7 юли 1926 г. Румънската армия окупира Южна Добруджа

7 Юли, 2025 04:36 2 414 17

  • румъния-
  • румънска армия-
  • окупация-
  • южна добруджа-
  • българия

Територията става отново българска през 1940 г.

7 юли 1926 г. Румънската армия окупира Южна Добруджа  - 1
Снимка: Архив

На 7 юли през 1926 година румънското правителство обявява в Южна Добруджа обсадно положение и вкарва редовна армия в областта. С този акт положението с окупираната българска територия става още по-сложно, припомня в. "Марица".

Южна Добруджа е част от Княжество България. От Освобождението до Балканската война през 1912 година добруджанският въпрос не предизвиква сериозни усложнения в отношенията ни с Румъния. По време обаче на Междусъюзническата война, използвайки обстоятелството, че Българската армия е ангажирана изцяло в бойни действия срещу Сърбия и Гърция, румънската армия напада на 29 юни 1913 г. България в гръб, завладявайки Южна Добруджа. Това води до капитулацията на България и новото статукво на Балканите е узаконено от Букурещкия мирен договор.

След избухването на Първата световна война България подписва с Германия тайна конвенция, според която, ако Румъния нападне някой от съюзниците, България ще придобие загубеното по Букурещкия мирен договор от Румъния. След влизането на северната ни съседка във войната на страната на Антантата, войските на оста нахлуват в Румъния и тя капитулира. На 7 май 1917 г. в Букурещ е подписан договор и земите на юг от линията Черна вода-Кюстенджа стават български. На 24 септември 1918 г. цяла Добруджа до устието на Дунав е предадена на България. Но след няколко дни Андрей Ляпчев подписва в Солун споразумение с Антантата, което е капитулация на страната. Цяла Добруджа е върната на Румъния, която я управлява до 1940 г.

Англо-френската дипломация напразно се опитва да убеди румънските власти да решат въпроса с Южна Добруджа. Чак през 1940-а, когато Румъния се оказва в изолация, започват преговори с България. Натиск върху Румъния оказват и СССР и Унгария. На 26 юни 1940 г. на румънския пълномощен министър в Москва е връчена нота за опразване на Бесарабия. След два дни Съветският съюз нахлува и за 4 дни Червената армия установява новата граница.

През юни 1940 г. има концентрация на унгарската армия на румънската граница. Румъния е притеснена и принудена да реши въпроса с Добруджа. Следва писмо на българското правителство до Хитлер България да получи Южна Добруджа чрез посредничеството на Германия. Румъния се съгласява да подпише Крайовската спогодба на 7 септември 1940 г., с която тази територия е върната на България.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 10 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Град Козлодуй

    2 4 Отговор
    Ужас!
    Дано се оправят хората!
  • 2 Кирил

    8 4 Отговор
    Добруджа е загубена, следва Тракия, а българите са пратени по македонските чукари. Губят и македонските чукари. Следва първата световна воина и отново същото.македонската тема е проклятието за българите.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Еха

    1 6 Отговор
    Кво е правила великата не победима българска армия тогава май е гледала от страни

    Коментиран от #7, #14

  • 5 Гоце Делчев

    18 7 Отговор
    Срам Ви е да напишете че Сталин Ни връща Южна Добруджа ли. Ха ха ха
  • 6 уйко калеко

    6 2 Отговор

    До коментар #3 от "Готов за бой":

    А знаеш ли как се стреля с картечница и дали си бил въобще войник?Сигурно си гледал много филми подобни на РАМБО.
  • 7 уйко калеко

    6 0 Отговор

    До коментар #4 от "Еха":

    По това време БЪЛГАРИЯ Е ИМАЛА ОКОЛО 20 000-на армия редуцирана след ПСВ СЪГЛАСНО ДОГОВОРИТЕ.При добро желание можеш да се информираш.
  • 8 Антируснаците

    4 6 Отговор
    с 95% правителства от 1878 г.до 1944 г.загубиха 4 войни,37% територии,500000 убити мъже и 1млн.осакатени.
    Рязаха глави и ги плащаха по 50 хил.лв.Бучеха ги на колове и разнасяха за назидание.От упор разстреляхя 12 г.деца.
    Оставиха 5 млрд.д.активи.
    НРБ даде 45 г.мир на българите.Най бедния построи дом.Остави 161 млрд.д.активи.
    Този "елит" не трябваше хуманно да бъде съден от НС а ликвидиран на място както правеше той.
    Тогава нямаше да се пръкнат предателите на България,ликвидирани сега българите в Украйна

    Коментиран от #17

  • 9 Порно

    1 1 Отговор

    До коментар #3 от "Готов за бой":

    При толкова стрелба кой ще ти лентова патроните? А и ще можеш ли да смениш цевта? Или за първи път го чуваш?

    Коментиран от #10

  • 10 Ха ХаХа

    0 0 Отговор

    До коментар #9 от "Порно":

    Целта ще я смени и ще си я завре....
  • 11 Хаха

    2 1 Отговор

    До коментар #3 от "Готов за бой":

    Готов
    Бил той !! Някоя друга сармат от Европа помен няма да остане ,а за джендърска България хич
    Народ ,който на протести го нама ,а на гей парада е първи бъдеще на най
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Нотрасманос

    0 1 Отговор

    До коментар #12 от "ВЪН нато($ащ) ОТ БЪЛГАРИЯ!":

    ДОКАТО ПРОДЪЛЖАВАТЕ СЪС СЪЩИЯ ДУХ ОБЪРНАТИ ДА ПЛЮЕТЕ С ЛИЦЕ КЪМ Турция ВСЕ ЩЕ ВИ ГО ПРИБУТВАТ ОТЗАД ИЛИ ЩЕ ВИ ГО ПОДАВАТ ОТ ВСТРАНИ.
    ВСЕ ТАКА СТЕ ГО ПОЕМАЛИ И ТО ГРУПОВО.

    Коментиран от #15

  • 14 АМИ УЧИ БЕ ...

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "Еха":

    ТЪПАН
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Рада Пильота

    0 2 Отговор

    До коментар #8 от "Антируснаците":

    Но поне запазиха Румелия, твърдо срещу което е била Рашка..
    Комплексът за Сан Стефанска България се развива от Русия и се използва изключително успешно от тях за контрол и прокараване на техни интереси у нас. Вижда се и до ден днешен.
    Отрочетата на Рассия говорят днес за национални предателства по македонския въпрос, въпреки че този казус съществува изцяло благодарение на Русия..ДНес говорят за "християнски ценности", когато точно те убиха християнството по нашите земи..Цинизъм по руски!
Новини по държави: