Last news in Fakti

17 Май, 2022 23:14 1 729 10

60 млн. лева в зелени инвестиции от българските пивовари

  • бира-
  • пивовари-
  • зелени инвестиции

Устойчивото развитие на бранша зависи от всеки етап в производството на бира

60 млн. лева в зелени инвестиции от българските пивовари - 1
Снимка: БГНЕС

Пролетният бирен салон на Съюза на пивоварите в България (СПБ) се завърна с нови послания и амбициозни инициативи, посветени на зелените решения и предизвикателството да се запази устойчивото развитие на бранша. Събитието отбеляза началото на летния пивоварен салон и възроди многогодишната традиция, която беше прекъсната заради пандемията от Ковид 19.

В артистична обстановка журналисти, представители на държавните институции, научните среди и бизнеса се запознаха с нововъведенията в пивоварния бранш у нас. За последните четири години инвестициите в зелени решения в сектора надхвърлят 60 милиона лева. Широката листа от иновативни еко вложения включва както въвеждане на олекотени и рециклируеми материали за милионите бирените опаковки, така и инвестиции в производствено, логистично, енергийно и технологично оборудване с висок коефициент на пестене и оползотворяване на природни, енергийни и други ресурси.

"Важно е да се знае, че устойчивото развитие на бранша зависи от всеки етап в производството на бира – от веригата на доставките до дистрибуцията и консумацията на бира. Например разделното събиране на отпадъци може да доведе до понижаване на потреблението на енергия и суровини от 70 до 90% и същевременно намалява замърсяването на въздуха и водите", обясни Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите. Тя допълни, че през 2020 г. от пуснатите на пазара 7680 тона бирени пластмасови бутилки (PET) са рециклирани 44%. С тяхната преработка са спестени 24 500 киловатчаса енергия и 5100 т. въглеродни емисии.

В унисон с тези тенденции и благодарение на умениията на специалната участничка в бирения салон - илюстраторката и приложнк Кристина Тужарова, посетителите на събитието на СПБ се потопиха в арт предизвикателство. Гостите на СПБ бяха изключително ентусиазирани и вложиха истинско творчество в преобразяването на бирени бутилки, декорирайки ги в стилни аксесоари за дома. Криси Тужарова показа различни техники, които превърнаха опаковките в произведения на изкуството. Така бе демонстрирана връзката между съвременните приоритети за устойчивост, новаторските подходи и креативност.

По време на Пролетния бирен салон беше оповестена и новата инициатива на членовете на СПБ. Кошове за разделно събиране на пластмасови бутилки ще бъдат поставени от Съюза на пивоварите в градовете, в които има бирени заводи. Специално изработените в арт стил контейнери ще бъдат безвъзмездно предоставени на общините във Велико Търново, Стара Загора, Хасково, Шумен и Лом, за да се насърчат гражданите да събират разделно отпадъците от пластмасови бутилки.

Инициативата е част от информационната кампания на Съюза на пивоварите „ИзБИРАме устойчиво бъдеще“. Тази година акцентът е върху разделното събиране на отпадъци от опаковки и ангажиментите на индустрията към изпълнението на Директивата за намаляване на въздействието на пластмасите върху околната среда. Всички материали, от които са направени бирените опаковки – стъкло, полиетилентетрафалат и алуминий, са стопроцентово рециклируеми с възможност за многократен цикъл на употреба. Целта е до 2029 г. да се постигне 90 на сто разделно събиране, за да се рециклират пластмасовите бутилки и те да съдържат поне 30% повторно използвана пластмаса.

На фона на тези данни е любопитно да се научи, че в световен мащаб 56% от рециклираните пластмасови опаковки намират пазар при производителите на килими и дрехи. Нужни са 5 пластмасови бутилки за направата на един кв. м полиестерен килим, една фланелка с размер XXL или за пълнежа на едно яке за ски. Полиестерните влакна от 2 пластмасови бутилки пък са достатъчни за изработването на една бейзболна шапка. /БГНЕС


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 САТЪРА НА ХАНА

    7 0 Отговор
    ДНЕШНИТЕ БЪЛГАРИ СА ТЪПИ РАПОНИ
    ....
    НЕ МОЖЕ 100 ГОДИНИ ДА СМЕ СИ ПРАВЕЛИ САМИ БИРАТА .... И СЕГА БИРЕНИТЕ ФАБРИКИ ДА СА СОБСТВЕНОСТ НА ЧУЖДЕНЦИ
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Ами

    6 0 Отговор
    те унищожи ха хмела , какви пивовари ?
  • 9 тикви

    2 0 Отговор
    На снимката защо липсва царевичният грис на българските еко пивовари?
    Пари за кражба са това!!!
  • 10 Резанцев

    3 0 Отговор
    Другаре, всичкото пивовар, да вземе да се гръмне! Бира с царевица и пшеница не става. Всичкото бира с един вкус, 5 процента сухо вещество... Марш в Чехия и Словакия, да видите що е бира!