Колумбийската армия започна военна операция за борба с бандите в района на Кататумбо на границата с Венецуела. Това съобщи вестник El Tiempo с позоваване на източници от колумбийските въоръжени сили.
Както пише изданието, военните действия са започнали в 11 общини в Кататумбо, който се намира в департамента Норте де Сантандер. Преди ден в Колумбия беше обявено извънредно положение заради активността на бойци от въоръжени групи в района. El Tiempo съобщава, че бронирани превозни средства на колумбийската армия ще бъдат разположени по пътя между общините Тибо и Кукута. Вестникът припомня, че в началото на седмицата колумбийските въоръжени сили започнаха операция в Кататумбо, за да гарантират сигурността в региона и да намалят потока от бежанци.
Колумбийското министерство на националната отбрана съобщи в X, че ръководителят на отдела Иван Веласкес е бил информиран на 24 януари от силите за сигурност на Кататумбо за напредъка на операцията срещу екстремистите. Според последния доклад на колумбийското министерство на отбраната, броят на бежанците през последните дни в департамента Норте де Сантандер леко е намалял и възлиза на повече от 38 хиляди души.
На 17 януари колумбийският президент Густаво Петро обяви спирането на мирните преговори с бунтовниците от така наречената Армия за национално освобождение поради техните сблъсъци с други въоръжени групи, формирани от бивши членове на "Колумбийската революционна армия" (FARC), в района на Кататумбо. Държавният глава нарече действията на бунтовниците "военни престъпления". Конфликтът е довел до принудително разселване на най-малко 32 000 души, според службата на колумбийския омбудсман.
На 23 януари президентът на Колумбия обсъди с ръководителя на президента на Венецуела Николас Мадуро перспективите за борба с бандите в граничните райони.
Армията за национално освобождение, която наброява няколко хиляди души, остана единствената голяма бунтовническа група в Колумбия, след като правителството постигна мирно споразумение с FARC през 2016 г. Това сложи край на кървав конфликт, продължил повече от половин век и отнел живота на над 250 хиляди души. През ноември 2022 г. властите обявиха началото на диалог с Армията за национално освобождение. Процесът на диалог беше поставен на пауза и възобновяван няколко пъти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Бандера роса
05:28 25.01.2025
3 Този коментар е премахнат от модератор.