Стотици малки жаби превзеха пешеходните пространства около площад "Тройката" в центъра на Бургас. Необичайната миграция на земноводните се превърна в онлайн сензация днес, след като кадри от оживената градска зона заляха социалните мрежи. Животните са плъзнали в непосредствена близост до училищни зони, което предизвика смесени реакции сред гражданите – от любопитство до сериозни притеснения за градската хигиена, съобщават от "Нова телевизия".
Основната причина за масовото присъствие на земноводните в градска среда е десетилетен съдебен спор за неуредена земя в самия център на града. Мястото, станало известно сред бургазлии с емблематичното име "жабарника", е обрасло и след обилните валежи се е превърнало в реален водоем.
Еколозите обясняват, че заради влагата и сезона за размножаване, частният имот е започнал да функционира като градски биотоп. Сега младите екземпляри напускат естественото си убежище и масово навлизат в пешеходните зони. До обяд броят на жабите по плочите е намалял, тъй като са станали лесна плячка за местните гларуси.
Специалисти от Природонаучния музей в Бургас вече извършват наблюдение на района и уверяват, че става дума за широко разпространен вид градски жаби, който е напълно безвреден за хората и не носи никакви здравни рискове. Учените подчертават, че в момента най-застрашени са самите животни, които биват прегазвани от пешеходците или нападани от градските птици. Поради тази причина е стартирала акция по събиране и преместване на популацията към безопасни водоеми извън града.
От Община Бургас коментираха, че въпросният терен е включен в мащабен план за пълно преобразяване на централната част. След провеждането на международен архитектурен конкурс се предвижда бившият "жабарник" да бъде окончателно ликвидиран и превърнат в модерна обществена зона за гражданите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Без име
До коментар #1 от "1488":
Така се наричат. :-)08:19 04.06.2026
3 Не плашете хората
Коментиран от #7
08:21 04.06.2026
4 в кратце
08:21 04.06.2026
5 гълъбица Гица
08:22 04.06.2026
6 оня с коня
08:22 04.06.2026
7 Без име
До коментар #3 от "Не плашете хората":
Никйй никого не плсщи. Животинките имат точно това име в науката.08:23 04.06.2026
8 да ги предложат
08:25 04.06.2026
9 Пешо
До коментар #1 от "1488":
Куха статия..няма локация.. няма снимка. жабите крастави ли са или не? В заглавието пише едно, в статията друго... нямам думи......... закрииииваййй08:26 04.06.2026
10 Най-обичам…
08:38 04.06.2026
11 бай Митко
08:44 04.06.2026
12 Нормално
08:47 04.06.2026
13 новото чеверме
08:54 04.06.2026
14 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣
Коментиран от #16, #18
09:48 04.06.2026
15 До къде стигна провалът
Под крастава жаба някой разбират,, че жабата е болна от краста?!
Подобно невежество само преди 20- на години беше непознато!
10:29 04.06.2026
16 Айде ти се опитай
До коментар #14 от "4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣":
да напишеш същото изречение без грешки, да видим дали можеш , щом си такъв разбирач!Коментиран от #23
10:31 04.06.2026
17 6135
До коментар #1 от "1488":
"а що в заглавието пише че са крастави ? "Господи, днешното поколение!
Вие от панелката излизате ли и от телефона вдигате ли поглед?
Преди 40 години нямаше дете да не познава местния животински и растителен свят.
Сега като им покажеш нещо поникнало, не знаят дали е домат или картоф.
10:40 04.06.2026
18 6135
До коментар #14 от "4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣":
Браво!Това беше свежо!
Коментиран от #22
10:42 04.06.2026
19 6135
По коментарите се вижда се, че все още има нормални хора.
А тези дето или са твърде малки и не са си отваряли учебниците по биология са тревожна бройка.
Да поясним и да им спестим четенето:
Краставата жаба се нарича така заради пъпките по кожата и НЕ носи краста.
Въпросните пъпки са жлези, които изпускат слаба отрова за защита. Тя не е опасна за хората.
Много деца ги хващаха с ръце без проблем. Ако не ви е гнус - можете и вие.
Аз лично никога към обичал да пипам жаби. Предпочитам змии - те са сухи и топли.
А, ако хванете водна змия, внимавайте! От страх се изпускат и това вече много мирише и трудно се измива.
10:54 04.06.2026
20 Бихлюл
11:06 04.06.2026
21 Други
14:30 04.06.2026
22 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣
До коментар #18 от "6135":
Благодаря! Жабарникът е дипломната работа на бургаските богаташи. Първата копка беше преди 1980 г. Щяха да строят нещо като софийския ЦУМ. През 1980 г. влязох в казармата и си мислех, че като се върна, ще е построен. Да, ама не! Днес съм на 63 г и там все още няма нищо, има жабарник!16:50 04.06.2026
23 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣
До коментар #16 от "Айде ти се опитай":
Ето: Краставите жаби са превзели цялата страна. Бургас е герберски град и жабарникът на Тройката е техен "успех". Обаче на 19 април долетя чичо Щъркел и да му мислят! Отличниците също грешат. Бай!17:03 04.06.2026