АБВ няма да подкрепи ратификацията на споразумението за новия дълг. Това заяви лидерът на АБВ Георги Първанов по време на пресконференция днес.
Парламентът трябва да гласува одобрението на споразумението в сряда. Гледаме на това като дебат за начина на управление, а не само на параметрите на новия дълг, заяви лидерът на АБВ.
Според него партията може да преразгледа решението, само ако настоящото предложение на ГЕРБ за нов външен дълг бъде изтеглено и подложено на сериозна ревизия и аргументация от страна на финансово министерство.
„Ние сме против, защото в това, което сега ни се предлага, няма предпоставки за растеж и развитие. За разлика от други политически сили, АБВ влезе в този дебат конструктивно, с очакване да чуем аргументи и да бъдем убедени“, заяви той.
Първанов съобщи още, че от партията приемат за удовлетворителни отговорите, които бяха дадени от министър Горанов относно избора на банките и размера на лихвата, но големият кръг от въпроси са свързани с рефинансирането на старите дългове.
„Тук принципни различия между нас и останалите формации от управляващото мнозинство няма. Трябва да се платят тези стари задължения, но няма друг начин освен чрез вземането на друг заем“ допълни Георги Първанов.
Кръгът въпроси, които ние поставихме, са свързани с бъдещите дефицити, очевидно ще работим в условията на бюджетен дефицит и това е неизбежно, заяви още Първанов.
По думите на Първанов съществува спор между всички експерти за обема на тези задължения. Според техни експерти размерът е някъде около 9 млрд. лева.
„Там някъде между 9 и 12 млрд., има едни „буферни“ средства, които не можем да приемем. Трябва да бъдем убедени“ посочи още той.
Думите на Първанов бяха подкрепени от проф. Борислав Борисов.
„Заем за рефинасиране на стар дълг - тук проблеми няма. Това е стандартна практика, всички страни я използват и ние нямаме възражения против принципа „нов дълг за погасяване на стари задължения“.
Възниква обаче въпросът 12 милиарда ли е сумата на старите задължения, които трябва да бъдат погасявани. От една страна изглежда, че нямаме основание да не вярваме на министър Горанов. От друга страна обаче, също нямаме основание да не вярваме на такива експертни институти, като „Блумбърг“ и други световно признати специалисти.
Много е просто. Министър Горанов трябва да излезе и да каже точната сума. Разликата варира до три милиарда, а това е много сериозно. Това веднага поражда съмнението за скрит буфер. Пари, които ще се харчат неизвестно за какво. Втората част на дълга. За какво ще се използва тя. Четирите милиарда за покриване на бюджетния дефицит. Ако това са инвестиционни разходи за разкриване на нови работни места, за осигуряване на икономически растеж, който ще доведе до увеличаване на БВП, с който БВП ще може да се покрива този дефицит, аз дори бих предложил двойно да се увеличи този дълг“, зави проф. Борисов.
„АБВ няма да прави сделки с гласуването на новия външен дълг, смятаме че дебатът по този проблем трябва да се прави публично, защото отдавна е дошло времето не само политическите партии, но и хората да бъдат запознавани с аргументите при вземането на подобни решения“, посочи още Георги Първанов.
По думите му България може да си осигури милиарди инвестиции и чрез реализация на поне част от големите си енергийни проекти. В тази връзка Първанов заяви, че АБВ ще настоява въпроса с енергийната стратегия на България да бъде сред темите на заседанието на КСНС при президента Росен Плевнелиев.
„Продължават да се случват неща, които не зависят от нас и ние само ги констатираме, а не сме активният фактор. Президентът Путин отбелязва, че все пак през България може да има тръба - ние мълчим. Нямам предвид АБВ, защото тя има ясна и силна позиция, а имам предвид управлението. Дочуваме, че се получават и предложения, свързани със съдбата на АЕЦ „Белене“ и то от големи външни инвеститори. Кой и как реагира?“, попита той.
Първанов призова обект на заседание на КСНС да бъде и темата с борбата с демографската криза. Екип от БАН в координация със социалното министерство вече работи по план за преодоляване на проблема. Тази стратегия може да бъде допълнена и представена на заседанието на съвета, посочи лидерът на АБВ.
В заключение Първанов призова и за изграждане на национална позиция в подкрепа на мирния процес в Украйна, както и за предприемането на мерки за възстановяване на активния търговски обмен между България и Русия. На 10 март АБВ инициира и дебат посветен на преодоляването на проблемите в областта на туризма, генерирани от конфликта в Украйна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 сдтесте
ще трябват още турски гласове от дпс ...
ся ще стане ясно кой кум кой сват
естествено който се гушне с дпс гушва и букета
не че не са се гушнали боко и дпс нали доган го направи генерал .говворя заявно гушване
13:58 24.02.2015
2 незнайко
14:05 24.02.2015