Пенсиониран никарагуански военен офицер и настоящ критик на президента Даниел Ортега е бил застрелян днес в дома си в Коста Рика, съобщиха местните власти, цитирани от Асошиейтед прес и БТА.
Агенцията отбелязва, че 67-годишният Роберто Самкам живее в изгнание в съседната страна от юли 2018 година, когато паравоенни организации атакуват дома му в Никарагуа.
Полицията съобщи, че нападателят е влязъл рано сутрин в жилищния комплекс, обитаван от Самкам, разположен североизточно от столицата на Коста Рика Сан Хосе, като се е запътил директно към дома на пенсионирания офицер. Без да каже и дума мъжът прострелва Самкам няколко пъти с пистолет, след което бяга, съобщават костариканските следователи.
Новината за убийството на Самкам се разпространи бързо сред стотиците хиляди никарагуанци, избягали в Коста Рика, след като Ортега потуши масовите протести срещу себе си през 2018 г.
Самкам работеше като експерт в базирана в Коста Рика организация, която събираше показания от жертвите на изтезания и други форми на тормоз от правителството. Според него служители от правителството на Ортега са участвали в правонарушенията. През 2022 г. опозиционерът публикува книгата „Ортега: мъчението на Никарагуа“. Миналата година той публикува и друг материал, в който детайлно описваше как е наблюдавал как Ортега изгражда диктатурата си.
През януари миналата година друг никарагуански опозиционер в изгнание - Жоао Малдонадо - беше прострелян седем пъти на улицата край столицата на Коста Рика. Той оцеля и обвини клетка на Сандинисткия национален фронт за освобождение на Никарагуа, че стои зад нападението, припомня АП.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Злобното Джуджи
Няма видео ))
Коментиран от #4
06:55 20.06.2025
2 Механик
Къф е тоя никарагуанец, дето ни го предлагате в замяна на Зели?? Пишете за Зели, за перемогата, за това какво е искал от Европа, на кого е размахал пръст....
Какво ни интересува тоя никарагуанец, при положение, че Русия сам сама смля колюктивфното нату?
07:04 20.06.2025
3 Българин..
07:05 20.06.2025
4 Механик
До коментар #1 от "Злобното Джуджи":
Ами то и 6060 украинци бяха открити мъртви и замръзнали в едни камиони до Киев. Но какво от това?Запомни от мен- губернатори лесно се намират, мераклии много. Ама на фронта трябват войници, па нещо не се натискат за там.
Коментиран от #6
07:07 20.06.2025
5 Всички приятели на Русия
07:11 20.06.2025
6 Злобното Джуджи
До коментар #4 от "Механик":
"...на фронта трябват .."На фронта трябват Успехи, а не Четири Года Покровск, Торецк и Часов Яр. Да не говорим за освободената от Корейци курска област. Пълен ру3ки ПОЗОР и НЕМОЩ довел до стотици хиляди жертви и ненужни човешки страдания.
07:14 20.06.2025
7 Тити
07:31 20.06.2025
8 пътник
07:39 20.06.2025
9 като кенеди
08:55 20.06.2025