11 Ноември, 2024 06:13 761 9

В Баку започва 29-ата световна конференция за климатичните промени

  • конференция-
  • климат-
  • баку

На форума се очакват около 100 световни лидери

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку, предаде БНР. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия.

Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е определяно като „климатична финансова конференция“. По програма тя би трябвало да бъде от 11 до 22 ноември, но отсега се очаква преговорите да продължат и след това.

Развиващите се държави ще искат уверения, че през следващото десетилетие ще им бъдат осигурени трилиони, за да им помогнат да намалят емисиите на парникови газове, както и да се справят с все по-разрушителни природни явления вследствие на повишаването на температурите.

„Светът е изправен пред все повече екстремни метеорологични явления, повишаващо се морско равнище и непредвидими сезони. Общностите трябва да бъдат подготвени и устойчиви. От решаващо значение са климатичните финанси, които всъщност са голямата възможност да бъдат превърнати решенията в действия, особено за най-уязвимите държави, които се нуждаят от ресурси,“ обясни Саймън Стийл, изпълнителен секретар на ООН за климатичните промени.

Представители на Световната здравна организация също ще присъстват и ще настояват финансиране да бъда отделено за смекчаване на климатичните последствия за здравето на човечеството.

„Безспорно започва с това, че трябва да спрем да финансираме нещото, което ни убива днес. И да намерим справедлив и честен преход отвъд изкопаемите горива, така че да можем да защитим нашето благосъстояние, биоразнообразие, здравето на планетата и нейното население“, подчерта доктор Ванеса Кери, специален пратеник на генералния секретар на СЗО за климатичните промени и здравето.

Фокус на конференцията е да установи нова цел за климатично финансиране, която да замени ангажимента от 100 милиарда долара, определен през 2009 г. Прогнозите са, че новата годишна цел ще бъде между 500 милиарда и 1 трилион долара, което е по-малко от 1 процент от световния брутен вътрешен продукт.

Очакват се дискусии и за разширяване на списъка със страните, които плащат за това, или т.нар. държави с високи доходи, определени преди 30 години. Това са например Великобритания, САЩ, Япония и Германия, но междувременно Китай, Индия и Южна Корея също увеличиха своята икономическа мощ, както и своите въглеродни емисии.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 О, климата да

    11 0 Отговор
    Тези си нямат друга работа, освен да говорят глупости. Искат да накарат цял свят да живеят в тяхно падчинение, за това тръбата и тази лъжа...Клииматът, о ужас....

    Коментиран от #2

  • 2 Ми нали урсула

    7 0 Отговор

    До коментар #1 от "О, климата да":

    Обяви буболечки и червеи за "храна на европейците "? За да се "спаси планетата" от хората?
  • 3 Ха ха ха

    6 0 Отговор
    Малоумниците продължават по инерция да се събират на седянки.
  • 4 факуса

    5 0 Отговор
    и ще пристигнат с САМОЛЕТИ,много лицемерно,що се не срещнат онлайн
  • 5 дядо поп

    3 0 Отговор
    Седянката започва!
  • 6 Червенощитов

    1 0 Отговор
    "но междувременно Китай, Индия и Южна Корея също увеличиха своята икономическа мощ, както и своите въглеродни емисии."

    Еми за това става въпрос:
    Щом са напреднали икономически-ще плащат на нас чи фут и те!
    Щом не сме им спрели развотието-ще плащат!
    Ако бяхме ги спрели, пак щяха да плащат!
    Абе, на нас всички трябва да ни плащат!!!
  • 7 дядо поп

    1 0 Отговор
    Нека тези екскурзианти от Баку , ги натоварят и разведат до Узбекистан или Казахстан да видят Аралско море , или по точно какво е останало от него и тогава да обсъждат каквото си искат.
  • 8 Факт

    0 0 Отговор
    Не могат да забранят пластмасата, защото е свързана с горивата. Не могат да спрат бетона, защото банките печелят от него. Но може отвсякъде по малко. Където може атомни централи, където може електромобили, където може фотоволтаици. Не могат да разбият мегаполисите, защото богатите държави разоряват стопанството на бедните. Значи трябва и протекционизъм и данъци за строителство и данъци за лукс.
  • 9 КАДЕ Е Баку?

    1 0 Отговор
    Ами пак СССР!!
    А ДЖЕНДЪРИ СОРОСОИДНИ ТРЕТОПОЛОВИ?????
    ЗАПАДА Е ИЗОЛИРЯН В ЕДНО КИШЕ.
    ТРЪВП ПРИСТИГА НА ВИЗИТА В МОСКВА!!