Кореспондентите на ArmyInform Владислав Ивнечко посетиха огневите позиции на артилеристите от 55-та артилерийска бригада „Запорожска сеч“ и видяха с очите си бойната работа на френската самоходна артилерийска гаубица CAESAR.
Скрита в степта
Пристигаме на посочената точка, където вече ни чакат артилеристите. Те са точно като нас, с бронежилетки и каски. Защото опасността дебне от всякъде и може вече да е тук.
„Следвайте ни!“
Заемаме позицията, разтоварваме, а колата ни се оттегля. Присъединяваме се към артилеристите.
„Тук правилата за безопасност са написани с кръв, така че е по-добре не ги нарушавайте!“
Тръгваме. Колата минава покрай мините. Някои мини вече са унищожени, а върху други все още работят, въпреки че се приближават все по-близко до фронта. От време на време от пътя се виждат високи купища отпадъци. Между тях има ниви. Реколтата е прибрана, но зимните култури не са засадени. Явно местните фермери чакат какво ще се случи тук напролет. Пътят става все по-лош, дупките стават все повече и все по-дълбоки, както и следите от тежкотоварните камиони. Обръщаме близо до една от площадките, караме през полето. Колата пред нас спира, пътниците слизат от нея, колата потегля. След това слизаме ние.
Излизаме на площадка, сред дърветата и виждаме самоходната гаубица CAESAR, скрита под метален мрежест навес, над който е хвърлена маскировъчна мрежа. Екипажът на оръдието ни посреща. Командирът му старшина Андрий е среден на ръст, жилав. Зад автоматичните пълнители на бронежилетката му стърчат телефон и таблет, необходими за бойната му работа. Поздравяваме го. Андрий казва, че очаква цел. Ако имаме късмет и има цел, тогава ще излезем на позиция и ще можем да видим CAESAR в действие.
Бързо, нежно и прецизно!
Междувременно Андрий говори за своето оръдие. Стрелял съм преди това със съветските: "Джасинта-Б", Д-20, "Мсти-Б" и мога да кажа, че CAESAR в сравнение с тях е като "Мерцедес" и "Жигули".
– И кое е най-голямото му предимство?
— Маневрено е. Пристигате на позицията за стрелба с CAESAR, подготвяте се, настройвате се за минута, бързо отработвате целта и потегляте, не чакате да видите дали ще има обратен изстрел или не. Скоростта се превръща във важно предимство, тъй като вражеските ракети Lancets, и FPV дроновете летят все по-далеч, същото важи и за артилерията, а сега ни обстрелват и с управляеми авиобомби.
И така, наистина ли имате една минута време за да се подготвите за стрелба?
— Ще видите с очите си стига да има цел. В това отношение CAESAR работи отлично.
Пристигнахме на мястото, стрелецът въведе координатите, така че сме готови за стрелба.
— Каква беше на практика най-високата ви скорост на стрелба?
Същата като при TTX, - 6 изстрела в минута. Не може да стреляте по-бързо от предвиденото от производителя, защото тук има много сензори, които не можете да заблудите. И не е необходимо, защото всичко тук е направено за максимална безопасност при стрелбата. И удобство. Автоматичният зареждач помага много, защото не е нужно да зареждате снаряди с ръце, те тежат много. Веднъж нашият CAESAR беше на ремонт и работехме с оръдие местно производство. Ръчно заредих 18 снаряда и скъсах мускул на стомаха си. Така че, дори ако предложат, никога не бих сменил CAESAR за нещо друго.
Екипажът на CAESAR се състои от четирима души. Според френските правила те трябва да са петима, но тогава става твърде тясно в кабината, а тя за екипажа е дом, където живеят, особено сега, когато стана студено. Шегуват се, че като влязат в кабината си събуват обувките.
— Когато работех със старата артилерия, трябваше постоянно да копаем землянки наблизо, за да има къде да живеем и да се скрием по време на обстрел. CAESAR с неговата бронирана кабина е много по-удобен в този смисъл.
— Имало ли е изстрели, при които бронировката Ве е защитила успешно?
По ирония на съдбата точно в този момент се чува доста силно „бабах“. Независимо от коя страна е , аз неволно се навеждам, а стрелците просто се оглеждат.
— Веднъж снаряд Lancet долетя към нас, удари накатъчната машина. Имахме леки наранявания, един от маркучите се скъса, но машината не пострада, повредата беше бързо отстранена и работата продължи.
Андрий и екипажът му работят върху по-стара версия на CAESAR (произведена през 2007 г.) и казват, че не биха искали да преминат към нова.
— Защото новият CAESAR е много по-голям: има четири оси, а не три, по-дълъг е и е по-висок, трудно се крие на площадката, трябва да се изкопае много по-голяма траншея, а и не е толкова маневрен. И има много повече електроника, което увеличава вероятността от някаква повреда. Разбира се, и на нашите може да се счупи нещо, защото работим активно, а това е желязо, не е вечно. Но ние ремонтираме на място, нашите монтьори, които са обучени във Франция, работят върху някои повреди, а фирмата, която извършва техническата поддръжка, се занимава със сериозните ремонти.
- Има стереотип, че западните технологии са твърде крехки за условията на нашата война.
— Всичко зависи от поддръжката. Ако се поддържа добре, работи добре. CAESAR е деликатна машина. Но ако се грижите за нея правилно, спазвате всички правила за поддръжка, работи добре.
Огън! изстрел!
Андрий най-накрая получава координатите на целта.
— С два снаряда, постигаме отказ от действия. Когато се забележи вражеска активност, се стреля по тази зона, за да ги принуди да се откажат от плановете си.
— Преминаваме към огнева позиция!
Photo: Natalia Kravchuk / ArmyInform
Екипажът влиза в пилотската кабина, CAESAR бързо напуска скривалището си и се насочва към предварително оборудвана огнева площадка. Има няколко такива позиции, те постоянно се променят, за да объркат врага и да му попречат да удари. Според Андрий неговият CAESAR често участва в контра батарейни битки, тоест поразява артилерията на противника.
— Работим по абсолютно всякакви цели: от ракетна артилерия до оръдия. Работихме срещу „Зюмбюл“, и срещу „Мста“, стреляме по всичко. Удяряме и миномети, зенитни оръдия, дори системи за противовъздушна отбрана. В района на Въгледар едно време стреляхме по системата за ПВО "Стрела". Ясно е, че ние удряме и те удрят нас, така че трябва да действаме бързо.
CAESAR неочаквано навлиза в горска ивица. Първоначално изглежда, че кара право през дърветата, но след това забелязваме спретнато изрязана пролука в стената от стволове. CAESAR навлиза идеално в нея и минава под арката от дървета, които я покриват отгоре. Екипажът напуска кабината. Артилеристът включва компютъра и спуска хидравличната плоча, която осигурява отката по време на стрелба. Водачът подготвя установката, необходима за поразяване на целта, а товарачът програмира предпазителите, които са завинтени върху снарядите. Командирът на оръдието диктува координатите на целта, стрелецът ги въвежда в компютъра. Дулото на оръдието се издига и се насочва. Клоните пред него се отрязват, за да не пречат. CAESAR е готов за стрелба след точно една минута. Секунда по секунда.
— Огън!
— Залп!
Ако не бяха слушалките, щеше да е много шумно. Следващият снаряд вече е в автомата за зареждане, който го подава в цевта на оръдието. Бойният отсек се затваря.
— Огън!
— Залп!
Още един "бабах". Живописно започват да падат сухи листа от дърветата. Екипът обаче не е в настроение за романтика. Купола се издига, цевта пада, компютърът близо до оръдието се изключва. И CAESAR бързо напуска огневата позиция. Врагът няма почти никакъв шанс да го удари в отговор. Те просто нямат време.
153 изстрела на ден
— Г-н Андрий, какъв е рекордът за стрелба за ден?
— Максималният брой изстрели на ден беше 153. Но е много трудно. Здравето ми е на минус 1. Сега постоянно изстрелваме 60 снаряда на ден, понякога до 90.
— Но боекомплекта на CAESAR за една мисия се състои само от 18 снаряда.
— Да. Изстрелваме ги, тръгваме, презареждаме и продължаваме работа.
— Но 153 снаряда, това са 9 излизания на ден!
— Казвам ви, трудно е.
— Колко често трябва да сменяте цевта при такава интензивност на стрелба?
— Всичко зависи от състоянието и. Тази цев вече е изстреляла 4 хиляди снаряда. Но състоянието и е нормално, просто вземаме предвид надбавката за износване. Имаме цеви, които са изстреляли 6 хиляди снаряда. Нашите специалисти ще проверят износването, ако е значително, тогава цевта се сменя с нова, която се предоставя от френския производител.
- Това ли е първата цев в камиона ви?
„Какво искаш да кажеш с това, че цевите на всички оръжия са сменени три или дори четири пъти.В крайна сметка ние работим всеки ден, седем дни в седмицата.“
— А какъв е максималният обсег на стрелба?
— Имахме 41 километра, това е с активно-реактивен снаряд. Обикновено работим по цели на разстояние от 14 до 36 километра.
— Отдавна ли работите с касетъчни боеприпаси?
— Да, от преди няколко дни. Стреляме с тях редовно.
— А прочутият американски „Екскалибур“?
— Работехме много с него. И работихме много добре. Когато врагът атакува Въгледар през зимата на 2023 г., ние изстреляхме 52 снаряда Екскалибур за един ден. Това е много добър снаряд. Защото ако работиш с обикновени снаряди ти трябват 2-3 изстрела за прицел. А с Екскалибур беше произведен един изстрел — и той улучи точно целта.
CAESAR се връща в скривалището си на площадката, където ще чака нови цели. През деня момчетата могат да си починат малко, защото стрелят през повечето време през нощта. Моля за разрешение да държа снаряда в ръцете си. Тежи над 40 килограма. Взимам го в ръце и разбирам, че дори и с наличието на товарен механизъм, работата на товарача не е лесна.
Снимка: Наталия Кравчук / ArmyInform
Правим снимка на екипажа на фона на камиона му: Андрий е командир, Евгений е стрелец, Кирило е шофьор, Богдан е товарач. Ако някой не знае, CAESAR е съкращение от френското Cаmion Equipé d'un Système d'ARtillerie - "камион, оборудван с артилерийска система". Този камион носи много проблеми на врага и е голяма помощ за нашата пехота. Пожелаваме на момчетата успех и късмет в тяхната трудна, но толкова необходима бойна работа.
Photo: Natalia Kravchuk / ArmyInform
Владислав Ивнечко