Ако държавните служители започнат да си плащат осигуровките сами, какъв е смисълът тогава от Закона за държавния служител, след като той ще остави само вреди и никакви ползи за тях. Ако видим това днес в бюджета, очевидно няма да сме доволни и ще подготвим реакции. Това заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров на пресконференция. Той каза, че прави коментара си по повод публичния дебат и намерения на изпълнителната власт и на част от опозицията относно осигурителните вноски на държавните служители. КНСБ се противопоставя на подхода и на начина, по който ни се сервира това, обяви Димитров. И подчерта, че синдикатите очакват сериозни консултации и разчети за предложенията относно държавните служители.
Ако управляващите вървят в тази посока, съвсем спокойно и официално предлагаме да се разгледа отпадането на Закона за държавния служител и всички да минат по трудови правоотношения и да имат права на сдружаване, колективно договаряне, стачка, на допълнителен труд, където решат, заяви още Димитров.
Президентът на КНСБ каза, че държавните служители нямат правомощията, които имат работещите в непубличния сектор. Те нямат право на допълнително трудово договаряне, ефективни стачни действия са забранени, на тях не им се плаща клас прослужено време, допълнителното материално стимулиране не се плаща във всички администрации, изброи той.
По думите на Димитров около 16:00 ч. се очаква финансовото министерство да публикува на сайта си проектобюджета за 2026 г.
Бюджетът за 2026 г. трябва да адресира най-належащите проблеми на всички икономически субекти – на домакинствата, бизнеса, за проектите през капиталовата програма. Това заяви пред журналисти главният икономист на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Любослав Костов. По думите му синдикатът очаква от бюджета в средата на годината да е насочен към социалните дисбаланси, породени от цените на пазара, които водят до загуба на покупателна способност.
Разходите за персонал трябва да бъдат поне още 5%, тъй като 5% бяха дадени вече, каза Костов. „На всички на калпак ние не искаме пари, искаме пари достатъчно за персонал“, добави той.
Приказки от сорта, че минималната работна заплата може да бъде замразена са несъстоятелни, коментира още Костов. Той подчерта, че в най-скоро време трябва да се започнат консултации за адекватен механизъм за определянето на минималната заплата, базирана на издръжката за живот.
Дефицитът най-вероятно ще е над 3%, но това не е проблем, заяви също Костов. Той посочи, че и други държави членки са с над трипроцентен дефицит.
По-рано днес премиерът Румен Радев обяви, че заложеният дефицит в проекта на държавния бюджет за 2026 г. ще бъде над 3%.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сила
Без думи !!!
ПоМи Яри ...
12:13 24.06.2026
2 Вечният
Коментиран от #3
12:13 24.06.2026
3 Сила
До коментар #2 от "Вечният":
Наследи" бизнеса " на бай Желязко , дъртия гей педофил ....какво очакваш от тия !!!12:16 24.06.2026
4 Сър Уинстън
12:17 24.06.2026
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 честен ционист
12:19 24.06.2026
7 ДрайвингПлежър
УВОЛНЯВАЙ!!!
Коментиран от #37
12:20 24.06.2026
8 абе
12:20 24.06.2026
9 Уредена ми е операция за
Коментиран от #40
12:21 24.06.2026
10 0000
12:21 24.06.2026
11 Баба ви Алина
12:21 24.06.2026
12 Тъмен субект
12:22 24.06.2026
13 додо2026
това е!?!!?!
12:23 24.06.2026
14 пешо
12:23 24.06.2026
15 Делю
12:27 24.06.2026
16 Синдикален лакей баклук
12:27 24.06.2026
17 АКО
ИЗЛЕЗЕ ДА ПРОТЕСТИРА
ЩЕ ВИ ИЗМЕТЕ ВЕДНЪЖ ЗА ВИНАГИ.
12:27 24.06.2026
18 Бъдеще
Ми да напускат бе! Аре марш на свободния пазар на труда, да видим какво умеят тия дебилни мързели! Същото се отнася и за синдикатите като организации!
12:27 24.06.2026
19 безпартиен
12:28 24.06.2026
20 Демонкратизма в синдикализма
12:29 24.06.2026
21 СЗО
12:31 24.06.2026
22 Марио
12:32 24.06.2026
23 Друга гледна точка
12:35 24.06.2026
24 иван
12:35 24.06.2026
25 Ей,ти бе...
12:38 24.06.2026
26 Сталин
12:39 24.06.2026
27 нннн
12:42 24.06.2026
28 Цвете
12:45 24.06.2026
29 Григор
Пламен гледа страшно и заплашително. Заплашва и със стачки.Ето какво Пламенчо. В хазната няма пари, а ние имаме най-раздутата държавна администрация в Европейския съюз, при това обърни внимание:ТАЗИ АДМИНИСТРАЦИЯ СЕ ИЗХРАНВА ОТ НАЙ-СЛАБАТА ИКОНОМИКА В СЪЮЗА. Дори Германия, която е с най-мощната икономика в Европа не си позволява такава администрация. Ти не разрешаваш да се намалят възнагражденията, не разрешаваш сами да си плащат осигуровките, не разрешаваш и съкращения. Ти нормален ли си?! Не виждаш ли, че нещо трябва да се направи? Нещата не могат да останат така както са били. Съкръщения трябва да има и то драстични! В МВР има 1098 работещи пенсионери. При това всички са на бюро и никой не е на улицата. Как ти звучи? В армията работещите пенсионери са над 4500 души и всичко това тежи на държавния бюджет.Не те ли притеснява факта, че Съдебната ни система не работи, а там заплатите са космически?За какво плащаме? За отказ от правосъдие ли?!
12:45 24.06.2026
30 Съмнителен
12:45 24.06.2026
31 Цвете
12:47 24.06.2026
32 друга тема
12:47 24.06.2026
33 НЕ СМЕ ДЪРЖ. СЛУЖИТЕЛИ
12:47 24.06.2026
34 Грую
Ние плащаме, те не плащат? Закон ли бе да го опишеш?
12:48 24.06.2026
35 Цвете
12:50 24.06.2026
36 мдаа
Срещу това синдикатите не могат да направят нищо...
12:50 24.06.2026
37 Селянина с колелото
До коментар #7 от "ДрайвингПлежър":
Съвсем нормално би било 2/3 от държавните служители да бъдат съкратени. Останалата 1/3 може спокойно да върши текущата работа. В този случай ще се съглася на наистина работещите 8 часа на ден държавни служители да им вдигнат заплатите със 100%.Давам пример: в Здравна каса Плвдив в ИТ отдела работят 14 човека общо, а реално работата се върши от 3 служителя, да добавим още 1 резерв ако някой е в отпуска или болнични, напълно нормално от 14 да останат 4 човека.
Такава е ситуацията и във всички останали държавни ведомства - Общинска администрация, Басейнова дирекция, РИОСВ, РИОКОЗ и т.н. Реално там се падат по 2-3 работни часа на ден средно на служител.
12:51 24.06.2026
38 Мунчо
12:52 24.06.2026
39 гост
12:53 24.06.2026
40 На кой му пука
До коментар #9 от "Уредена ми е операция за":
Когато главата ти е куха...12:54 24.06.2026
41 Хаха
12:54 24.06.2026
42 ПРОФСЪЮЗИ
Коментиран от #51, #54
12:59 24.06.2026
43 Супер!
13:00 24.06.2026
44 Ххххххххххх
13:02 24.06.2026
45 ОБЕКТИВНИЯ
Както всички работещи си плащат данъците така и те трябва да си ги плащат! Плащането на данъци
"намалява" заплатите на всички!
А "ДМС" и 13 заплата са си чист
бонус който не всички работещи имаме привилегията да получаваме !
13:03 24.06.2026
46 Начев
13:06 24.06.2026
47 Този Пу ми ар вече 20 г.
13:07 24.06.2026
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 604
13:09 24.06.2026
50 Долу КНСБ
13:10 24.06.2026
51 Да, така е! Единствената разлика е,
До коментар #42 от "ПРОФСЪЮЗИ":
Че Профсъюзите имат съдебна регистрация!13:10 24.06.2026
52 Частна Република България
13:12 24.06.2026
53 пресолена
13:15 24.06.2026
54 Видов
До коментар #42 от "ПРОФСЪЮЗИ":
На политическата в нейната държава. Законите им ги облагодетелстват и в частното и в държавното в което бъркат със шепи. В чужбина само такса е започнала -синдикати и боклука на градовете защото е към данъците принудително събирани както и всичко на притежателя на автомобил. Рекет . Промили на нещо което не ползваш .13:16 24.06.2026