Преди пандемията новият дълг нарастваше под 2 милиарда годишно, след това – 4 милиарда, миналата година – 10 милиарда, а в проектобюджета за тази беше 11 милиарда нов дълг само за година. Именно това доведе до протести и падане на правителството. Дългът расте с астрономически темпове. Бюджетният дефицит е най-високият в историята за първите пет месеца на годината. Това заяви пред БНТ Георги Ангелов, старши икономист от Института „Отворено общество”.
Ваня Григорова, общински съветник в София, не смята, че ситуацията се преекспонира: „Въпросът не е тежка ситуацията, а какво трябва и може да бъде направено. Смятам, че управляващите тръгват по лошия път на предходните, посягат първо на най-слабите – пенсионери, майки, болници.”
Ангелов смята, че трябва да има по-малко заети в държавния сектор, но с по-високи заплати. Нужно е и различен подход спрямо натовареността на конкретната административна структура.
„Обществото иска да бъде бичувана администрацията, иска обесени депутати пред Народното събрание. Но трябва да познаваме една система, преди да бъркаме с пръст в нея”, допълни Григорова.
Според нея се упражняваме на гърба на сектор „Сигурност”. Заплатата на редовия полицай беше 1600 лева преди промените, сега е 2400 лева – категорично полицаите не са по-богати, подчерта Григорова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Това
09:14 08.06.2026
2 Сталин
09:15 08.06.2026
3 700 000 държавни чиновници!
09:16 08.06.2026
4 3 години платено майчинство
В Европа е 3 месеца!
Коментиран от #12
09:18 08.06.2026
5 иска обесени депутати
и не плямпате за разследвания на офшорки, претърсвания за чекмеджета и затвор, връщане на парите иначе преизбирачите от стадото на тиквите ще плащат по високи данъци
09:18 08.06.2026
6 Анонимен
09:19 08.06.2026
7 Присмехулник
Смешно момченце!
09:20 08.06.2026
8 Мнение
09:22 08.06.2026
9 сигурно е вярно . евро визия 250 хиляди
09:22 08.06.2026
10 Нормално
Коментиран от #14
09:23 08.06.2026
11 Оги
09:23 08.06.2026
12 Тизе
До коментар #4 от "3 години платено майчинство":
Не знаеш ли дека си у Европа бе, еде отино?09:24 08.06.2026
13 наблюдател
09:25 08.06.2026
14 Да бе
До коментар #10 от "Нормално":
Той Радев вдигна заплатите на МВР с 50 процента, нали глупчо.09:26 08.06.2026
15 Интересно
Коментиран от #19
09:32 08.06.2026
16 Факт
09:40 08.06.2026
17 хихи
09:53 08.06.2026
18 Българин
Ама и това е до време!
10:24 08.06.2026
19 койдазнай
До коментар #15 от "Интересно":
При комунизма имаше дълг, колкото БВП и България не можеше да събере пари, за да си плати лихвите по него. За това и НРБ приключи.Коментиран от #21, #23
10:26 08.06.2026
20 Дориана
10:53 08.06.2026
21 Бг колониялен матрял
До коментар #19 от "койдазнай":
Целенасочено ни обедняват като ни баламосват като малки деца че ще ни водят на острова на богатите. Имаше подобен филм със Скарлет Йохансон за едни клонинги на богаташи, отглеждани за донори, на които като им дойдеше времето ги пращаха уж на екзотичен Остров, а всъщност им вземаха органите..Това става с бг матряла, донора за еврофашисткатаХидра
12:48 08.06.2026
22 И Тези Са Рожба !
Образование !
Та и Затова !
Образованието !
Иска !
Още Пари !
13:47 08.06.2026
23 У лево
До коментар #19 от "койдазнай":
При социализма никога не е имал БВП?!! Тази измишлетина е след него, за да се изгуби всекаква сравнимост. Защо ли?13:53 08.06.2026
24 Прям
08:21 09.06.2026
25 Справедлив
08:26 09.06.2026