14 Ноември, 2024 17:33 466 3

Казахстан и "Росатом" обсъдиха най-новите световни технологии

  • росатом-
  • казахстан-
  • среща-
  • технологии

Премиерът на Казахстан проведе среща с ръководителя на "Росатом"

Казахстан и "Росатом" обсъдиха най-новите световни технологии - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Министър-председателят на Казахстан Олжас Бектенов проведе среща с генералния директор на държавната корпорация "Росатом". Алексей Лихачов, страните обсъдиха сътрудничеството в областта на ядрената енергетика, съобщиха от пресслужбата на правителството на републиката.

На срещата е обсъдено развитието на „квантовите технологии, дигитализацията, както и обмена на компетенции и технологии и развитието на човешките ресурси“. "Участниците в срещата обсъдиха актуални проблеми, свързани със съвременните технологии в тези области. Бяха отбелязани и въпроси на взаимодействието между експерти от различни страни, насочени към по-нататъшното развитие на индустриите“, се казва в съобщението. Пресслужбата не предостави други подробности за срещата.

На 6 октомври в Казахстан се проведе референдум за изграждането на атомна електроцентрала от този тип, подкрепен от 71,12% от гласоподавателите, избирателната активност беше 63,66%. Казахстанските власти обмислят няколко възможни доставчици на ядрени технологии, това са китайската компания CNNC, южнокорейската KHNP, Росатом и френската EDF. Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев по-рано изрази мнение, че изграждането на станцията трябва да се извърши от консорциум от компании.

На 4 ноември вицепремиерът - министър на външните работи на Казахстан Мурат Нуртлеу съобщи в Сеул, че Астана разчита на участието на южнокорейски компании в изграждането на атомни електроцентрали. На 5 ноември френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението на Токаев в Париж, че страната е готова да насърчи развитието на гражданската ядрена енергетика в Казахстан. На 7 ноември по време на посещение в Астана руският външен министър Сергей Лавров информира, че Москва е направила предложения за изграждане на атомна електроцентрала в Казахстан и може да си сътрудничи със съответните структури на други държави, а Росатом е готов да предостави компетентност.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Веселка

    0 0 Отговор
    Китай ще спечели построяването на нова АЕЦ в Казахстан, за да защити тях от евентуална агресия от Русия.Няма за какво руснаците да се напъват там ..

    Коментиран от #2

  • 2 гост

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Веселка":

    Той Росатом няма деньги да довърши дори АЕЦа в Турция , та вече взима кредити от Китай , да не говорим , че иска да го продаде на съшия , щото от много напъване се хванаха да строят за собствена сметка без договор за изкупуване на тока , което вече е ясно , че централата ще работи на загуба поне първите 15 години , та и в Казахстан , хахах !! Искат платен акъл да дават , ама никой не им го иска дори без пари !
  • 3 Рушляците

    0 0 Отговор
    Обсъдили най новите технологии,наверно сделани с тесла