Аз съм експерт по управление на риска. За да изберем каква мантинела да се постави, е необходимо да се направи оценка на риска. Бетонните ограждения не са универсално решение. Навсякъде се работи по методология. Това заяви директорът на Института по пътна безопасност Богдан Милчев в предаването „Офанзива” по Нова нюз. Той коментира зачестилите тежки катастрофи в страната.
По думите му ключът към по-безопасни пътища е именно управлението на риска. „Това е осмият премиер, на когото трябва да се обяснява, че решаването на тази сложна задача започва от него. Няма да се откажа – не заради премиерите, а заради тези, които предстоят да загинат. Управлението на риска е възможност да предотвратим голяма част от тези жертви”, каза Милчев.
Той отправи критики и към начина, по който се разходват средства за пътна инфраструктура. „Това означава, че парите, хората и ресурсите трябва да се насочат ефективно с конкретен резултат. Когато поискахме обосновка за 90 милиона лева за мантинели, се оказа, че няма оценка на риска”, посочи експертът.
Милчев определи системата като непрозрачна и неефективна.
„Мантинелите са корупционното Елдорадо в пътната безопасност. Изписват се пари, не се подменят навсякъде, а после се издават сертификати за извършената работа. Имаме над 7000 километра мантинели в държавата”, заяви той. По думите му проблемът е в липсата на прозрачност при възлагането на обществените поръчки. „Откакто Шишков е министър, не е качено нито едно задание. Това означава или че не се правят ремонти, или че се крият. В момента не се работи прозрачно”, каза Милчев.
Експертът отправи обвинения срещу регионалния министър Иван Шишков.
„Той 10 месеца беше министър и вършеше порочни неща. Договорите за поддръжка на пътищата и за мантинелите са сключени в последния му ден като служебен министър”, добави директорът на Института по пътна безопасност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Лост
Коментиран от #19
18:23 27.06.2026
2 Корупцията на Мунчобо(го)ташите
18:24 27.06.2026
3 АНТИ-КОМУНИ$Т
ПБ- ПРО $Т БО(га)ТАШ; ПБ-ПЛАЩАМ€ НА "БОТАШ"; ПБ-ПУТИН$КАЯ БОЛГАРИЯ,
ПБ-ПАРТИЯ БОЛЬШ€ВИКОFF, ПБ- ПЪЛНИ БО КЛУ ЦИ! ПБ-По-Б€да!
ГОСПОД,ГОСПОД ДА НИ ПАЗИ ОТ Ч€РВ€НИ нато-П€Д€Р . $ТИ!
СПЕШНО: АНТИ-КОМУНИ$ТИЧ€$КА РЕВОЛЮЦИЯ! НОВА КОНСТИТУЦИЯ!
ЛУСТРАЦИЯ! ЛУСТРАЦИЯ! ДА СПАСИМ БЪЛГАРСКАТА НАЦИЯ!
НОВ НАРОДЕН СЪД, фат ма ка ОСЪДЕН ПРЪВ!
81г. КОМУНИЗЪМ И К А Р М А З Ъ фат ма ци-Глу па ци СТИГАТ! СТИГАТ!
18:25 27.06.2026
4 шопо
18:25 27.06.2026
5 Чума
18:29 27.06.2026
6 пешо
Коментиран от #10, #24
18:31 27.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Оставкааа,чорапиМиризливи
18:37 27.06.2026
9 Тоя
18:39 27.06.2026
10 оня с коня
До коментар #6 от "пешо":
Те откри америка?Ами естествено че всичко е от времето на ГЕР когато Борисов СТРОЕШЕ НА ДЕРО,ДОКАТО СЛЕДВАЩИТЕ ВЛАСТНИЦИ НЕ СИ МРЪДНАХА И ПРЪСТА ДА ПОДДЪРЖАТ НАСЛЕСДЕНОТО!18:40 27.06.2026
11 Васил
18:41 27.06.2026
12 анонимен
18:41 27.06.2026
13 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣
18:43 27.06.2026
14 балона гумен гадев
18:48 27.06.2026
15 По ред
18:48 27.06.2026
16 хаха
Хайде хората които са го сключвали да се изметат.
Коментиран от #26
18:52 27.06.2026
17 Опа
18:53 27.06.2026
18 От него правителство ли беше
Коментиран от #35
18:53 27.06.2026
19 Без майтап
До коментар #1 от "Лост":
Това с мантинелите е нищо. Концесиите които е договорил този Шишков ще е еб....си май..,черешата на тортата.18:54 27.06.2026
20 Шишков е невероятен смешник
Дори незаконни дори с някакви грешки магистралите са много по-сигурни от двупосочните пътища които преминават през населени места с ограничения които дразнят шофьорите и преминаващи деца навсякъде които могат да станат жертва.
Бързи мерки и смяна на този регионален министър който се оплита като пате в кълчищи в собствените си тъпотии.
В противен случай рейтингът на Радев се с риба от такива невменяеми индивиди
Коментиран от #23
18:55 27.06.2026
21 Да Този Бюджет
Устойчивото увеличение на пенсиите, заплатите, подкрепата за майчинството и финансирането на здравеопазването трябва да идва от реален икономически растеж, повече инвестиции, развитие на енергетиката, индустрията, високите технологии, износа и по-добрата събираемост на данъците.
Необходимо е държавата да инвестира в образование, научни изследвания, инфраструктура и дигитализация, защото именно те създават по-висока производителност и по-високи доходи.
Целта трябва да бъде конкурентоспособна икономика с ниски данъци, стабилни публични финанси и силна социална защита. Само така жизненият стандарт може да се повишава устойчиво, без това да води до постоянно нарастващ държавен дълг или нови данъчни увеличения.
19:01 27.06.2026
22 Поредния лаладжия
Коментиран от #28
19:01 27.06.2026
23 36г "демокрация"
До коментар #20 от "Шишков е невероятен смешник":
забелязахте ли,как на парламентарен контрол и другите смешници от "регресивна" бэлгария как му ръкопляскат като на партийно събрание!19:05 27.06.2026
24 ЛЪЖЕШ
До коментар #6 от "пешо":
Обществената поръчка е от 2022 г , можеш да провериш , не се излагай !19:13 27.06.2026
25 гАзо е
Когато е вземал рушвети от водачите на леки МПСта е влизал през прозореца в купето, за да не се вижда как взема парите, а дирникът му е лъсваш на вратата на колата.
19:14 27.06.2026
26 Хи хи
До коментар #16 от "хаха":
Не , договор НЯМА , но обществената поръчка е на мазника Шишков !19:14 27.06.2026
27 Тома
19:20 27.06.2026
28 Да така е
До коментар #22 от "Поредния лаладжия":
Тук не става въпрос за това, кой е лаладжия, защото който и да лае кервана си върви и промяна в полза на обществото няма. А именно и тези бяха тествани многократно, като управляващи и нищо. И пак вървим към нищо на нищото.19:22 27.06.2026
29 Гост
19:25 27.06.2026
30 Анонимен
19:28 27.06.2026
31 Анонимен
19:29 27.06.2026
32 Грийн сок
на гардероб пълен със зелени чорапи.
19:29 27.06.2026
33 Рядко
19:37 27.06.2026
34 Факти
Коментиран от #36
19:38 27.06.2026
35 Мунчо
До коментар #18 от "От него правителство ли беше":
Колега, виж кога Шишков беше министър в служебния кабинет(на чорапа, разбира се) и кога са сключени договорите за тези мантинели....и сега, според мен не мантинелите, пътищата или липсата им са виновни за тези трагедии по пътищата! Просто Ганьо трябва да си смени "чипа", а отговорните органи като МВР, съд и прокуратура да си размърдат седалищните части, да правят разследване бързо, прецизно и при доказани вина, нарушения и т.н. директно в кауша!!! Особено за нарушения в населено място за превишена скорост с причинена катастрофа (не дай Боже да има и жертва) директно в зандана....самият факт, че шофираш с 30-40-50км/ч повече от ограничението вече те прави виновен за умишлено престъпление по редица точки в законите! Това е най-бързия начин да се налее малко акъл в празните кратуни на 80% от популацията на тази територия 🙏19:40 27.06.2026
36 Извинявайте
До коментар #34 от "Факти":
ама Вие какво сте завършили ?Или си мислите, че цяла България просто ей така всички разбират от футбол, медицина и строителство ? 😀
19:51 27.06.2026
37 АГАТ а Кристи
АБСОЛЮТНО НЕ НУЖНА СТРУКТОРА, състояща се от рекетьори.
А това - за Шишков - аплодирам .! Но това е капка в морето, или плот на засегнат и пренебрегнат интерес. /демек, провален рекет/
19:51 27.06.2026
38 Чума
20:06 27.06.2026
39 Разлогата
20:08 27.06.2026
40 Емигрант
20:21 27.06.2026
41 Много
20:26 27.06.2026