Правителството няма да отнема права на гражданите и няма да намалява доходите им, въпреки необходимостта от сериозни мерки за стабилизиране на публичните финанси. Това заяви финансовият министър и вицепремиер Гълъб Донев при представянето на Бюджет 2026., цитиран от Нова телевизия.
По думите му държавният бюджет е най-важната политика на всяко управление, тъй като засяга всички членове на обществото. Той подчерта, че държавната хазна се намира в трудно състояние в резултат на необмислени финансови решения през последните години. „Очакваните причини за значителния по размер дефицит се дължат на натрупани дисбаланси, най-вече при разходите за персонал, социалните плащания, публичния сектор и компенсациите за бизнеса и домакинствата. В същото време приходната част на бюджета остава непроменена или са били прилагани еднократни мерки за частично прикриване на дефицитите“, заяви Донев.
Според него приходите отдавна изостават спрямо разходите, а Европейската комисия е потвърдила тези констатации. В момента бюджетният дефицит е прекомерен и достига 7,4 процента.
Промени в осигуряването на държавните служители
Финансовият министър обяви, че държавните служители ще започнат поетапно да плащат личните си осигурителни вноски. От 1 август 2026 г. осигурителната тежест ще бъде разпределена в съотношение 80 към 20 между работодателя и служителя. От 1 януари 2027 г. съотношението ще бъде изравнено с това за останалите работещи – 60 процента за осигурителя и 40 процента за осигуреното лице.
„Трябва ясно да се знае, че тези промени ще бъдат компенсирани чрез възнагражденията, така че да се запази достигнатият нетен доход на служителите“, подчерта Донев.
Няма замразяване на минималната заплата
Министърът отхвърли твърденията, че правителството планира замразяване на минималната работна заплата за три години. „Това е напълно невярно. Създаваме механизъм, по който ще бъде определен новият размер на минималната работна заплата за 2027 година“, заяви той.
Ограничаване на възнагражденията в публичния сектор
Според Донев част от възнагражденията в публичния сектор ще бъдат преразгледани. Сред мерките е ограничаване на разходите за така наречените изборни длъжности, чиито възнаграждения се индексират според ръста на средната работна заплата. По думите му това ще доведе до икономии в размер на 564 милиона евро през 2026 година.
Правителството подготвя и ограничения върху възнагражденията на директорите и членовете на управителните органи в държавните предприятия и дружествата с над 50 процента държавно участие. Предвижда се техните заплати да не надвишават възнаграждението на президента.
Повече средства за образование, здравеопазване и общините
Правителството планира допълнителни разходи за здравеопазване, образование и култура. Осигурени са и допълнителни 600 милиона евро за инвестиционната програма на общините. Общият ресурс за общински инициативи е разчетен на 1,108 милиарда евро.
По отношение на инвестиционната политика Донев съобщи, че капиталовите разходи през тази година ще достигнат 9,36 милиарда евро, а средствата от европейско финансиране ще възлязат на 5,331 милиарда евро, включително проектите по Плана за възстановяване и устойчивост.
Повече приходи чрез осигуровки, тол такси и хазарт
Сред мерките за увеличаване на приходите е повишаването на максималния осигурителен доход от 1 август 2026 г. до 2300 евро. Очакваният допълнителен приход е малко над 90 милиона евро.
Планира се и увеличение на минималните осигурителни прагове за определени икономически дейности и професии с по-висок ръст от минималната работна заплата. От тази мярка се очакват около 40 милиона евро допълнителни приходи.
От 1 август 2026 г. се предвижда и 30-процентно увеличение на винетните такси, както и разширяване на тол системата, което ще донесе приблизително 53 милиона евро.
Допълнителни 100 милиона евро се очакват от облагане с 10 процента на печалбите от хазартна дейност на участниците в игрите.
„Мерките в приходната част са насочени към ограничаване на сивата икономика и създаване на по-справедлива конкурентна среда“, подчерта финансовият министър.
Цел: Дефицит под 3 процента до 2028 година
Според Донев основната цел на правителството е постепенното намаляване на бюджетния дефицит до под 3 процента от брутния вътрешен продукт до 2028 година. „С предприетите мерки целим да намалим дефицита от сегашните 7,4 процента до 5,7 процента още през 2026 година“, заяви той.
По-рано днес премиерът Румен Радев отправи остра критика към финансовата политика на предходните управления, представяйки основните акценти около проекта на държавния бюджет за 2026 г. Той потвърди, че заложеният в бюджета дефицит ще бъде над 3% от БВП и отправи критика към политическите си опоненти. „Всички тези, които докараха дефицита до 7,5%, сега имат претенции да направим бюджет с дефицит от 3%. А защо не и под 3%? Защо не и 2% без нов дълг? Разбира се, че може“, каза премиерът.
Министър-председателят беше категоричен, че правителството не предвижда намаляване на доходите на работещите. Той също така отхвърли и призивите за масови съкращения в държавната администрация.
С промените в Бюджет 2026 правителството цели да запълни поне част от дупката в хазната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 депутатник
16:24 24.06.2026
2 Последния Софиянец
Коментиран от #19
16:27 24.06.2026
3 Цървул
16:27 24.06.2026
4 Червени бokлyци !
Коментиран от #22
16:31 24.06.2026
5 Никой
16:35 24.06.2026
6 Факт
Всеки лев над тавана е необложен и държавата губи от това.
16:36 24.06.2026
7 Ще има много
16:38 24.06.2026
8 Никой
16:38 24.06.2026
9 Какво Да Кажеш ?
Каквото и Да му Кажеш !
Той Няма Да те Разбере !
Само Кто Чуеш !
Глъб Донев !
И Всичко !
Ти Става Ясно !
16:40 24.06.2026
10 Въпроси
16:41 24.06.2026
11 Половината година мина
Т. е. държавата минава тънко само с 1/12 от нормалните разходи на месец.
Финансовият Гълъб ако продължава така, до края на годината ще стопи дефицита.
16:41 24.06.2026
12 Нищо
16:43 24.06.2026
13 и дотук с чекмеджарите
по смешна и некадърна държава едва ли има и по света
там ги разследват и дълги години затвора
или тук който еб.л еб.л
който спал спал
Радев отправи остра критика към финансовата политика на предходните управления
16:43 24.06.2026
14 Реалност
Вие няма как да го направите с финансисти ЗКПЧ-та, съветници ДС агенти, фатмаци и ... владко николов.
Няма как да стане.
16:43 24.06.2026
15 Гълъбе,
защо на 5 млн. население има 240 депутатника с толкова големи заплати,
защо има такава раздута администрация,
защо има толкова много милиционери????
16:44 24.06.2026
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Хехехе
Време е за протести и срещу тази “БОТАШ” хунта корумпета …
16:53 24.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Селянина с колелото
До коментар #2 от "Последния Софиянец":
А защо ги търпите и даже ги подкрепяте на изборите???Коментиран от #36
16:55 24.06.2026
20 Директора👨✈️
16:56 24.06.2026
21 Май половин мозък
16:57 24.06.2026
22 Голям Воевода
До коментар #4 от "Червени бokлyци !":
Ти да не искаш да се върнат Тулупа и Прасето, те ли ти плащат за коментарите. Скрий се предател.Коментиран от #41
16:57 24.06.2026
23 🐧Орела🐧
🤬😡🤬
16:57 24.06.2026
24 Кой позволи това безобразие?
16:59 24.06.2026
25 Деций
17:00 24.06.2026
26 Велик воевода
17:00 24.06.2026
27 Тити
17:02 24.06.2026
28 Майора
Коментиран от #38
17:04 24.06.2026
29 Някой си
Щели да си плащат държавните служители осигуровки, но щели да им вдигнат заплатите първо..
Няма да изкара КРадев и ЗКПЧ-то му до есента...
17:06 24.06.2026
30 78291
17:08 24.06.2026
31 Добре е,
Добре е, че държавните служители ще започнат да си плащат осигуровките.
Но защо ще ги компенсират с размера на осигуровките?
Никой от останалите работещи не получава такава компенсация?! Пак неравенство!
Добре е, че се премахва автоматизма при заплатите на висшия мениджмънт.
А на депутатите премахва ли се, не става ясно?
17:08 24.06.2026
32 Власт
17:08 24.06.2026
33 От винетките ли
17:08 24.06.2026
34 Специалистът
17:11 24.06.2026
35 Автоджамбазин
17:11 24.06.2026
36 Защото
До коментар #19 от "Селянина с колелото":
Оня грозен трол - математика трябваше да го блъсне трамвай.17:12 24.06.2026
37 ВЪН!
17:14 24.06.2026
38 Това трябва!
До коментар #28 от "Майора":
Трябва на бай Ставри да ви дадат и да ви опразнят офшорните сметки!17:15 24.06.2026
39 Гробар
17:15 24.06.2026
40 Цвете
Коментиран от #42
17:15 24.06.2026
41 Червени бokлyци !
До коментар #22 от "Голям Воевода":
Чукча, ти четеш ли ?Каква е разликата между рундю, буда и ДСарски внук дебелян ? Никаква - инженерни проекти на Кремъл и местните шумкари.
17:16 24.06.2026
42 Гробар
До коментар #40 от "Цвете":
В Швейцария ддс на храните е под 10%. Ганю много краде и е богат, затова ще плаща.17:16 24.06.2026
43 владо черноземски
17:17 24.06.2026
44 Оставка
17:17 24.06.2026
45 Дядо Йоцо
17:17 24.06.2026
46 Само че
17:18 24.06.2026