Last news in Fakti

2 Ноември, 2018 01:32 3 813 3

Рекордни покупки на злато за $5,8 млрд.

  • злато-
  • търсене-
  • продажби

Търсенето на златни бижута пък се е повишило с 6% спрямо година по-рано

Рекордни покупки на злато за $5,8 млрд. - 1

Централните банки са придобили злато в размер на около 5,8 милиарда долара през третото тримесечие на финансовата 2018-а година, отбелязвайки по този начин най-солиден ръст на нетните покупки на благородния метал от 2015-а година насам, съобщи в четвъртък Световният златен съвет (World Gold Council) , който е водещата пазарна организация за тази индустрия, съобщи БНР.

Според представения в четвъртък последен тримесечен доклад на WGC търсенето на злато от страна на централните банки в световен план е отбелязало ръст от 22% през третото тримесечие в сравнение с предходната година, като банките са попълнили резервите си със 148,4 тона злато.

В същото време обаче общото търсене на злато е било в размер на 964,3 тона, или с едва 6,2 тона повече от третото тримесечие на 2017-а година.

Покупките на златни монети и кюлчета пък са скочили на годишна база с 28% до 298 тона, тъй като инвеститорите на дребно са се възползвали от по-ниските цени на златото, търсейки защита на техните инвестиции с оглед на отслабването на дадени валути и трусовете на пазарите на акции, посочва докладът на Световния златен съвет. Това се отнася най-вече за инвеститорите от развиващите се пазари, като в Китай, който е най-големият пазар в света за златни кюлчета и монети, търсенето през третото тримесечие се е увеличило с 25 на сто. Търсенето в Иран пък е нараснало до пет и половина годишен връх, допълва WGC.

Отчитайки данните за търсенето на злато в областта на технологичните приложения, през третото тримесечие на годината се наблюдава увеличение от 1% до 85,3 тона, което се дължи главно на използването на благородния метали при производството на смартфони и в автомобилния сектор.

Търсенето на златни бижута пък се е повишило с 6% спрямо година по-рано, като по-ниските цени на златото през юли и август са стимулирали т.нар. "ловци на изгодни стоки" най-вече сред чувствителните към цените потребители. Ръстът в търсенето на златни бижута в Индия и Китай е успял да надделее над слабостта, отчетна през третото тримесечие в Близкия изток.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 среднощен

    24 0 Отговор
    Централните банки се ориентират към резерв типичен за "кризисни" времена!? Ако резервът преминава над 25% в злато, това е сигурен белег за подготовка дори за военни кризи..!?

    Коментиран от #2

  • 2 Zoro

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "среднощен":

    Много зловещ коментар , дано да не си прав
  • 3 Бай хой

    5 0 Отговор
    Май, май долар капуть.