Изтезания и малтретиране, понякога водещи до смърт, са "широко разпространена практика" в либийските затвори, се казва от нов доклад на ООН, цитиран от Би Би Си.
Мъчения най-често започват "веднага след ареста и през първите дни на разпити" и представляват " средство за извличане на признания или друга информация",пише в доклада.
ООН отчита, че около 8000 души все още се намират в затворите във връзка с конфликта от 2011 г., който приключи със свалянето на Муамар Кадафи. По-голямата част от тях са били задържани без съдебен процес.
Мисията на ООН, която бе изпратена в страната, за да помогне на Либия да се възстанови съобщи, че са регистрирани 27 смъртни случаи в затворите от края на 2011 г. "и има ясна информация, че смъртта е причинена от изтезанията". 11 от смъртните случаи са били през 2013 година.
Доклада акцентира върху това, че използването на мъчения се случва „въпреки усилията на либийските власти, които са инструктирани от най-високо ниво да прекратят изтезанията и да гарантират правилното функциониране на системата за наказателно правосъдие".
В него се отбелязва, че "основният фактор" за малтретиранията и мъченията на задържаните е "настоящата ситуация на продължаващи задържания и разпити, които са в ръцете на въоръжени отряди". ООН препоръчва задържаните лица, които в момента са държани от въпросните бригади да бъдат предадени на "ефективен държавен контрол".
Правителството на Либия се бори срещу въоръжени милиции след смъртта на полковник Кадафи през 2011 година.
През юни, началникът на генералния щаб на либийската армия Юсеф Ал-Мангуш подаде оставка след като 30 души загинаха в сблъсъци между протестиращи и милицията в Бенгази. Малко преди това милиционери обсадиха няколко министерства в столицата Триполи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА