Сръбският президент Александър Вучич обяви снощи, че консултациите за съставяне на ново правителство на Сърбия ще започнат в понеделник, съобщава Радио Свободна Европа (РСЕ), предава БТА.
„Ще видим какво ще кажат тези, които имат мнозинство – дали искат да съставят правителство, или да отидат на избори. Това е тяхна работа", подчерта Вучич пред сръбската телевизия РТС.
Президентът добави, че управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП), на която е член, трябва да предложи кандидат за премиер, след като се увери, че е осигурила мнозинство.
На въпрос дали обмисля непартийна фигура за номинация за премиер, Вучич отговори, че все още не е мислил по въпроса, но е уверен, че председателят на СПП Милош Вучевич и ръководството на партията обмислят такъв вариант.
По отношение на предложението на опозицията за преходно правителство, Вучич заяви, че ще предостави мандат на опозиционните партии веднага щом покажат, че имат мнозинство – тоест 126 депутати (сръбският парламент е с 250 места), които подкрепят подобно правителство.
На 19 март Народната скупщина на Сърбия потвърди оставката на сръбското правителство, месец и половина след като Милош Вучевич подаде оставка като министър-председател в края на януари. С решението на парламента започна 30-дневен срок за избор на ново правителство. Вучевич подаде оставка след нападение срещу студенти в Нови Сад, където според тях група мъже, свързани със СПП, са излезли и с бейзболни бухалки са подгонили младежи, лепящи стикери и рисуващи графити.
Част от опозиционните партии в парламента обявиха на 20 март, че са постигнали консенсус за създаването на преходно правителство, което да помогне на страната да преодолее социално-политическата криза. Опозиционерите предложиха създаването на „правителство на народното доверие“, което да бъде временно и с конкретни задачи за максимално девет месеца.
Протестите и студентските блокади, които продължават в Сърбия, започнаха след трагедията при срутването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, при което загинаха 16 души. Основното искане на протестиращите е властите да поемат наказателна и политическа отговорност за инцидента. Последните парламентарни избори в Сърбия бяха белязани от обвинения в изборна манипулация, които управляващата Сръбска прогресивна партия отхвърли като неоснователни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 БУН КЕР НЪЙ
Гледа как да отърве Кожата .
Типично ЗА
СРЪБСКО МЕКЕРЕ
11:14 28.03.2025
2 Весел Патиланец
Коментиран от #6
11:14 28.03.2025
3 Аз съм веган
11:14 28.03.2025
4 Милош
11:27 28.03.2025
5 БАНко
11:38 28.03.2025
6 УРСЪСЕЛА ФОРДОЛНОЛАЙНО
До коментар #2 от "Весел Патиланец":
Без помощта от вън нямаше да има майдан в Оосрайна , Джорджеску в Румъния , Санду в Молдова , студентите в Грузия , резила в Гагаузия , бомбите над Югославия , Сирия ..............11:44 28.03.2025