Тайван никога не е спирал да се стреми да възобнови диалога с Китай и ще продължава да го прави, стига да той се основава на достойнство и равенство – това заяви президентът Цай Ин-уен по време на празненството по случай лунната Нова година, на което присъстваха тайвански бизнесмени, които правят бизнес в Китай.
Тайван ще продължи да проучва възможността за диалог с Китай с надеждата, че организираният обмен постепенно ще се възобнови, което е в интерес на хората от двете страни и допринася за насърчаване на просперитета в региона, заяви Цай.
Признавайки, че Тайван е изправен пред геополитически икономическа несигурност, Цай каза, че страната въпреки това е възприела „непровокативна и благоразумна“ позиция и се е доказала като надежден партньор в международната общност.
„Останахме посветени на защитата на демокрацията и свободата на Тайван и вървяхме рамо до рамо с нашите международни съюзници“, а тайванските бизнесмени играят незаменима роля в представянето на Тайван на света и в поддържането на мира в пролива, допълни още Цай.
Тайванският бизнесмен Уанг Ен-куо, заяви, че се надява Пекин да разбере, че Тайван няма да направи резки промени в „статуквото“, при което тайванците са свикнали да живеят.
Пекин смята, че Демократическата прогресивна партия (ДПП) ще настоява за независимост на Тайван, но е факт, че тя не го е направила през своите 16 години като управляваща партия в Тайван, каза Уанг, добавяйки, че САЩ няма да позволят на Тайван едностранно да промени „статуквото“ в пролива.
Уанг заяви също, че се надява Пекин да осъзнае, че отношенията между САЩ и Китай исторически са били сравнително добри, когато отношенията между САЩ и Китай са били добри, но със засилващото се съперничество между САЩ и Китай е съвсем естествено Тайван, като член на демократичния алианс, да се сближи още повече със САЩ.
В свое изявление Дейвид Лий, председател на Фондация Straits Exchange, каза, че отношенията между двете азиатски страни не трябва да бъдат „битка до смърт“, защото могат да бъдат взаимоизгодни, като същевременно призовава страните да започнат диалог.
Също по време на събитието министърът на Съвета по континенталните въпроси заяви, че Лай открито е казал, че ще продължи политиката на Цай през пролива и призовава Китай да бъде рационален в отношението си към новата администрация на Тайван. Поддържането на мира в Тайванския проток е отговорност и на двете страни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ами..
20:56 17.02.2024
2 Професора
20:59 17.02.2024
3 Ке 🚾н🇺🇲еф
Коментиран от #7, #8
21:07 17.02.2024
4 Китай и САЩ
21:24 17.02.2024
5 Ами да
21:57 17.02.2024
6 007
23:13 17.02.2024
7 Глупости
До коментар #3 от "Ке 🚾н🇺🇲еф":
Исторически най-точно е,че Китай е тайвански,тъй като основателите на древните китайски династии са тайванци!00:41 18.02.2024
8 Хъхъ
До коментар #3 от "Ке 🚾н🇺🇲еф":
То и Македония е Българска, както и много други територии. Не чувам обаче от русофилчетата да казват нещо за това или не искате да ходите на фронта и да се биете в безсмислена война ?Форумните дечица знаете само да плямпате, но живота е тотално различен и определено не е черно и бяло !
02:00 18.02.2024