ:  Не повтаряйте "катастрофалните грешки от миналото" с Тайван - 1
Снимка: Shutterstock

Китай предупреди председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти да не повтаря "катастрофални грешки от миналото", като се срещне с президента на Тайван Цай Инуън, съобщава "Ройтерс".

Според Пекин подобна среща няма да помогне за регионалния мир и стабилност, а само ще обедини китайския народ зад общ враг.

Предвижда се републиканецът Маккарти - третият най-високопоставен американски лидер след президента и вицепрезидента на страната, утре да бъде домакин на среща в Калифорния с тайванския държавен глава, по време на нейното междинно спиране в САЩ, което стана повод за заплахи за отмъщение от страна на Пекин.

Китай, който счита Тайван за своя територия, провежда военни маневри около острова от миналия август - след посещението в Тайпе на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. Оттогава насам Пекин не е прекъсвал военните си действия в близост до острова, макар и в по-малък мащаб.

Цай ще направи транзитно спиране в Лос Анджелис на връщане към Тайпе след пътуване до Централна Америка. САЩ твърдят, че подобни междинни кацания са обичайна практика и няма нужда от прекомерните реакции на Китай.

Говорителят на китайското външно министерство Мао Нин заяви, че Пекин ще "следи отблизо ситуацията и твърдо ще защитава националния суверенитет и териториалната цялост".

"Китай категорично се противопоставя на това САЩ да организират транзитно преминаване на Цай Инуън през своя територия и е твърдо против срещата между председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти - третият по ранг американски служител, и Цай Инуън", подчерта Мао.

По нейни думи подобен ход сериозно нарушава принципа за единен Китай и трите съвместни комюникета между Китай и САЩ и подкопава суверенитета и териториалната цялост на азиатската страна.

Китайското консулство в Лос Анджелис пък посочи, че е "невярно" да се твърди, че междинното кацане на Цай е транзитно преминаване и изтъкна, че тайванският лидер участва в официален обмен, за да "направи политическо шоу".

Без значение в какво качество г-н Маккарти ще се срещне с г-жа Цай, жестът ще навреди значително на чувствата на китайския народ, ще изпрати сериозен погрешен сигнал към тайванските сепаратистки сили и ще засегне политическата основа на отношенията между Пекин и Вашингтон, предупреждават от ведомството.

"Това не е благоприятно за регионалния мир, сигурност или стабилност и не е в общите интереси на народите на Китай и Съединените щати", добавят от консулството.

Г-н Маккарти пренебрегва поуките от грешките на своя предшественик и настоява да се играе "тайванската карта", се отбелязва в завоалирана препратка към посещението на Пелоси в Тайпе.

"Той несъмнено ще повтори катастрофални грешки от миналото и ще навреди допълнително на китайско-американските отношения. Това само ще укрепи силната воля и решимостта на китайския народ да сподели общ враг и да подкрепи националното единство".

От външното министерство на Тайван на свой ред подчертаха, че Китай няма право да негодува, тъй като Китайската народна република никога не е управлявала острова.

Добавя се, че критиките на Китай към пътуването на Цай "стават все по-абсурдни".

Дори авторитарното правителство да продължи с експанзията си и да засили натиска, Тайван няма да отстъпи, категорични са от ведомството.

Източник: Ройтерс


Поставете оценка:
Оценка 4 от 19 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 анкета

    13 4 Отговор
    комунист плаши капиталист,кой е прав?
  • 2 Една частна армия разката 50 държави и

    34 10 Отговор
    Слава на Росия

    Коментиран от #6

  • 3 Гост

    29 1 Отговор
    Появи се и думата "ВРАГ" нещата не отиват на добре. Китай няма да отстъпят според мен и ще се стигне до удари. Дано да греша.
  • 4 Не става

    10 30 Отговор
    Китайския народ има нужда от "общ враг"? Комунистите не са се променили изобщо, независимо колко досег с цивилизацията имат.

    Коментиран от #11

  • 5 Ха-ха-ха...

    10 26 Отговор
    "Китай към САЩ: Не повтаряйте "катастрофалните грешки от миналото" с Тайван",

    защото ще спрем износа на легени, инструменти "ползвай и хвърли" (за 1/5 от цената); парцали, които след първото пране не стават за носене или правят алергии... и всевъзможни други боклуци.

    Коментиран от #10

  • 6 артьом

    7 18 Отговор

    До коментар #2 от "Една частна армия разката 50 държави и":

    слава тебя,ватник!
  • 7 мдаааа

    3 18 Отговор
    Не повтаряйте грешките на Вован ... Крим наш , колкото Индийски океан е на Индия ..
  • 8 Гост

    9 4 Отговор
    Ех тоя модерен завод за чипове в Тайван …

    Коментиран от #9

  • 9 Хари

    6 2 Отговор

    До коментар #8 от "Гост":

    Няма начин. Това е поне 5 години напред в технологиите единствено в които Китай изостават. Няма изтърване. Не могат да си го позволят.
  • 10 Пловдив 1912

    19 0 Отговор

    До коментар #5 от "Ха-ха-ха...":

    Ти наистина ли си вярваш на това , което си написал??? Дори немската технологична машина има около 35% зависимости от Китай в момента, какво остава за САЩ, които изнесоха една камара технологии към Китай заради работната ръка ! Китай към днешна дата е по силен от всякога , точно заради политиката на Америка...Извоюването на независимост на технологичния свят от Китай ще бъде доста бавен и болезнен процес, дори невъзможен , близкия половин век...да не говорим за потреблението на Китай , на скъпи западни стоки , които ако се откажат в даден момент ще доведат до допълнителен икономически срив ...Пример - 2/3 от диамантената индустрия работи за китайския пазар , 50% от мерцедесите се продават в Китай и тн...
  • 11 Бай Ставри

    8 1 Отговор

    До коментар #4 от "Не става":

    И ти неставаш ама не го обсъждаме по форумите.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания