6 Октомври, 2024 07:37 722 10

Най-дългата кампания за референдум – тази за АЕЦ

  • референдум-
  • аец-
  • казахстан

Тя продължи 400 дни и е за строеж на централа в Казахстан

Най-дългата кампания за референдум – тази за АЕЦ - 1
Снимка: М. Богданова ©

Днес – 6 октомври, в Казахстан ще се проведе републикански референдум за изграждането на атомни електроцентрали. Референдумът ще бъде наблюдаван от 177 международни наблюдатели от 30 чужди държави, включително четири големи международни организации.

„Сред международните организации, участващи в наблюдението на референдума, са Общността на независимите държави, Шанхайската организация за сътрудничество, Организацията на тюркските държави, Конференцията за взаимодействие и мерки за изграждане на доверие в Азия“, каза секретарят на Централната избирателна комисия на Казахстан Мухтар Ерман.

162 чуждестранни журналисти от 38 медии от 14 страни са акредитирани да работят постоянно и имат право да наблюдават референдума. 38 чуждестранни журналисти получиха временна акредитация директно за референдума.

На 4 октомври приключи продължилата точно 400 дни информационно-разяснителна кампания на референдума за изграждането на АЕЦ в Казахстан.

„В политическата история на съвременен Казахстан това е може би най-дългата кампания. Защо 400 дни? Защото президентът на Казахстан за първи път изрази идеята за провеждане на референдум миналата година - на 1 септември 2023 г. Този ден всъщност стана началото на голяма референдумна кампания“, каза държавният съветник на Република Казахстан Ерлан Карин.

За това време във всеки регион на страната са проведени обществени изслушвания и в информационното пространство са се състояли съществени дискусии на експерти и обществени активисти.

„По време на кампанията социалните сили на страната бяха консолидирани за първи път не по политически, а по икономически причини. По инициатива на партия „Аманат“ 6 политически партии и над 20 обществени сдружения създадоха Народен щаб „За изграждане на атомни електроцентрали“, отбеляза Ерлан Карин.

„Референдумът се счита за валиден, ако в него участват повече от половината граждани, включени в списъка за гласуване. В списъка са включени 12 244 683 граждани с право на глас. Конституционният закон постановява, че всеки гласува лично. Затова не се допускат масови посещения в кабините за гласуване по двама наведнъж“, каза заместник-председателят на Централната избирателна комисия на Република Казахстан Константин Петров.

На територията на страната ще бъдат разкрити над 10 000 избирателни секции. В 196 от секциите ще работят центрове за обществено обслужване, които ще могат да извършват регистрация на лицата, които нямат разрешение за престой. Регистрацията ще се извършва по местонахождение на сайта. Това беше направено, за да се даде възможност за гласуване на жителите, които нямат разрешение за пребиваване.

В референдума ще могат да участват граждани на Казахстан, които се намират в чужбина. За да направят това, те ще трябва да се свържат с дипломатическото или консулското представителство на Казахстан в страната домакин, където е открита районна комисия за референдума. Има 74 избирателни секции, отворени за гласуване в чужбина в 59 държави, включително и в София. Гласуването ще се проведе от 7.00 до 20.00 часа местно време.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 1551

    3 0 Отговор
    При нас кампаниите са най-къси.Защото ги няма...
  • 2 Артилерист

    6 1 Отговор
    Казахстан се оказа по-демократичен от България. У нас се проведе май някакъв референдум за реакторите на Козлодуй, но "демократическите" властници не го признаха и затвориха годни и работещи реактори. Но когато "демокрацията" се настани удобно по американски в България, дострояването на АЕЦ Белене беше съвсем демократично забранено от посолствоТО. Похарчени бяха милиарди, реакторите-доставени, но без никакви глезотии, като разни допитвания до народа, американските ни господари наредиха да се прекрати с проекта и послушниците от уредената за изпълнители на поръчки колониална администрация го спряха с козируване...

    Коментиран от #4

  • 3 Здрасти

    4 0 Отговор
    Казахстан! Виждате ли бе овце, в Казахстан правят референдум. Аман от глупави хора, направо ми писна от това, от което съм заобиколен. Нямам думи, никой не мисли за бъдещето на род и родина. Глупаци с глупаци. Поне за децата ви да ви пукаше.

    Коментиран от #8

  • 4 Факти

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "Артилерист":

    Тези, които служат на Америка, са същите, които преди това служиха на Русия. Разликата е, че преди нямахме думата, а сега сами си ги избираме.

    Коментиран от #6, #7

  • 5 СЛОНА

    5 0 Отговор
    ПРИ НАС КАМПАНИИТ ЗАВВЪРШВАТ С ПРОДАЖБА ИЛИ ПОДАРЯВАНЕ НА ЗАКУПЕНИ ВЕЧЕ РЕАКТОРИ САМО И САМО ДА ИГРАЕМ ПО СВИРКАТА НА ЕС И САЩ ,А ИНАЧЕ СМЕ НЕЗАВИСИМИ,
    ЗНАЧИ В УКРАЙНА ЩЕ МОГАТ ДА РАБОТАТ СЪЩИТЕ РЕАКТОРИ ,А АКО СЕ МОНТИРАТ В КОЗЛОДУЙ ,,НЕ ,,
    ЗАЩО ПРАВИТЕ НАРОДА НА ГЛУПАВ
  • 6 Провинциалист от провинция Тракия

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Факти":

    "Разликата е, че преди нямахме думата, а сега сами си ги избираме." Както се видя, за когото и да гласуваме, получаваме Бойко.
  • 7 Артилерист

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Факти":

    А замисляли ли сте се, колега Факти, защо постъпваме така с това "сами си ги избираме". Според мен е така, защото, всеки път, когато изберем неодобрени/неудобни от/за американците-Луканов, Виденов, Станишев, Орешарски-те им спретват спиране на финансирането или цветна революция (Виденов,Орешарски) и ги сменят с техни марионетки. Така, постепенно в годините, хората разбраха, че дори и да гласуват за неатлантици, те не се допускат да управляват. Какъв е смисълът тогава да се гласува? След Станишев практически се избира компромисният Бойко, който е ДОПУСТИМ и за американците, независимо, че го знаят какъв е (грамата на посолствоТО) и за избирателите му, защото е бивш член БКП и е завършил милиционерската школа в Симеоново. Накратко: България е окупирана страна, в която няма среда за реално свободни избори. Това е имитация на избори и затова хората се отказват от гласуване, едно, и влязохме в спирала на безсмислени избори, две.
  • 8 6-6-6

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "Здрасти":

    Казахстан е светлинни години пред България, за наше съжаление. Отворете си и вижте в гугъл. Но там не се съобразяват с посолства ,били те Руски или Американски.
  • 9 нннн

    1 0 Отговор
    Кога ще ги стигнем .. казахстанците...
  • 10 СЛОНА

    0 0 Отговор
    ЗА ДА СЕ ОПРАВИ РАБОТАТА С НАЩЕ ПОЛИТИЦИ ТРЯБВА ДА ИМА ПРОЧИСТВВАНЕ НА ПОЛИТИЦИ ,ТАКА БЪЛГАРИЯ ЩЕ СТАНЕ ОТНОВО НЕЗАВИСИМА ДЪРЖАВА!!!