Украйна пусна вчера мобилно приложение, което да помогне в издирването на деца, изчезнали по време на продължаващата повече от 13 месеца пълномащабна инвазия на Русия в съседната страна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като се позова на съобщение на националната полиция.
Киев смята, че 19 544 деца са били депортирани в Русия по време на инвазията и само 328 от тях са се върнали в родината си. Москва, която контролира части от Източна и Южна Украйна, отрича да е отвличала деца и казва, че те са били отведени на сигурно място.
Украйна обедини усилията си с американска технологична компания в разработването на приложението „Да обединим отново Украйна“, което ще помогне за събиране на семейства, разделени от военния конфликт, каза Олександър Фацевич – зам.-началник на националната полиция.
Това е един от инструментите за намиране на деца и връщането им в семейството, каза Фацевич на онлайн брифинг.
Дори да намерим само едно дете по този начин и да съберем само едно семейство, това вече ще е победа, малка победа, но с всяка стъпка ще можем да връщаме деца у дома, посочи зам.-началникът на украинската полиция.
Москва не крие, че има програма, в рамките на която е прехвърлила хиляди украински деца от окупирани украински райони в Русия, но представя това като хуманитарна кампания за защита на сираци и изоставени деца в зоните на конфликт.
Тази седмица комисарката за правата на децата в Русия Мария Лвова-Белова каза, че от февруари 2022 г. Русия е приела над 5 милиона бежанци от региона на Донбас, след които има 730 000 деца с родители или настойници.
Фацевич посочи, че новото приложение ще дава възможност на полицията да събира повече данни по сигурен начин, включително от хора в Русия, Беларус и окупираните територии, които искат да помогнат на украинските деца.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Атанасов
Не бъркайте Еврей с руснак.
06:33 07.04.2023
4 Урюрвкос
06:34 07.04.2023
5 Констатираща
06:58 07.04.2023
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 вятър между ушите
тея нечовеци си имат официален държавен списък с хора, които трябва да бъдат ликвидирани, след като за тях може защо и ние да не си направим такъв, даже и награда за главите ще сложим - ще събираме капачки, каквото е нужно, ние сме сиромасите на европа, желаещи ще има
07:54 07.04.2023
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Ксаниба
08:55 07.04.2023
11 стария моряк
08:58 07.04.2023
12 БгТопИдиот🇧🇬
Над 50 000 деца просто ги няма и това са данни от 404 .
12:44 07.04.2023