Правителството на САЩ няма да намали оръжейните доставки за Израел, заяви Държавният департамент, след като изтече крайният срок, поставен от Вашингтон пред Израел да увеличи хуманитарната помощ за ивицата Газа, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Не сме стигнали до оценка, че те нарушават американското законодателство“, заяви говорителят на дипломатическото ведомство Ведант Пател по адрес на Израел. "Въпреки това ще продължим да следим това пространство и да обръщаме голямо внимание."
Той заяви, че през последния месец Израел е предприел няколко стъпки в отговор на исканията на САЩ за помощ, но че са необходими допълнителни мерки за постигане на устойчив напредък.
Миналия месец държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън написа в писмо до висши израелски служители, че военната подкрепа ще бъде преразгледана, ако хуманитарните условия в палестинската територия не се подобрят в рамките на следващите 30 дни.
Меморандум на Белия дом от февруари, заедно с други закони на САЩ, като например закона "Лийхи", играят основна роля в този контекст. Те позволяват на САЩ да ограничат военната помощ, ако страните получатели възпрепятстват хуманитарната помощ или не спазват гаранциите за правата на човека. Прилагането на закона "Лийхи" срещу близък съюзник като Израел би представлявало сериозен обрат в десетилетните отношения, коментира ДПА.
Организациите за защита на правата на човека и Организацията на обединените нации твърдят, че в ивицата Газа се нарушават основни стандарти за правата на човека чрез блокада на доставките на помощи, въздушни удари по жилищни райони и отсъствие на защитата на цивилните лица.
САЩ подчертаха в ООН, че "не трябва да има насилствено разселване, нито политика на глад в Газа“ от страна на Израел, като предупредиха, че подобна политика би имала сериозни последици съгласно американското и международното право, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Забележките на посланичката на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд дойдоха само няколко часа след като Вашингтон заяви, че Израел прави достатъчно, за да се справи с хуманитарната криза в Газа, за да избегне потенциални ограничения за американската военна помощ.
"Все пак Израел трябва да гарантира, че действията му са напълно приложени и подобренията да бъдат устойчиви във времето“, каза още Томас-Грийнфийлд пред Съвета за сигурност на ООН.
Също така тя добави, че е от спешна необходимост Израел да спре прилагането на закон, забраняващ функционирането на Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци (UNRWA).
Съветът заседава във връзка с доклад на световни експерти по въпросите на глада, в който се казва, че има "голяма вероятност гладът да е неизбежен в районите" на северната част на Газа, докато Израел провежда военна офанзива срещу палестинската войнствена групировка "Хамас" в района.
"По-голямата част от Газа сега е пустош от развалини“, заяви пред Съвета за сигурност изпълняващата длъжността ръководител на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Джойс Мсуя.
"Както ви информирах, израелските власти блокират влизането на хуманитарна помощ в Северна Газа, където продължават сраженията и около 75 000 души остават с намаляващи запаси от вода и храна“, каза тя.
Посланикът на Израел в ООН Дани Данон отхвърли предупреждението на световните експерти по глада като "просто фалшиви" и очерта усилията на Израел за подобряване на хуманитарната ситуация в Газа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гориил
05:01 13.11.2024
2 веселяк
06:56 13.11.2024
3 Чорбара
08:13 13.11.2024
4 Българин
08:23 13.11.2024
5 Тошо
20:45 24.11.2024